Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grecja – podstawowe informacje kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grecja – podstawowe informacje kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami,"— Zapis prezentacji:

1

2 Grecja – podstawowe informacje kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami, Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy, oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja posiada dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 1400 Wysp,, w tym 227 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2917 m n.p.m. Olimp.

3 Symbole Dewiza :Ελευθερία ή θάνατος (Wolność albo śmierć)

4 Ateny –Stolica Grecji Ateny to stolica i największe miasto Grecji. W tym mieście turyści mogą zwiedzać wiele zabytków min. Partenon. Liczba ludności wynosi 655 780. Powierzchnia tego miasta wynosi 389,64 km².

5 Grecja klimat Latem,gdy promienie słoneczne padają pionowo w pobliżu zwrotnika Raka,nad Morze Śródziemne napływa bardzo ciepłe i suche powietrze z nad Sahary. Panuje wtedy gorąca i bezdeszczowa pogoda. Zimą napływające z zachodu wilgotne powietrze morskie przynosi opady deszczu mimo to zima jest łagodna, a temperatura powietrza rzadko spada poniżej 0 stopni Celsjusza

6 Roślinność W Grecji występuje roślinność twardolistna. Liście drzew i krzewów są skórzaste, sztywne i dość grube. Dzięki temu są zawsze zielone i nie usychają. Roślinność Grecka :Jałowce, pomarańcze, cyprysy, oliwka, winorośl, figa,

7 Hymn Imnos is tin Eleftherian (οι πρώτες 3 στροφές του ποιήματος, μονοτονικό σύστημα) Σε γνωρίζω από την κόψη, του σπαθιού την τρομερή, Σε γνωρίζω από την όψη, που με βια μετρά[ει] τη[ν] γη. Απ' τα κόκαλα βγαλμένη, των Ελλήνων τα ιερά, Και σαν πρώτα ανδρειωμένη [lub - μένοι], χαίρε, ω χαίρε Ελευθεριά. Εκεί μέσα εκατοικούσες πικραμένη, εντροπαλή, κι ένα στόμα ακαρτερούσες, «έλα πάλι» να σου πει. Hymn do Wolności (pierwsze 3 zwrotki, system monotoniczny) Rozpoznaję Cię po cięciu szabli budzącym respekt, podziw (przerażenie) Rozpoznaję Cię po spojrzeniu Co z przemożną mocą mierzy Ziemię Ze świętych (czcigodnych) kości (dawnych) Hellenów zrodzona I jak dawniej pełna męstwa, Witaj! O witaj nam Wolności! – (Bądź pozdrowiona, Wolności!) W ukryciu, pełna goryczy i wstydu Tęskniłaś jednych ust, które powiedzą Ci Wracaj do nas! Bądź znów z nami

8 Partenon Słynna świątynia Ateny Partenos (\"dziewicy\") na Akropolis ateńskiej, wzniesiona w latach 447-432 p.n.e. z inicjatywy Peryklesa przez Iktinosa i Kallikratesa na miejscu dwóch starszych świątyń: Hekatompedonu z ok. 570-550 p.n.e. i nie dokończonego tzw. Starszego Partenonu z ok. 488-480 p.n.e., zburzonego przez Persów. Klasyczne dzieło architektury attyckiej, łączące porządek dorycki z elementami jońskimi. Partenon wzniesiony został z marmuru pentelickiego na trzystopniowej podbudowie (stylobacie) w typie doryckiego peripterosu (8 na 17 kolumn) z płytkim pronaosem i opistodomosem o 6 kolumnach in antis.

9 Akropol Wszystko w Atenach wydaje się być wybudowane w odniesieniu do Akropolu, 156-metrowej skały, dominującej nad miastem. Jest dobrze widoczna z każdej części Aten. Białe kolumny Partenonu kontrastują z błękitem nieba, który nada! pozostaje nieśmiertelnym symbolem geniuszu człowieka. Wykopaliska archeologiczne na zboczu i płaskim wierzchołku ujawniły, że „Święta Skała\" była po raz pierwszy zamieszkała w neolicie, tj. około 6000 lat temu. Najpierw Pelazgowie, a później Jonowie przybyli tutaj, by się osiedlić. Mieszkali w jaskiniach, głównie wzdłuż północnej strony. W razie zagrożenia poszukiwali schronienia na szczycie. Także źródła przyciągają tutaj plemię za plemieniem. Z biegiem czasu mała osada rozprzestrzeniła się na sąsiednie rejony: Wzgórze Pnyks, Agore i Keramikos. Odbywało się to nieprzerwanie do VI w. p.n.e., kiedy Ateny osiągnęły Lykabet i Hympt. Pierwsza kamienna świątynia powstała na początku Vi w. p.n.e. zastępując starą drewnianą. Partenon był poświęcony bogini Atenie.

10 Władza w Grecji Karolos Papoulias - Prezydent Grecji od 2005 roku Lukas Papadimos, premier Grecji od 2011

11


Pobierz ppt "Grecja – podstawowe informacje kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google