Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stefan Batory - władca Polski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stefan Batory - władca Polski"— Zapis prezentacji:

1 Stefan Batory - władca Polski
1 maja 1576 - 12 grudnia 1586

2 Stefan Batory Książę siedmiogrodzki od 1571, król Polski od 1576, po ślubie z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego.

3 Stefan Batory Stefan Batory dążył do skierowania polityki polskiej przeciwko wrogom Siedmiogrodu, tj. austriackim Habsburgom i Turcji. prowadził wojny z Moskwą o Inflanty. Trzy kolejne wyprawy: połocka, wielkołucka i pskowska, zakończyły się pełnym sukcesem wojsk królewskich i zawarciem dziesięcioletniego rozejmu w Jamie Zapolskim.

4 Stefan Batory Za namową papieży Grzegorza XIII i Sykstusa V obiecujących rekompensatę finansową, Stefan Batory rozpoczął przygotowania do wojny z Turcją, przerwane z powodu jego śmierci.

5 Stefan Batory Przeprowadził reformy wojskowe, m.in. powołał piechotę wybraniecką, ustanowił rejestr kozacki obejmujący Kozaków zaporoskich, pobierających żołd od Rzeczypospolitej i zobowiązanych do walki w armii polskiej, ustalił podział jazdy na ciężkozbrojną husarię, chorągwie kozackie i jazdę lekką.

6 Stefan Batory Dążąc do pozyskania szlachty król utworzył Trybunał Koronny i Litewski, przekazując im przysługujące dotąd władcy uprawnienia sądownicze. Starał się o wzrost znaczenia sejmików kosztem sejmu.

7 Stefan Batory Stefan Batory prowadził tolerancyjną politykę w stosunku do innowierców, jednocześnie wspierał Kościół katolicki i zakon jezuitów. W 1579 założył Akademię Wileńską. Źródło: Encyklopedia WIEM Wikipedia


Pobierz ppt "Stefan Batory - władca Polski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google