Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budynek Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budynek Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich."— Zapis prezentacji:

1

2 Budynek Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich

3  Budynek przy ulicy Piotra Skargi 2 powstał ok. roku 1880. Tu swoją działalność rozpoczęła szkoła agronomiczna.  Szkołę rolniczą przekształcono w styczniu 1920r. na "Progimnazjum im. Piotra Skargi„  W roku 1929 w sąsiedztwie dobudowano salę gimnastyczną.  Od roku 1975 mieściła się tu Szkoła Podstawowa nr 4  w 1999 roku rozpoczęło działalność Gimnazjum nr 1

4 Dom zakonny z 1894 roku

5 Dom zakonny z 1894 roku i szpital W roku 1894 Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia rozpoczęły budowę domu zakonnego i szpitala, Budowę obiektu ukończono w 1911 roku, Szpital został rozbudowany w późniejszych latach, Dom zakonny pozostał niezmieniony od początku swojego istnienia,

6 Zabytkowe kamieniczki szamotulskiego rynku – ta z 1905 roku z secesyjnym szczytem (ornament roślinny) i balkonem.

7 Zabytkowe kamieniczki szamotulskiego rynku – narożnikowa kamienica z 1907 roku, fasada boczna od ulicy Dworcowej z końca XIX w.

8 Budynek poczty z II połowy XIX wieku. Zbudowany został w stylu neogotyckim. Charakterystycznym elementem są tu attyki górujące nad krawędzią dachu. Środkowa attyka ozdobiona jest wizerunkiem białego orła.

9 Zabytkowe kamieniczki szamotulskiego rynku – siedziba Banku Spółdzielczego z 1911 roku

10 W czasie przebudowy budynku natrafiono w fundamentach na blaszaną puszkę. Jak się okazało zawierała ona akt pozwolenia na budowę, monety(marki niemieckie), oraz sprawozdanie z działalności spółki „Rolnik”.

11 Budynek przy Rynku 37 kupił Bank Ludowy za sumę 42 000 marek. Budynek był w słabej kondycji Zarząd Banku podjął decyzje o budowie nowego obiektu – 3 piętrowego. Budowę powierzono budowniczemu z Szamotuł Henrykowi Wysockiemu z zastrzeżeniem, by zatrudniał przy budowie tylko Polaków. Było to wyrazem patriotyzmu bowiem Wielkopolska wówczas znajdowała się pod zaborem Pruskim.

12 Wnętrze budynku Banku Spółdzielczego – sala główna obsługi klientów. Zamysłem architekta było by bank był blisko ludzi, rynek więc „wchodzi” do banku, stąd, też na posadzce granitowa kostka – podobnie jak na ulicach rynku a na ścianach fotografie przedstawiające kamieniczki szamotulskiego rynku.

13 Wnętrze budynku Banku Spółdzielczego – sala główna obsługi klientów

14 Odrestaurowana kamieniczka z charakterystycznymi gzymsami.

15 Najstarszy budynek szamotulskiego Rynku

16 Najstarszym budynkiem w jest budynek przy Rynku 10 z 1835 roku – obecnie mieści się w nim Biblioteka Publiczna. W XIX wieku było tu centrum życia społeczno- kulturalnego Szamotuł. W roku 1840 swą siedzibę miało tu pierwsze w Polsce towarzystwo archeologiczne – Towarzystwo Zbieraczów Starożytności Krajowych.

17 Słup ogłoszeniowy z zegarem Ten ciekawy obiekt zwieńczony zegarem usytuowany został na rynku pod koniec XIX wieku. Przez wiele lat służył jako słup ogłoszeniowy. Ponad 100 lat odmierza minuty i godziny szamotulanom.

18 Dla architektury schyłku XIX i początku XX wieku charakterystyczne były wieżyczki, wykusze i gzymsy.

19 Dla architektury schyłku XIX i początku XX wieku charakterystyczne były wieżyczki, wykusze, gzymsy i ozdobne portale. Kamieniczka przy ulicy Wronieckiej 22

20 Szamotulskie wieże ciśnień Kolejowa wieża ciśnień Tuż przy dworcu kolejowym wznosi się opuszczony budynek wieży ciśnień. Jego powstanie wiąże się najprawdopodobniej z otwarciem połączenia kolejowego Poznań – Szczecin w 1848 roku. Budowla oparta na planie ośmiokąta wzniesiona jest z cegły, w jej górnej drewnianej części znajdował się zbiornik na wodę. Powstanie takiej budowli związane było z koniecznością zaopatrywania parowozów w wodę. Budynek utracił swoją role w momencie wycofania z użytkowania parowozów, Planuje się rewitalizację i wykorzystanie obiektu jako punktu informacji turystycznej,

21 Kolejowa wieża ciśnień

22 Wodociągi miejskie obiekt zaprojektowany i zbudowany został w 1906 roku przez firmę Heinricha Schevena z Dusseldorfu. najważniejszym budynkiem obiektu była wieża ciśnień o wysokości ok. 45 m. architektonicznie przypomina średniowieczną budowlę warowną, monumentalny budynek zbudowany został na planie ośmiokąta, cokół wzniesiono z cegły i kamienia, trzon wieży zwężą się ku górze co dodaje budowli lekkości, podobną rolę pełnią zaprojektowane w tej części okna, budowlę wieńczy bęben wystający poza cylindryczną wieżę. w bębnie mieścił się zbiornik na wodę o pojemności ok. 150 m 3

23 Wodociągi miejskie

24 Dla relaksu proponujemy spacer nad Samą, która przepływa przez całą Ziemię Szamotulską oraz przez Szamotuły.

25 Szamotulski „ Most zakochanych”

26 Zdjęcia wykonali: Natalia, Anita, Robert, Sandra, Ola, Marzena. Opracowanie tekstu - uczniowie grupy projektowej „Szkoła z klasa 2.0” Natalia, Anita, Marzena, Ola, Roksana, Sandra i Robert.


Pobierz ppt "Budynek Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google