Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

МОСКВА. Moskwa (ros Москва) - stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 12,1 mln mieszkańców. Jeden.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "МОСКВА. Moskwa (ros Москва) - stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 12,1 mln mieszkańców. Jeden."— Zapis prezentacji:

1 МОСКВА

2 Moskwa (ros Москва) - stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 12,1 mln mieszkańców. Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych kraju. Moskwa jest siedzibą najwyższych władz państwowych Rosji w tym: prezydenta, parlamentu oraz rządu. Miasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków finansowych świata.

3 Jerzy Dołgoruki (Юрий Долгорукий) wybudował nad rzeką gród obronny. Pierwsze zapiski sięgają 1147 roku i to jest data, która się przyjmuje za datę powstania miasta. Moskwa to bogata historia przenikania się kultur Wschodu i Zachodu. Również Polacy mają swoją kartę w historii miasta. Jako jedyni zdobyli Moskwę, goszcząc na jej salonach przez 2 lata w XVII w. Ogromna metropolia, w której najszybszym środkiem transportu jest metro. Flaga Moskwy Herb Moskwy

4

5 Moskwa położona jest nad rzeką Moskwą w Europie Wschodniej, na pograniczu Grzędy Smoleńsko- Moskiewskiej, Równiny Moskiewsko-Ockiej i Niziny Mieszczorskiej.( 55°45 ′ N 37°37 ′ E) Moskwa na mapie Rosji

6 Moskwa jest najważniejszym ośrodkiem naukowym w Rosji. Tu swoją główną siedzibę ma Rosyjska Akademia Nauk i jej liczne instytuty. W Moskwie znajduje się także największe skupisko wyższych uczelni w kraju. Wśród 60 uczelni państwowych o statusie uniwersytetu do najważniejszych należą: Uniwersytet Moskiewski – MGU. Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych – MGIMO. Rosyjska Akademia Sztuki Teatralnej – GITIS. Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii im. S.A. Gierasimowa – WGIK. Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina – GIRJ.

7 ZABYTKI MOSKWY

8 To gród warowny na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Moskwy. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28hektarów. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi

9 Najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla Ma 330m długości i 70m szerokości.

10 Moskiewski dom towarowy z 1893 roku.

11 Sobór w Moskwie znajdujący się na Placu Czerwonym tuż obok Kremla. Zbudowana w latach 1555–1561 przez cara Iwana Groźnego miała upamiętniać zwycięstwo w wojnie z kazańskimi Tatarami i zdobycie ich stolicy – miasta Kazań.

12 Wybudowany w 1524 w Moskwie, dla uczczenia zdobycia Smoleńska. We wrześniu 1610 hetman Stanisław Żółkiewski rozlokował w klasztorze Nowodziewiczym cztery polskie chorągwie pod dowództwem Jana Chluskiego, Jana Hreczynina, Olszańskiego i Kotowskiego

13 Stauropigialny (od 1 lipca 1745) monaster Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej założony w 1591 na miejscu rozlokowania rosyjskiego hulajgrodu, nieopodal Moskwy (obecnie znajduje się w samym mieście).

14 Muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, założone w 1856 roku przez kupca Pawła Trietjakowa, gromadząca obecnie jedną z największych i najbardziej znaczących w świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych ( głównie malarstwo)

15 Zabytkowy i historyczny teatr w Moskwie, Rosja, zaprojektowany przez architekta Osipa Bowe, położony na Placu Teatralnym w centrum Moskwy, niedaleko Kremla. Wystawia przedstawienia operowe i baletowe. Balet Bolszoj i Opera Bolszoj należą do najstarszych i największych zespołów, odpowiednio, baletowych i operowych na świecie.

16 Znajduje się tu pomnik Iwana Kryłowa- bajkopisarza i satyryka oraz odlane z brązu płaskorzeźby przedstawiające wybrane sceny z jego bajek.

17 Dzwonnica o wysokości 81 metrów położona w kompleksie architektonicznym moskiewskiego Kremla, pełniąca funkcje wspólnej dzwonnicy soborów Archangielskiego, Zaśnięcia Matki Bożej oraz Zwiastowania.

18 Anna Siergiejewna Kurnikowa (tenisistka) i Fiodor Michajłowicz Dostojewski (pisarz) urodzili się w Moskwie, Moskwa bywa nazywana „miastem mostów”. Rzeczywiście, w całej metropolii jest ich aż 490, Polskimi miastami partnerskim Moskwy jest Warszawa oraz Kraków, W 2008 roku prestiżowy magazyn Forbes opublikował artykuł o bilionerach. Według danych Forbesa w Moskwie żyje ich 74, a ich przeciętny majątek osiąga wartość 5,9 bln dolarów.

19 W 1980 roku w Moskwie odbywały się Igrzyska Olimpijskie, Najbardziej znaną rosyjską potrawą są bliny(tutejsza odmiana naleśników), najpopularniejszą zupą jest solanka(zupa rybna lub mięsna z warzywami). Oprócz tego kulebiak(duży, nadziewany mięsem pieróg), Raport opracowany przez Washington Profile wykazał, że Moskwa jest najniebezpieczniejszym miastem Europy, Najwyższym budynkiem w mieście jest Moskwa Tower (299m - najwyższy wieżowiec w Europie)

20 Dziękuję za uwagę. Wykonała: Sara Tomaszewska kl 3B


Pobierz ppt "МОСКВА. Moskwa (ros Москва) - stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 12,1 mln mieszkańców. Jeden."

Podobne prezentacje


Reklamy Google