Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NOWOTWÓR - CO TO JEST?, WPŁYW NOWOTWORU NA NARZĄDY, BÓL W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ, LECZENIE BÓLU, DZIAŁANIA UBOCZNE LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH SZKOLENIE WOLONTARIUSZY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NOWOTWÓR - CO TO JEST?, WPŁYW NOWOTWORU NA NARZĄDY, BÓL W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ, LECZENIE BÓLU, DZIAŁANIA UBOCZNE LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH SZKOLENIE WOLONTARIUSZY."— Zapis prezentacji:

1

2 NOWOTWÓR - CO TO JEST?, WPŁYW NOWOTWORU NA NARZĄDY, BÓL W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ, LECZENIE BÓLU, DZIAŁANIA UBOCZNE LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH SZKOLENIE WOLONTARIUSZY FUNDACJI PALIUM Jerzy R. Krukowski

3 Nowotwór, co to takiego? Podstawową strukturą budowy organizmu ludzkiego jest komórka!!!

4 Nowotwór, co to takiego?

5

6

7

8

9 Nowotwór może dotyczyć praktycznie każdej tkanki i narządu

10 Wpływ nowotworu na narządy Język, gardło, przełyk, żołądek, trzustka, pęcherzyk żółciowy, wątroba, jelito cienkie, jelito grube, odbyt, skóra, kości, krtań, oskrzela, płuca, krew, mięśnie, mózg, nerki, pęcherz moczowy, moczowody, narządy rozrodcze męskie i żeńskie, gruczoły piersiowe również u mężczyzn, prostata

11 Wpływ nowotworu na narządy W zależności jaki narząd jest chory takie będą występowały objawy

12 Wpływ nowotworu na narządy Układ oddechowy – duszność, kaszel, chrypka, krwioplucie, ból

13 Wpływ nowotworu na narządy Układ oddechowy – rurka tracheostomijna

14 Wpływ nowotworu na narządy

15

16

17 Układ oddechowy – tlen

18 Wpływ nowotworu na narządy

19

20

21 TLEN MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY!!!

22 Wpływ nowotworu na narządy Układ nerwowy – zaburzenia świadomości, psychiczne, ból

23 Wpływ nowotworu na narządy Układ moczowy- zaburzenia oddawania moczu, pieczenie, ból

24 Wpływ nowotworu na narządy Układ moczowy- cewnik

25 Wpływ nowotworu na narządy

26

27

28 Układ moczowy- stomia

29 Wpływ nowotworu na narządy Układ pokarmowy - trudności w odżywianiu, dolegliwości w wydalaniu, ból

30 Wpływ nowotworu na narządy Układ pokarmowy - zgłębnik żołądkowy

31 Wpływ nowotworu na narządy

32

33 NIE WOLNO NIC PODAWAĆ DO ZGŁĘBNIKA!!! O KAŻDYM WYSUNIĘCIU POINFORMOWAĆ PIELĘGNIARKĘ!!!

34 Wpływ nowotworu na narządy Układ pokarmowy - stomia jelitowa

35 Wpływ nowotworu na narządy

36 Ból w chorobie nowotworowej Jaki objaw powtarza się w każdym z omawianych układów?

37 Ból w chorobie nowotworowej B

38

39 Ból w chorobie nowotworowej BÓL

40 Ból w chorobie nowotworowej Najprostsza definicja bólu ustalona przez Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu mówi, że jest to przykre czuciowe i emocjonalne doznanie, występujące pod wpływem bodźców uszkadzających tkanki lub zagrażających ich uszkodzeniem.

41 Ból w chorobie nowotworowej Ból jest doznaniem subiektywnym. Na siłę jego odczuwania mają wpływ zarówno doświadczenia z przeszłości, jak i aktualny stan fizyczny, psychiczny oraz wrodzona odporność danej osoby.

42 Ból w chorobie nowotworowej Bóle nowotworowe mogą mieć charakter ostry, przewlekły i przebijający.

43 Ból w chorobie nowotworowej Bóle ostre to bóle szybko narastające, przeważnie o dużym natężeniu, dla których możliwe jest określenie momentu rozpoczęcia i ustąpienia. Zwykle nie trwają one dłużej niż pół roku. Następnie znikają bądź przekształcają się w bóle przewlekłe. Często towarzyszą im objawy wegetatywne, takie jak na przykład nudności czy nadmierna potliwość.

44 Ból w chorobie nowotworowej Ból przewlekły to ból trwający od dłuższego czasu (najczęściej ponad 6 miesięcy) lub towarzyszący chorobom przewlekłym. Nie zawsze udaje się określić jego przyczynę. Doprowadza on do zmian osobowości i stylu życia chorego.

45 Ból w chorobie nowotworowej Ból przebijający to ból ostry, napadowy i przemijający. Nakłada się on na dotychczas istniejące, stałe dolegliwości lub pojawia podczas skutecznej terapii przeciwbólowej. Jest znacznie silniejszy od bólu podstawowego. Jego zasadnicze cechy to charakter napadowy (od kilku do kilkunastu epizodów dziennie), krótki czas trwania (ok. 30 min) i duże natężenie. Najczęściej wywoływany jest przez ruchy ciała, kaszel, połykanie czy defekację. Występowanie bólów tego typu znacznie ogranicza aktywność życiową chorego oraz świadczy o tym, że stosowana terapia przeciwbólowa jest niedostateczna.

46 Ból w chorobie nowotworowej BÓL I LĘK

47 Ból w chorobie nowotworowej WALKA Z BÓLEM JEST JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH DZIAŁAŃ TERAPEUTYCZNYCH

48 Ból w chorobie nowotworowej Podstawową metodą zwalczania bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej jest leczenie farmakologiczne. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opracowali metodę podawania leków przeciwbólowych, która stała się światowym standardem leczenia. Jest to tak zwana trójstopniowa drabina analgetyczna. Charakteryzuje się ona stosowaniem leków przeciwbólowych w zależności od nasilenia bólu.

49 Leczenie bólu w chorobie nowotworowej Leki przeciwbólowe, czyli analgetyki, podzielono na trzy stopnie (grupy):

50 Leczenie bólu w chorobie nowotworowej 1. Proste analgetyki: paracetamol (Codipar, Apap, Acenol) niesterydowe leki przeciwzapalne (np. Polopiryna, Ibuprofen, Naproksen, Majamil)

51 Leczenie bólu w chorobie nowotworowej 2. Proste analgetyki w połączeniu ze słabymi opioidami: kodeiną tramadolem (Tramal, Trodon)

52 Leczenie bólu w chorobie nowotworowej 3. Proste analgetyki wpołączeniu z silnymi opioidami: morfiną (chlorowodorek lub siarczan morfiny, tabletki MST Continus lub Vendal) buprenorfiną (Bunondol, Tamgesic) fentanylem (Durogesic - plastry) petydyną (Dolargan)

53 Leczenie bólu w chorobie nowotworowej Na każdym stopniu drabiny analgetycznej stosuje się leczenie wspomagające, polegające na podawaniu w miarę potrzeby środków uspokajających, nasennych, przeciwdepresyjnych, przeciwdrgawkowych oraz kortykosterydów. Leki te wzmagają działanie analgetyków oraz łagodzą skutki uboczne podstawowego leczenia.

54 Leczenie bólu w chorobie nowotworowej Leczenie bólu polega na podawaniu coraz wyższych dawek leków określonego stopnia, a po osiągnięciu ich dawki maksymalnej - na dołączeniu leku ze stopnia wyższego lub zmianie na inny, silniejszy.

55 Działania uboczne leków Objawy mogą być różnorodne: suchość w jamie ustnej, biegunki, zaparcia, nudności, wymioty, senność, ból głowy

56 Dziękuję Państwu za uwagę! Z życzeniami samych sukcesów! Jerzy R. Krukowski


Pobierz ppt "NOWOTWÓR - CO TO JEST?, WPŁYW NOWOTWORU NA NARZĄDY, BÓL W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ, LECZENIE BÓLU, DZIAŁANIA UBOCZNE LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH SZKOLENIE WOLONTARIUSZY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google