Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rok 2011 Rokiem Marii Sk ł odowskiej-Curie 3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyj ął uchwa łę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rok 2011 Rokiem Marii Sk ł odowskiej-Curie 3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyj ął uchwa łę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem."— Zapis prezentacji:

1

2 Rok 2011 Rokiem Marii Sk ł odowskiej-Curie 3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyj ął uchwa łę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Sk ł odowskiej-Curie

3 UCHWAŁA Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki. Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny, w której kultywowano tradycje patriotyczne. Była osobą wszechstronnie uzdolnioną: znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi.

4 UCHWAŁA Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, w ramach których uczyła języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu. Za tę nielegalną działalność groziło Jej nawet zesłanie. Podczas I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła personel medyczny jak wykonywać prześwietlenia. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii.

5 UCHWAŁA Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego. Maria Skłodowska- Curie jako jedyna kobieta uczestniczyła w Konferencjach Solvayowskich – dorocznych spotkaniach najwybitniejszych uczonych. Po Jej śmierci Albert Einstein w pięknym eseju napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem, spośród tych, których przyszło mu poznać. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

6 ONZ i WHO oraz UNESCO ustanowiły rok 2011 „Rokiem Chemii” a patronką światowego roku będzie Maria Skłodowska-Curie (100-lecie drugiej nagrody Nobla) Maria Skłodowska-Curie odkryła zjawisko promieniotwórczości naturalnej. Dzięki temu w XX wieku nastąpił rozwój badań nad budową materii, atomistyki, chemii radiacyjnej, promieniotwórczości sztucznej – izotopów, a w medycynie radiodiagnostyki, tele i brachyterapii oraz medycyny nuklearnej.

7 ONZ i WHO oraz UNESCO ustanowiły rok 2011 „Rokiem Chemii” a patronką światowego roku będzie Maria Skłodowska-Curie (100-lecie drugiej nagrody Nobla) Wskutek rozwoju chemii, fizyki, medycyny wiek XX nazwano wiekiem „promieniotwórczości”. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała dwukrotnie nagrodę Nobla – w 1903r. w dziedzinie fizyki wraz z Piotrem Curie i Henri Becquerelem oraz indywidualnie -O7 listopada 1911r.w dziedzinie chemii. Wskutek rozwoju chemii, fizyki, medycyny wiek XX nazwano wiekiem „promieniotwórczości”. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała dwukrotnie nagrodę Nobla – w 1903r. w dziedzinie fizyki wraz z Piotrem Curie i Henri Becquerelem oraz indywidualnie -O7 listopada 1911r.w dziedzinie chemii.

8 ONZ i WHO oraz UNESCO ustanowiły rok 2011 „Rokiem Chemii” a patronką światowego roku będzie Maria Skłodowska-Curie (100-lecie drugiej nagrody Nobla) Maria Skłodowska-Curie podkreślała swoje polskie pochodzenie i uczucia patriotyczne mając dwie ojczyzny Polskę i Francję Dwukrotnie odwiedziła Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i była przyjmowana w Białym Domu przez prezydenta Hardinga w 1921r. i Hoovera w 1929r. Organizacje kobiet amerykańskich i kanadyjskich zebrały fundusze na zakup radu dla Instytutów w Paryżu i Warszawie. Maria Skłodowska-Curie podkreślała swoje polskie pochodzenie i uczucia patriotyczne mając dwie ojczyzny Polskę i Francję Dwukrotnie odwiedziła Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i była przyjmowana w Białym Domu przez prezydenta Hardinga w 1921r. i Hoovera w 1929r. Organizacje kobiet amerykańskich i kanadyjskich zebrały fundusze na zakup radu dla Instytutów w Paryżu i Warszawie.

9 Notka biograficzna Marii Sk ł odowskiej – Curie Imię i nazwisko: Maria Skłodowska-Curie Data urodzenia: 07.11.1867 Miejsce urodzenia: Warszawa Wyszła za mąż za Piotra Curie Zawód: fizyk i chemik Studia: na Sorbonie Data otrzymania Nagrody Nobla: 1903 i 1911 Data śmierci: 04.11.1934 Miejsce śmierci: Francja

10 Notka biograficzna Marii Sk ł odowskiej – Curie Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 r. w Warszawie w domu przy ul. Freta, gdzie dziś znajduje się poświęcone jej Muzeum. W stolicy spędziła 19 pierwszych lat swojego życia. Później podjęła studia na paryskiej Sorbonie. "Pochodziła z rodziny, w której kultywowano tradycje patriotyczne. Była osobą wszechstronnie uzdolnioną: znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi.

11 Notka biograficzna Marii Sk ł odowskiej – Curie Pod koniec lat osiemdziesiątych XIXw. organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, w ramach których uczyła języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu. Za tę nielegalną działalność groziło jej nawet zesłanie.

12 Notka biograficzna Marii Sk ł odowskiej – Curie Podczas I wojny światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła personel medyczny, w jaki sposób wykonywać prześwietlenia. Po wyjeździe w 1891 do Paryża wielokrotnie powracała do Warszawy (1913, 1921, 1925, 1932). W 1932 roku - podczas jednej z wielu wizyt w Warszawie - uczestniczyła w otwarciu warszawskiego Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej, któremu podarowała 0,1g radu.

13 Notka biograficzna Marii Sk ł odowskiej – Curie Skłodowska zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii paryskiej Sorbony jako pierwsza kobieta w historii. Była wyjątkowo zdolną studentką, w której talent uwierzyli jej wykładowcy. Wkrótce skontaktowano ją z wybitnym fizykiem Antonim Becquerelem, pod którego przewodnictwem rozpoczęła studia doktoranckie, pracując w jednym laboratorium z Piotrem Curie, swoim przyszłym mężem.

14 Notka biograficzna Marii Sk ł odowskiej – Curie Wiele lat później pisała o Piotrze: „Uderzył mnie wyraz jego jasnego spojrzenia. Jego sposób mówienia, nieco powolny i rozważny, prostota, uśmiech – poważny i młodzieńczy zarazem”. Uczony, mimo że gotowy był spędzić życie samotnie, oddając się nauce, wkrótce po poznaniu Marii oświadczył się jej.

15 Notka biograficzna Marii Sk ł odowskiej – Curie Nim jednak doszło do ślubu, Maria wróciła do Warszawy, chcąc kontynuować pracę naukową w ojczyźnie. Ograniczone możliwości w ówczesnej Polsce oraz tęsknota za Piotrem nakazały jej wracać do Francji. „Każde z nas zrozumiało, że nie znajdzie lepszego towarzysza życia” – zapisała w swoim dzienniku. W 1895 roku wraz z Piotrem wzięli cywilny ślub, ku niezadowoleniu rodziny, która spodziewała się dodatkowej ceremonii kościelnej. Maria była jednak zadeklarowaną ateistką. Jeszcze przed ukończeniem studiów doktoranckich Skłodowska otrzymała wraz z mężem i Becquerelem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

16 Notka biograficzna Marii Sk ł odowskiej – Curie Maria i Piotr Curie doczekali się dwóch córek – Evy i Irene. Rodzice zapewnili dziewczynkom doskonałą edukację i wypełnione wieloma zajęciami oraz atrakcjami dzieciństwo. Eva pisała, że na początku jej matka wydawała jej się bardzo szorstka i niedostępna, ale jako nastolatka nawiązała z nią silną więź emocjonalną. Irene, osoba twardo stąpająca po ziemi, poszła w ślady matki i wraz z mężem Frederikiem Joliot poświęciła się nauce. Oboje otrzymali Nagrodę Nobla.

17 Materiały źródłowe UCHWAŁA Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, Materiały internetowe Muzeum M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Prezentacja –mgr Krzysztof Kuśmierczyk doradca metodyczny ds. chemii m.st. Warszawy - „W jaki sposób Maria Skłodowska-Curie wydzieliła polon i rad z blendy uranowej?” Przygotował: S. Jankowski


Pobierz ppt "Rok 2011 Rokiem Marii Sk ł odowskiej-Curie 3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyj ął uchwa łę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google