Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sławny matematyk Pitagoras.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sławny matematyk Pitagoras."— Zapis prezentacji:

1 Sławny matematyk Pitagoras

2 Kim był Pitagoras? Pitagoras urodził się około 572 roku p.n.e. w Samos lub w Sydonie, a zmarł około 497 roku p.n.e. w Metaponcie. Był Greckim matematykiem, filozofem i mistykiem. Miał żonę Teano z którą miał dwóch synów: Telangesa i Menezarcha.

3 Czego dokonał Pitagoras?
Pitagoras kojarzony jest przede wszystkim ze słynnym twierdzeniem matematycznym nazwanym jego imieniem. Wśród wielu dokonań i odkryć Pitagorasa można wyróżnić: Dowód że suma kątów trójkąta równa jest dwóm kątom prostym. Wprowadzenie średniej arytmetycznej Konstrukcje wielościanów foremnych i odkrycie kwunastościanu foremnego

4 Inne zainteresowania Pitagorasa
Pitagoras uwielbiał podróże. Jamblich opisał jego podróże do Egiptu i Babilonii gdzie zapoznawał się z tamtejszą matematyką, choć w jego czasach powoływanie się na wiedzę Egiptu i Babilonii było częstym zabiegiem mającym zwiększyć wiarygodność danego mistrza.

5 Czym była szkoła Pitagorejczyków?
W 529 roku p.n.e. Pitagoras założył w Krotonie szkołę pitagorejczyków. Wykłady odbywały się w jego domu, a na swoich uczniów wybierał osoby zdolne do milczenia, które zachowały by jego nauki w tajemnicy.

6 Podczas pięcioletnich studiów uczniowie nie posiadali żadnej własności prywatnej, a sam Pitagoras wykładał w ukryciu przed swoimi słuchaczami. Uczniowie mistrza umieli czytać i pisać, oraz sporządzali notatki na temat filozofii i matematyki.

7 Twierdzenie Pitagorasa
Jest to zdecydowanie największe dokonanie Pitagorasa. Mimo iż jego opisanie i odkrycie przypisuje się temu właśnie filozofowi, to jednak Babilończycy dokonali tego odkrycia, znali też dwie prostsze metody, przy których błąd był niewielki. Zapewne znali je też przed Pitagorasem Egipcjanie, wiadomo też że znano je też w starożytnych Chinach i Indiach.

8 Jest to twierdzenie geometrii euklidesowej dotyczącej trójkątów prostokątnych, równoważne jest piątemu pewnikowi Eukidesa o piątych równoległych.

9 Pomnik Pitagorasa – jednego z największych myślicieli i geniuszy Świata – znajduje się między innymi w muzeum na Kapitolu w Rzymie i w Jego rodzinnym Samos, ukazuje on Pitagorasa z trójkątem kreślarskim (ekierką) w lewej ręce i prawą wzniesioną ku górze

10 Obecnie znanych jest ponad 200 potwierdzających prawdziwość Twierdzenia Pitagorasa

11 Ciekawostki Ulubioną figurą geometryczną Pitagorejczyków był pentagram, zwany gwiazdą pitagorejską. Jest to prawidłowy pięciokąt, którego boki przedłużone w obie strony tworzą pięciokąt gwiaździsty. Znakiem tym pitagorejczycy pozdrawiali się i wzajemnie rozpoznawali, kreśląc go na piasku

12 Cytaty „Niełatwo iść przez życie kilkoma drogami równocześnie”
,,Milcz, albo powiedz coś takiego, co jest lepszym od milczenia” ,,Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi” ,,Dwie najkrótsze odpowiedzi: Tak i Nie, wymagają najdłuższego zastanowienia”

13 Prezentację przygotował Dawid Perzanowski
Źródło: Internet


Pobierz ppt "Sławny matematyk Pitagoras."

Podobne prezentacje


Reklamy Google