Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miejscami, w których mieszkańcy Lublina najchętniej spędzają wolny czas są: Zalew Zemborzycki Słoneczny Wrotków Las Dąbrowa Skansen Ogród Botaniczny Park.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miejscami, w których mieszkańcy Lublina najchętniej spędzają wolny czas są: Zalew Zemborzycki Słoneczny Wrotków Las Dąbrowa Skansen Ogród Botaniczny Park."— Zapis prezentacji:

1

2 Miejscami, w których mieszkańcy Lublina najchętniej spędzają wolny czas są: Zalew Zemborzycki Słoneczny Wrotków Las Dąbrowa Skansen Ogród Botaniczny Park Saski Hale sportowe i stadiony

3 Zalew Zemborzycki - nasze lubelskie jezioro to – zbiornik retencyjny na rzece Bystrzycy, położony w granicach administracyjnych Lublina, w dzielnicy Zemborzyce. Zalew został wybudowany w 1974 roku przy udziale prac społecznych mieszkańców Lublina. powierzchnia: 278 ha długość: 2900 m szerokość: 1330 m głębokość: do 4 m długość linii brzegowej: 12 km

4 Nad zbiornikiem znajdują się trzy ośrodki turystyczne: Marina, Wrotków i Dąbrowa (kemping, restauracje), rezerwat leśny, siedziby klubów żeglarskich, wyciąg dla narciarzy wodnych. Dookoła Zalewu Zemborzyckiego wybudowana jest ścieżka rowerowa - jej długość to 14 km. Michał Kurzątkowski (CC BY-SA 3.0)

5 Uploaded by Fso1500~commonswiki

6 Słoneczny Wrotków Jest najciekawszym miejscem spędzania czasu wolnego nad Zalewem Zemborzyckim. Wzdłuż brzegu ciągnie się dwustumetrowa piaszczysta plaża z boiskami do siatkówki. Maluchy mogą bezpiecznie bawić się na licznych placach zabaw rozstawionych w terenie. Wszyscy, którzy mają ochotę popluskać się w wodzie mogą skorzystać z głównej atrakcji Słonecznego Wrotkowa, jaką są baseny odkryte. A tutaj uciech wodnych nie brakuje: * 100 metrowa zjeżdżalnia - wodna rura * turbozjeżdżalnia * zjeżdżalnia rodzinna * brodzik dla dzieci * basen pływacki * 3 baseny rekreacyjne * wodny plac zabaw * wyspa piratów - plac zabaw dla dzieci

7 http://www.webbitmedia.com/

8

9

10 Poszukujący bardziej aktywnej formy wypoczynku mogą skierować swoje kroki w kierunku wypożyczalni sprzętu sportowego, gdzie czekają kajaki jedno i dwuosobowe, rowery wodne, górskie oraz sprzęt do windsurfingu. W pobliżu wypożyczalni - park linowy Michał Kurzątkowski (CC BY-SA 3.0)

11

12 Las Dąbrowa - las w południowej części Lublina. Jest to las mieszany z przewagą dębu i domieszką sosny. Wraz ze sztucznie utworzonym w 1974 Zalewem Zemborzyckim stanowi tereny rekreacyjne dla lublinian. Zajmuje powierzchnię ok. 12,3 km 2, z czego w granicach Lublina 11,7 km 2. Punkt edukacyjny znajduje się w lesie nad Zalewem Zemborzyckim - miejscem rekreacji mieszkańców Lublina. Obok punktu edukacyjnego występuje duża wiata wyposażona w grill, ławy i ławo stoły, miejsce na ognisko oraz ścieżka rowerowa i konna.

13 Fot. Renata Wójcik (public domain)

14

15 Skansen od ponad 20 lat jest celem wycieczek szkolnych, miejscem spacerów i imprez kulturalnych. Muzeum Wsi Lubelskiej pełne wyjątkowych budowli na stałe wpisało się w krajobraz Góry Sławinkowskiej. Tuż przy wylotowej al. Warszawskiej jest miejsce, w którym możemy przenieść się na wieś sprzed ponad 100 lat. Muzeum Wsi Lubelskiej, które zajmuje teren 27 hektarów na przedmieściach Sławinka, to nie tylko sieć chat wiejskich, to także dwa stawy i wąwóz. W 1976 roku pojawiła się tam pierwsza budowla – wiatrak z Zygmuntowa. Trzy lata później otwarto pierwszy sektor skansenu – sektor Wyżyny Lubelskiej.

16 Placówka ma jeszcze sześć innych sektorów, są to: Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy. Obrazują one krainy geograficzne sprzed podziału administracyjnego Polski w 1975 r. Zwiedzający mogą zobaczyć chałupę z Gozdu Lipińskiego, zagrodę z Korytkowa, okólnik z Teodorówki razem ze sklepem z Dawidów oraz zagrodę z Bukowej. Dzięki współpracy z parafią greckokatolicką w skansenie stanął budynek cerkwi z Tarnoszyna. M.Bucka GNU Free Documentation License.

17 Kolejne atrakcje to piwiarnia z Siedliszcza, sektor dworski z parkiem i domem ziemiańskim, sektor krajobrazowy Powiśle, w którym znalazło się sześć zagród. Od 7 lat zwiedzający mogą obejrzeć kościół z Matczyna.

18 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał 23 lutego 1965 roku na Sławinie. Zajmuje powierzchnię ok. 21,25 ha. Kolekcje Ogrodu liczą ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. Fot. Arch UMCS (public domain)

19 W parku rośnie 106 drzew w wieku ponad 100 lat. W tym roku mija 40 lat od otwarcia Ogrodu Botanicznego, stąd przewidziano szereg atrakcji. W planach są m.in. nowe ścieżki edukacyjne, organizacja wycieczek tematycznych z przewodnikiem, rodzinna majówka oraz konkursy z nagrodami. Ogród Botaniczny UMCS przygotuje nowe ścieżki edukacyjne: o żyjących w tym miejscu ptakach oraz roślinach znanych z Biblii.

20 Fot. Arch UMCS (public domain) Dworek Kościuszków położony jest w Ogrodzie Botanicznym. Pierwsze wzmianki o dworku pochodzą z 1720 r. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki – inicjatora insurekcji w 1794 r. W czasie pierwszego pobytu na Sławinku (1774– 1775) Tadeusz prawdopodobnie pomagał stryjowi w projektowaniu i realizacji pierwszego założenia parkowego, m.in. alei głównej wiodącej od obecnej bramy głównej do dworku.

21 Obecny budynek Dworku Kościuszków jest rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych piwnicach pierwowzoru. W trakcie prac konserwatorskich użyto części materiałów pochodzących z rozbiórki dawnego dworu. Dworek Kościuszków ma reprezentacyjny charakter – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje zabytkową budowlę jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń, a od 2013 r. udostępnia go także zwiedzającym. Fot. Arch UMCS (public domain)

22 Ogród Saski jest najstarszym parkiem Lublina, nazwanym tak od 1860 roku na wzór warszawski. Położony obecnie przy Al. Racławickich park został założony w 1837 roku na pofałdowanych terenach należących do lubelskich dominikanów. Pracami nad jego powstaniem kierował Feliks Bieczyński. Początkowo ogrodzony i ekskluzywny, jednak na początku XX wieku pod presją społeczną stał się ogólnie dostępny. Nutaj CC BY-SA 3.0 pl

23 W lutym 2012 roku rozpoczęto gruntowną rewitalizację Ogrodu Saskiego. Prace, które zakończyły się w 2013 roku objęły: wymianę ogrodzenia, wymianę nawierzchni ścieżek, uporządkowanie roślinności, remont stawu, budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę placu zabaw, rewitalizację muszli koncertowej. Prace remontowe kosztowały ok. 13 milionów złotych.

24 Tomasz Zugaj GNU Free Documentation License

25

26

27 Hala Globus To największa i najnowocześniejsza wielofunkcyjna hala sportowo - widowiskowa w regionie lubelskim. To 1800m² powierzchni, którą można skonfigurować pod niemal każde widowisko, również te wymagające dobrego nagłośnienia i oświetlenia. To właśnie w Globusie odbywają się największe imprezy sportowe i artystyczne po tej stronie Polski. Na obrzeżach hali można skorzystać z odnowy biologicznej czy klubu fitness dla kobiet, a nawet nauczyć się wschodnich sztuk walki. Dzieci oddadzą się uciechom i szaleństwu w specjalnie dla nich stworzonym parku rozrywki. A wieczorem gości zaprasza pub sportowy. Fot. Małgorzata Genca (public domain)

28 Fot. Anna Kurkiewicz (public domain) GLOBUS Ski Nowoczesny stok narciarski w samym centrum Lublina. Zlokalizowany obok hali Globus przy ul. Zana. Łatwy dojazd komunikacją miejską oraz własnym środkiem transportu. Ci którzy zdecydują się na własne auto, mogą pozostawić samochód na parkingu. Do dyspozycji naszych Gości są dwie trasy narciarskie (do jazdy na nartach i snowboardach) z wyciągami o długości 300 i 100 metrów. Oświetlenie całego stoku pozwala na jazdę do późnych godzin wieczornych. Osoby nie dysponujące własnym sprzętem zarówno narciarskim jak i snowboardowym mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu znajdującej się przy stoku.

29 Lodowisko Globus w Lublinie jest obiektem działającym sezonowo, jedynie w miesiącach zimowych. Oferuje swoim gościom taflę sztucznie mrożonego lodu o wymiarach 30 na 60 metrów. Przy lodowisku działa wypożyczalnia sprzętu, można tutaj również skorzystać z usługi ostrzenia łyżew. Fot. Małgorzata Genca (public domain)

30 Icemania w hali przy al. Zygmuntowskich

31 Stadiony Arena Lublin – miejski stadion piłkarski przy ul. Krochmalnej w Lublinie, którego budowa rozpoczęła się w grudniu 2012, a zakończyła się latem 2014 roku. Stadion został wybudowany w dzielnicy Za Cukrownią, na terenach po zlikwidowanej Cukrowni Lublin, w odległości 50–100 m od Bystrzycy. Przestrzeń tę mają wypełnić drzewa oraz nadrzeczna zieleń. Obiekt przeznaczony jest na mecze piłki nożnej, mogą się także odbywać na nim koncerty.

32 Stadion MOSiR Bystrzyca, otwarty 3 sierpnia 1961 roku, jest stadionem piłkarsko- żużlowym w Lublinie, użytkowanym zarówno przez żużlowców, jak i przez piłkarzy Motoru Lublin. W lipcu 2007 r. stadion przeszedł częściową renowację (między innymi instalacja dodatkowych krzesełek), niezbędną do zdobycia licencji na występy w pierwszej lidze. Duża część prac modernizacyjnych odbyła się przy czynnej pomocy lubelskich kibiców piłkarskich. Obecnie mecze piłkarskie odbywają się na nowym stadionie Arena-Lublin, a stadion przy al. Zygmuntowskich objęli we władanie żużlowcy. Jakub Hereta (public domain)

33 Netografia: http://stadiony.net/stadiony/pol/stadion_mosir_bystrzyca http://www.webbitmedia.com/ http://skansen.lublin.pl/pl/ http://www.umcs.pl/pl/ogrod-botaniczny.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_Saski_w_Lublinie http:// mosir.lublin.pl/icemania/ http://mosir.lublin.pl/globus/


Pobierz ppt "Miejscami, w których mieszkańcy Lublina najchętniej spędzają wolny czas są: Zalew Zemborzycki Słoneczny Wrotków Las Dąbrowa Skansen Ogród Botaniczny Park."

Podobne prezentacje


Reklamy Google