Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kobiety w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kobiety w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza"— Zapis prezentacji:

1 Kobiety w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza

2 W powieści Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie.” występuje wiele postaci, kobiety stanowią jednak niewielką ich część. Postaramy się przybliżyć sylwetki kobiet, które choć w niewielkim stopniu zostały opisane w książce. A są to: Zosia, Telimena, Ewa Horeszkówna, żona Stolnika, Podkomorzyna, Anna Podkomorzanka, Róża Podkomorzanka i Tekla Hreszczanka.

3 Zosia wywodziła się z rodu Horeszków, jej opiekunem był Jacek Soplica, ale pod jego nieobecność opiekowała się nią Telimena. Została żoną Tadeusza Soplicy. Zosia (Alicja Bachleda- Curuś) w adaptacji książki „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

4 Telimena była miłośniczką sztuki, ceniła sobie głównie tą zachodnią (m
Telimena była miłośniczką sztuki, ceniła sobie głównie tą zachodnią (m.in. włoskie malarstwo), przez długi czas mieszkała w Petersburgu, jej zachowanie i ubiór były zbyt wykwintne jak na wiejskie standardy. Była kokietką, szukającą na siłę męża. Była zauroczona Tadeuszem, jednak ostatecznie wyszła za Rejenta. Grażyna Szapołowska, wcielająca się w postać Telimeny.

5 Ewa Horeszkówna była jedyną córką Stolnika Horeszki
Ewa Horeszkówna była jedyną córką Stolnika Horeszki. Darzyła uczuciem Jacka Soplicę, on również ją kochał, jednak jej rodzice nie akceptowali Jacka i zgodnie z ich wolą, poślubiła kasztelana. Żona stolnika była matką Ewy. Pomagała w obronie zamku, występuje tylko we wspomnieniach. Jan Szymański jako Jacek Soplica i Iza Bellina jako Ewa Horeszkówna w jednej ze scen filmu z 1928r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.

6 Podkomorzyna to żona Podkomorzego, mieli dwie córki: Annę i Różę
Podkomorzyna to żona Podkomorzego, mieli dwie córki: Annę i Różę. Podkomorzy chciał, aby młodsza z córek – Anna, wyszła za Tadeusza. Tekla Hreczeszanka – młodsza córka Wojskiego. Zajmuje się domową apteczką, zna się na zielarstwie. Ostatecznie zostaje żoną Asesora.

7 Podsumowując, Mickiewicz wprowadzając tak różne postacie kobiece podkreślił różnorodność charakterów ludzkich. O wielu bohaterkach książki niewiele możemy powiedzieć, jednak wątek Zosi i Telimeny, jest wątkiem dobrze rozwiniętym, więc możemy charakterystyki tych dwóch kobiet porównać. Zosia to spokojna, uczynna, skromna dziewczyna, natomiast Telimena to bohaterka dynamiczna, często w swoich zachowaniach śmieszna, umiejąca walczyć o swoje. Zosia zakochana w jednym mężczyźnie - Tadeuszu, Telimena szukająca swojego partnera. Niewątpliwie obie bohaterki wzbudzają sympatię czytelnika, a nawet czasami uśmiech na jego twarzy.

8 KONIEC


Pobierz ppt "Kobiety w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google