Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. Co to jest energia geotermalna? 2. Energia geotermalna w Polsce. 3. Wady i zalety. 4. Źródła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. Co to jest energia geotermalna? 2. Energia geotermalna w Polsce. 3. Wady i zalety. 4. Źródła."— Zapis prezentacji:

1

2

3 1. Co to jest energia geotermalna? 2. Energia geotermalna w Polsce. 3. Wady i zalety. 4. Źródła.

4 1. Energia geotermalna

5 Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne, gdyż 80% powierzchni kraju jest pokryte przez 2 prowincje geotermalne: podkarpacką i karpacką. Temperatura wody dla tych obszarów wynosi od 30-130°C, a głębokość występowania w skałach od 1 do 10 km. Naturalny wytrysk zdarza się bardzo rzadko. Możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą 40% obszaru kraju,a wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65°C i zasolenie nie jest zbyt duże. Koszt wybudowania instalacji o wystarczającej mocy do podłączenia około 1000 domów jednorodzinnych wyniósł w przypadku jednego z odwiertów na Podhalu 20 mln zł. Jak dotąd na terenie Polski funkcjonuje osiem geotermalnych zakładów ciepłowniczych oraz 1 w budowie: * Bańska * Niżna * Pyrzyce * Stargard * Mszczonów * Uniejów * Słomniki * Lasek * Klikuszowa * Toruń – w budowie.

6 nieszkodliwa dla środowiska, nie powoduje bowiem żadnych zanieczyszczeń przy poprawnym działaniu, pokłady energii geotermalnej są zasobami lokalnymi, tak więc mogą być pozyskiwane w pobliżu miejsca użytkowania, elektrownie geotermalne w odróżnieniu od zapór wodnych czy wiatraków nie wywierają niekorzystnego wpływu na krajobraz, zasoby energii geotermalnej są, w przeciwieństwie do energii wiatru czy energii Słońca dostępne zawsze, niezależnie od warunków pogodowych. instalacje oparte o wykorzystanie energii geotermalnej odznaczają się stosunkowo niskimi kosztami eksploatacyjnymi. mała dostępność: dogodne do jej wykorzystania warunki występują tylko w niewielu miejscach, efektem ubocznym korzystania z energii geotermalnej jest niebezpieczeństwo zanieczyszczenia atmosfery, a także wód powierzchniowych i głębinowych przez szkodliwe gazy i minerały, choć energia geotermalna jest szeroko rozpowszechniona, nie wszędzie, gdzie występuje można ją łatwo pozyskiwać, pozyskiwanie energii geotermalnej wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych na budowę instalacji, istnieje ryzyko przemieszczenia się złóż geotermalnych, które na całe dziesięciolecia mogą „uciec” z miejsca eksploatacji,problemem może być również korozja rur.

7


Pobierz ppt "1. Co to jest energia geotermalna? 2. Energia geotermalna w Polsce. 3. Wady i zalety. 4. Źródła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google