Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obecnie Irlandia Północna nie posiada oficjalnie odrębnej flagi. Obecnie Red Hand flag jest używana nieoficjalnie przez część mieszkańców Irlandii Północnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obecnie Irlandia Północna nie posiada oficjalnie odrębnej flagi. Obecnie Red Hand flag jest używana nieoficjalnie przez część mieszkańców Irlandii Północnej."— Zapis prezentacji:

1 Obecnie Irlandia Północna nie posiada oficjalnie odrębnej flagi. Obecnie Red Hand flag jest używana nieoficjalnie przez część mieszkańców Irlandii Północnej. Z braku innej flagi jest także używana jako symbol reprezentacji sportowych Irlandii Północnej. Nie ma jednak statusu flagi Irlandii. Flaga prowincji Ulster to czerwony krzyż na złotym (żółtym) tle. Na środku mieści się tarcza oraz czerwona ręka.

2 Irlandia Północna powstała w 1921 roku, gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego, sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angielskich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii. Stolicą jest Belfast I Warto również dodać, że Irlandczycy nadal wierzą w szczęśliwą trzylistną koniczynę, ponieważ symbolizuje ona Trójce Świętą.

3 Claddagh ring to tradycyjny irlandzki pierścionek, który wręczany jest na dowód przyjaźni, często pełni rolę pierścionka zaręczynowego albo obrączki ślubnej. Symbolikę pierścienia doskonale oddaje sentencja: „Pozwól panować miłości i przyjaźni”. Tradycyjny irlandzki Claddagh przedstawia dwie dłonie trzymające serce, zwieńczone koroną królewską. Pierścień ten nosić można na 4 sposoby.

4 Życie Irlandczyków od zawsze obracało się wokół muzyki, która obok legend i baśni stanowi część kulturowego dziedzictwa Irlandii. Muzyka irlandzka wyróżnia się na tle europejskim. Dawniej muzyka towarzyszyła Irlandczykom we wszystkich ważnych momentach życia, od narodzin, aż po śmierć. Grana była w kuchniach, stodołach czy na rozstajach dróg, podczas wesel, styp i z okazji różnych świąt. Dawała ludziom przez stulecia rozrywkę i sposobność wyrażania emocji

5 Kuchnia irlandzka opiera się głównie na niewyszukanych, wiejskich potrawach, w których dominują ziemniaki spożywane niemal przy każdym posiłku. Irlandczycy gotują je tradycyjnie, „w mundurkach". Do popularnych potraw należą placki ziemniaczane oraz colcannon, czyli tłuczone ziemniaki z porami i jarmużem lub kapustą. Jako że Irlandia jest krajem wyspiarzy, do miejscowych przysmaków należą ryby i owoce morza. Śniadaniowym przysmakiem jest typowe irlandzkie full irish breakfast. Śniadanie jest tak obfite, że przez cały dzień aż do kolacji nie poczujecie głodu. Składa się nań jajko sadzone, smażone kiełbaski i bekon, biały i czarny pudding, fasolka w sosie pomidorowym, smażone pieczarki i pół pomidora oraz hash brown – uderzająco podobny do naszych placków ziemniaczanych.

6 Zamek Hillsborough - zamek położony w hrabstwie Down i stanowiący oficjalną rezydencję monarchów brytyjskich w Irlandii Północnej. Na co dzień stanowi także siedzibę brytyjskiego Ministerstwa ds. Irlandii Północnej. Choć budowla tytułowana jest oficjalnie zamkiem, z punktu widzenia architektury jest przykładem dworu szlacheckiego, wzniesionym w XVIII wieku przez ród markizów Downshire, którzy rezydowali tu aż do 1922. Wtedy dwór wraz z otaczającą go posiadłością został zakupiony przez brytyjski rząd, zaś w 1925 stał się oficjalną siedzibą gubernatorów nowo utworzonego terytorium Irlandii Północnej

7 Zamek w Belfaście – położony na zboczu góry Cavehill w Belfaście zamek. Zlokalizowany na wysokości 120 m n.p.m. zapewnia atrakcyjny widok na samo miasto i zatokę Belfast Lough. Oryginalny zamek został wzniesiony pod koniec XII wieku przez Normanów. Przedstawiciele rodu Chichesterów zdecydowali, że zamiast odbudowy zamku w centrum, przeniosą go na przedmieścia Belfastu. W obecnej formie, zamek został wzniesiony w latach 1811-1870 Po śmierci barona i kryzysie finansów rodziny, zamek dokończył Anthony Ashley-Cooper, hrabia Shaftesbury. Jego syn, również hrabia, dokończył zamek i zaprezentował go w 1934 roku. W 1978 roku miasto Belfast rozpoczęło jego gruntowną renowację; przez 10 lat wydano na ten cel ponad 2 miliony funtów. Oficjalnie otworzono go 11 listopada 1988 roku.f5 Obecnie w jego murach znajduje się sklep z pamiątkami i restauracja. Jest także dostosowany do przygotowywania w nim wesel.

8

9 Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. Głównym symbolem święta jest shamrock, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey – obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

10

11

12

13 Karol Dzierżak Kl.6b Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku Korzystano z,,Wikipedia’’


Pobierz ppt "Obecnie Irlandia Północna nie posiada oficjalnie odrębnej flagi. Obecnie Red Hand flag jest używana nieoficjalnie przez część mieszkańców Irlandii Północnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google