Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPORT, ZABAWY NASZYCH DZIADKÓW Jagoda Kotlicka Klasa VI b.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPORT, ZABAWY NASZYCH DZIADKÓW Jagoda Kotlicka Klasa VI b."— Zapis prezentacji:

1 SPORT, ZABAWY NASZYCH DZIADKÓW Jagoda Kotlicka Klasa VI b

2 ZABAWKI NASZYCH DZIADKÓW Dawno, dawno temu, gdy nikt jeszcze nie słyszał o lalce Barbie, klockach Lego i monster truck na ś wiecie królowały gałgankowe lalki. Guzikowe oczy, włóczkowe włosy i kolorowe spódniczki. Gałgankowe pi ę kno ś ci nie pochodziły ze sklepu, lecz z kuchni, pokoju czy te ż ogrodu, miejsc gdzie mamy i babcie za pomoc ą sprawnych r ą k powoływały do ż ycia lalk ę z dusz ą.

3

4 ZABAWY NASZYCH DZIADKÓW CZYLI Ż YCIE BEZ KOMPUTERA – CHO Ć NA „POLE” W czasach gdy moje babcie i moi dziadkowie byli małymi dziećmi wychodziło się na pole czyli na podwórko. Moja babcia opowiadała mi o zabawach, które były bardzo popularne w jej czasach, a obecnie całkiem zapomniane. Dzieci potrafiły ze sobą współpracować a co najważniejsze rozmawiały ze sobą. A oto kilka zabaw podwórkowych moich dziadków. „KTO KOGO PRZERZUCI” W grze biorą udział dwie drużyny, które grają piłeczką tenisową na dużym boisku. Zespoły na zmianę rzucają piłką, jak najdalej w stronę przeciwników, których zadaniem jest złapać, lub zatrzymać piłkę, jak najbliżej, by z tego miejsca po wykonaniu maksymalnie trzech kroków rzucić piłkę w przeciwną stronę. Wygrywa drużyna, która, „wyrzuci” piłkę za ograniczoną część boiska.

5 „ODBIJANKA” W grze bierze udział dowolna ilość zawodników. Zawodnik wykonuje serię podwójnych odbić piłką od ściany (np. głowa – pięść ), łokieć – kolano). Przed grą zawodnicy ustalają, jakie będą kolejne serie np. 1 seria = pięść – pięść, 2 seria = głowa – pięść, 3 seria= pięść - łokieć, itp…… Wygrywa ten, kto wykona największą liczbę serii odbić. „ GRA W GUMĘ” Jak sama nazwa wskazuje do gry potrzebna jest guma oraz minimum trzech graczy, jeden do gry oraz dwóch, którzy rozciągają ją pomiędzy sobą. Grę rozpoczyna się od niskich kostek, następnie podnosi się ją coraz wyżej, od kolan aż po szyję. Jeśli ktoś wykona skuchę, wtedy do gry przystępuje następna osoba. „WYŚCIGI KAPSLI” Na asfalcie lub ziemi rysuje się tor, który tworzy trasę pełną zakrętów i trudnych odcinków. Jak sama nazwa wskazuje do gry potrzebne są kapsle. Gracze pstrykają kapsle palcami po torze. Maja po trzy pstryknięcia. Gdy kapsel wypadnie poza linię toru, gracz wraca na start. Wygrywa ten, kto najszybciej pokona tor i dotrze do mety. Kapsle wypełnia się plasteliną. Można nakleić w kapslach np. flagi państw.

6 „PODCHODY W PARKU” W zabawie tej nie wolno wychodzić poza teren parku. Potrzebne są dwie kredy. Dzielimy się na dwie drużyny, jedna drużyn chowa się przed drugą zostawiając za sobą ślady w postaci wskazówek, lub zadań do wykonania. Jeśli goniący wypełnią wszystkie zadania i odnajdą uciekających - zostają zwycięzcami, w przeciwnym razie zwyciężą „uciekinierzy”. „CZEKOLADA” Na asfalcie rysuje się wielki prostokąt z ośmioma okienkami. Każde okienko ma napisaną kategorię, którą trzeba zaliczyć np. imiona, rośliny. Zawodnik rzuca kamykiem na pole z pierwszą kategorią. Jeśli trafi przekracza je i stawiając krok wymienia jednocześnie nazwy z kategorii, którą zalicza. Musi szybko wyliczyć pięć np. imion, które nie mogą się powtórzyć. Potem rzuca na drugie pole i zalicza następną kategorię. Gdy się pomyli, nie powie nazwy od razu – ma skuchę. Kto zaliczy wszystkie pola „czekolady” jako pierwszy - wygrywa.

7 MUZYKA NASZYCH DZIADKÓW

8 SZALONE LATA 60 TAK MÓWIŁA MOJA BABCIA. W MUZYCE WYDAWANEJ NA PŁYTACH WINYLOWYCH KRÓLUJE THE BEATLES, KARIN STANEK, ALIBABKI, CZERWONE GITARY.

9


Pobierz ppt "SPORT, ZABAWY NASZYCH DZIADKÓW Jagoda Kotlicka Klasa VI b."

Podobne prezentacje


Reklamy Google