Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czym jest etyka? Lekcja dla klasy z elementami bioetyki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czym jest etyka? Lekcja dla klasy z elementami bioetyki."— Zapis prezentacji:

1 Czym jest etyka? Lekcja dla klasy z elementami bioetyki

2 Etyka to filozoficzna i normatywna teoria moralnej powinności działania

3 Sokrates jako ojciec etyki Autorytet moralny – kto to taki? Etyka a mądrość życiowa

4 „Lepiej być niezadowolonym człowiekiem, niż zadowoloną świnią; Lepiej być niezadowolonym Sokratesem, niż zadowolonym głupcem”

5 Co to znaczy „moralnie dobry”?

6 Rodzaje dóbr Dobro pożyteczne To dobro-środek Pożyteczne jest coś ze względu na coś innego Dobro przyjemne Ma charakter dobra- celu Dobrem jest nie tyle przedmiot, co jego spożywanie Dobro godziwe Dobre dla człowieka jako człowieka…ale….KIM JEST CZŁOWIEK I CO JEST DLA NIEGO DOBRE??????

7 Co to więc znaczy „brać pod uwagę dobro człowieka”?

8 Ocena moralna dotyczy człowieka jako człowieka, jest całościowa, nie ma na względzie jedynie jakiegoś jednego aspektu.

9 Etyka a filozofia Czy etyka musi być dyscypliną filozoficzną? Czy normy moralne domagają się osobnego uzasadnienia? Czy doświadczenie moralne jest „kulturowo uwikłane”?

10 Etyka a teologia Czy człowiek nie potrzebuje łaski, aby stać się dobry, lub aby osiągnąć zbawianie? Czy wiara odnajduje oparcie w naturalnej skłonności moralnej?

11 Etyka a etologia Etolog opisuje, porównuje, ale nie dokonuje ocen Etologia obejmuje zespół różnych dyscyplin badawczych, w tym psychologii czy socjologii Etolog uważa, że moralność jest zespołem określonych przekonań i postaw człowieka, natomiast dla etyka moralność jest związana z relacją między czynem a kryterium jego oceny


Pobierz ppt "Czym jest etyka? Lekcja dla klasy z elementami bioetyki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google