Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mitologia grecka Syzyfowa praca oraz herkulesowa praca

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mitologia grecka Syzyfowa praca oraz herkulesowa praca"— Zapis prezentacji:

1 Mitologia grecka Syzyfowa praca oraz herkulesowa praca
Wykonanie: Jordan Hołderny, Alan Janowski

2 SYZYF W mitologii greckiej Syzyf był królem pięknego i potężnego Koryntu, Był przyjacielem bogów, którzy chętne zapraszali go na Olimp, Wraz z bogami pijał nektar i jadł ambrozję, dlatego był zawsze zdrowy i silny, a także nigdy się nie zestarzał ,

3 PRZYCZYNA UKARANIA SYZYFA
Syzyf posiadał wiele wad: był gadułą, lubił się przechwalać swą zażyłością z bogami. Brak mu było dyskrecji, nie umiał utrzymać żadnej tajemnicy. Wykradał ambrozję, dzięki czemu ludzie przestali umierać. Syzyf zdradził bogu Azopowi, że Zeus porwał mu córkę Eginę. Zeus kazał Hadesowi sprowadzić Syzyfa w kajdanach do Tartaru za zdradę boskich tajemnic. Syzyf był przebiegły, uwięził bożka śmierci Tanatosa i wrócił z powrotem na Ziemię. W związku z tym, nikt na świecie nie mógł umrzeć. Dopiero Hermes uwolnił bożka podziemi i przywrócił tym samym ład na świecie. Syzyf został złapany i strącony piorunem Zeusa do Tartaru .

4 KARA – SYZYFOWA PRACA Bogowie okrutnie ukarali Syzyfa.
Syzyf ma za zadanie wtaczać na górę wielki głaz, który przed wierzchołkiem zawsze wymyka mu się z rąk i stacza się na sam dół zbocza . Praca, którą przez wieki ma wykonywać Syzyf, stała się symbolem bezskutecznego działania, nie przynoszącego żadnych rezultatów. Mimo włożonego wysiłku zamierzony cel nigdy nie zostanie osiągnięty.

5 HERKULES Był synem Zeusa i królowej Alkmeny. Słynął z niezwykłej siły i odwagi. Już jako niemowlę zgładził dwa węże, które Hera posłała do jego kołyski. Wychowywała go Alkmena wraz z mężem. Od małego chłopak był uczony sztuki powożenia końmi, zapasów, strzelania z łuku, rzucania oszczepem. Wszyscy bogowie, prócz Hery, lubili go i dbali o niego. Od Hermesa dostał miecz, od Apolla – strzały, a Atena podarowała mu pancerz.

6 PRZYCZYNA HERKULESOWEJ PRACY
Pewnego dnia, z woli Hery, która go nienawidziła, ogarnęło go nagłe szaleństwo, w wyniku którego zabił żonę i dzieci. Kiedy oprzytomniał i zdał sobie sprawę z tego, co zrobił, ogarnęła go rozpacz. Obiecał sobie, że odpokutuje zbrodnię. Wybrał się więc do wyroczni delfickiej i tam dowiedział się, jak odkupić winy. Musiał wykonać dwanaście prac na życzenie króla Eurysteusa . Druga żona Heraklesa podarowała mu koszulę nasączoną zatrutą krwią. przedmiot zamiast przywrócić jej miłość męża, wżarł się w jego ciało i Herakles zginął w strasznych mękach.

7 DWANAŚCIE PRAC HERKULESA :
1. Zabicie lwa Niemejskiego. 2. Zabicie wydry Lernejskiej. 3. Schwytanie łani kerynejskiej. 4. Przepędzenie dzika erymatejskiego. 5. Wyczyszczenie stajni Augiasza. 6. Przepędzenie ptaków Symfalijskich. 7. Schwytanie byka Kreteńskiego. 8. Schwytanie klaczy Diomedesa. 9. Zdobycie przepaski Hippolity. 10. Uprowadzenie trzody. 11. Przyniesienie złotych jabłek Hesperydy. 12. Sprowadzenie Cerbera z Hadesu.

8 Żródła : www.google.pl www.bryk.pl www.interkl@sa.pl www.pinger.pl
słownik bohaterów literackich słownik związków frazeologicznych

9


Pobierz ppt "Mitologia grecka Syzyfowa praca oraz herkulesowa praca"

Podobne prezentacje


Reklamy Google