Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Transplantacja darem życia !

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Transplantacja darem życia !"— Zapis prezentacji:

1 Transplantacja darem życia !
Przygotowane przez : Aleksandrę Mielczarek i Piotra Gorazdę. KL.IIIB

2 Przeszczepianie narządów, transplantacja to przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne (lub w obrębie jednego ciała). Przeszczepianiem narządów zajmuje się medyczna dziedzina naukowa nazywana transplantologią.

3 Podział przeszczepów Autogeniczny – polega na przeniesieniu własnej tkanki lub narządu z jednego miejsca na drugie, np. przeszczep skóry Syngeniczny – polega na przeniesieniu tkanki lub narządu między osobnikami identycznymi genetycznie np. bliźniętami jednojajowymi Allogeniczny – polega na przeniesieniu tkanki lub narządu między osobnikami tego samego gatunku, o podobnym, ale nie jednakowym genotypie, np. człowiek → człowiek Ksenogeniczny – polega na przeniesieniu tkanki lub narządu między osobnikami różnego gatunku np. świnia → człowiek

4 Czas oczekiwania na przeszczep zależy m.in. od:
grupy krwi, wieku, masy ciała, miejsca na liście oczekujących.

5 Kto może zostać dawcą ? Każdy kto nie zgłosił sprzeciwu na pobranie narządów po swojej śmierci, Każdy kto CHCE być dawcą – musi wypełnić oświadczenie i poinformować o swojej decyzji rodzinę.

6 Przeszczep może spotkać każdego…
Arkadiusz Onyszko Przemysław Saleta Nergal Agata Mróz

7 Czym są komórki macierzyste ?
Komórki macierzyste są pierwotnymi komórkami ciała, które mają zdolność przekształcania się w komórki dowolnych tkanek. Z nich powstają: tkanka nerwowa, kostna, mięśniowa i przede wszystkim komórki krwi: krwinki czerwone- erytrocyty, krwinki białe - leukocyty, płytki krwi - trombocyty,

8

9

10 Każdy ma marzenia. Transplantolog również…

11 Transplantacja w świetle poglądów wielkich religii świata.

12 2. Świadkowie Jehowy. Świadkowie Jehowy uważają, że decyzję o transplantacji narządów każdy musi podjąć sam zgodnie z własnym sumieniem. Podczas zabiegów transplantacji narządów Świadkowie Jehowy odmawiają stosowania transfuzji krwi. Według ich informacji tylko do końca XX w. ponad lekarzy z całego świata zadeklarowało gotowość leczenia Świadków Jehowy w ten sposób.

13 Chrześcijaństwo. Stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie przeszczepiania narządów jest ogólnie pozytywne. Znacząca większość księży popiera tę formę leczenia. Stanowisko papieża Jana Pawła II było pozytywne, to on wypowiedział słowa: „Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one są potrzebne tu na Ziemi!”

14 3. Islam Współczesne muzułmańskie stanowisko wobec transplantacji narządów jest pozytywne, z zastrzeżeniami: przeszczep nie może "sprzeciwiać się ludzkiej godności muzułmanina" dopuszczalny jest tylko, gdy jest jedyną możliwą formą pomocy oddanie organu musi być dobrowolne (również po śmierci, pobranie organów warunkuje wcześniejsza zgoda) handel organami ludzkimi jest sprzeczny z godnością człowieka można przyjmować organy od nie-muzułmanów, ale nie od ludzi skazanych na śmierć.

15 4. Buddyzm Lekarze buddyjscy wskazują na odpowiedzialność, jaką obarczyła lekarza możliwość transplantacji narządów i jak inne religie są uwrażliwieni na nadużycia, takie jak kradzież narządów czy nielegalny handel. Z religijnego punktu widzenia buddyzm nie wysuwa żadnych zasadniczych zarzutów co do transplantacji organów czy transfuzji krwi, a nawet określa to jako "akt heroizmu".

16 5. Judaizm W judaizmie panują sprzeczne poglądy na ten temat – niektórzy uważają oddanie narządów za czyn godny, inni sądzą, że ciało dawcy nie będzie „kompletne” w momencie zmartwychwstania. Przeważa jednak pogląd, że gdy chodzi o ocalenie życia człowieka, przeszczepy są dozwolone.

17 6. Hinduizm Nie ma w hinduizmie praw religijnych które zabraniałyby darowanie swoich tkanek i organów. Wyznawcy tej religii wierzą w dalsze życie po śmierci i reinkarnację co wzmacnia ideę transplantacji. W Indiach często organy są pobierane od płatnych dawców, co jest zakazane.

18 7. Szintoizm Japonia to kraj bardzo dobrze rozwinięty pod kątem medycyny i technologii, ale niestety liczba przeszczepów jest znikoma. Wyznawcy tej religii uważają, że ciało po śmierci jest nieczyste i ma złą moc, co uniemożliwia przeprowadzenie transplantacji. Obecny stan prawny w Japonii pozwala na dokonywanie przeszczepów narządów i tkanek tylko od osób zmarłych.

19 DZIĘKUJEMY 


Pobierz ppt "Transplantacja darem życia !"

Podobne prezentacje


Reklamy Google