Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Siły ciężkości i sprężystości.. Badanie zależności wydłużenia sprężyny od działającej na nią siły. Badanie zależności wydłużenia sprężyny od działającej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Siły ciężkości i sprężystości.. Badanie zależności wydłużenia sprężyny od działającej na nią siły. Badanie zależności wydłużenia sprężyny od działającej."— Zapis prezentacji:

1 Siły ciężkości i sprężystości.

2 Badanie zależności wydłużenia sprężyny od działającej na nią siły. Badanie zależności wydłużenia sprężyny od działającej na nią siły. Przykładowy wykres zależności siła – wydłużenie

3 Widzimy, że wydłużenie sprężyny jest proporcjonalne do działającej na sprężynę siły. Widzimy, że wydłużenie sprężyny jest proporcjonalne do działającej na sprężynę siły. Siła którą sprężyna działa na coś, co ją rozciąga (ciężarek, rękę) nosi nazwę siły sprężystości. Jej źródłem jest sprężyna. Siła którą sprężyna działa na coś, co ją rozciąga (ciężarek, rękę) nosi nazwę siły sprężystości. Jej źródłem jest sprężyna. Siła sprężystości jest tym większa im bardziej sprężynę rozciągamy. Jest ona proporcjonalna do wydłużenia sprężyny. Siła sprężystości jest tym większa im bardziej sprężynę rozciągamy. Jest ona proporcjonalna do wydłużenia sprężyny. Siła sprężystości Współczynnik sprężystości Wydłużenie sprężyny Siła sprężystości

4 Wydłużenie sprężyny jest proporcjonalne do działającej na sprężynę siły. Wydłużenie sprężyny jest proporcjonalne do działającej na sprężynę siły.

5 Współczynnik sprężystości to siła, potrzebna do rozciągnięcia sprężyny o jednostkę długości (cm, m, itd.) Współczynnik sprężystości informuje jak trudno jest rozciągnąć sprężynę Jednostka współczynnika sprężystości:

6 Do takiego pomiaru siły służą dynamometry (siłomierze) Mierzymy siłę ciężkości kilku przedmiotów za pomocą dynamometru. Przedmiot Siła ciężkości działająca na ten przedmiot (N)

7 Różne rodzaje dynamometrów

8 Siła ciężkości Siła ciężkości jest przyłożona do ciała na które działa (jak każda siła) i skierowana pionowo w dół. Źródłem tej siły jest Ziemia Siła ciężkości jest przyłożona do ciała na które działa (jak każda siła) i skierowana pionowo w dół. Źródłem tej siły jest Ziemia

9 Wartość siły ciężkości wyraża się wzorem: siła ciężkości działająca na ciało siła ciężkości działająca na ciało masa ciała przyspieszenie ziemskie

10 Wartość przyspieszenia ziemskiego: W rachunkach będziemy używali przybliżenia:

11 Zadanie Adam waży m = 60 kg. Z jaką siłą Ziemia go przyciąga? Inaczej: jaki jest jego ciężar? Rozwiązanie Siła ciężkości wyraża się wzorem: P = mg m = 60 kg g = 10 m/s 2 Zatem Odp: Adam jest przyciągany przez Ziemię siłą o wartości 600 N

12 Ciężar ciała jest różny na różnych planetach. W stanie nieważkości jest równy zeru. Ciężar ciała jest różny na różnych planetach. W stanie nieważkości jest równy zeru. Masa nie zależy od tego, gdzie się znajdujemy.

13 Ciężar to siła, z jaką Ziemia (lub inna planeta) przyciąga ciało. Masa mówi nam ile substancji jest w ciele, oraz jak trudno jest poruszyć, zatrzymać lub zmienić kierunek ruchu ciała. Masa mówi nam ile substancji jest w ciele, oraz jak trudno jest poruszyć, zatrzymać lub zmienić kierunek ruchu ciała. W stanie nieważkości możemy bez wysiłku trzymać nawet duże ciało, ale żeby go poruszyć trzeba się już namęczyć. W stanie nieważkości możemy bez wysiłku trzymać nawet duże ciało, ale żeby go poruszyć trzeba się już namęczyć.

14 Zadanie 2 Księżyc przyciąga ciała sześć razy słabiej niż Ziemia. Michał wybrał się na wycieczkę na Księżyc. Jego masa na Ziemi wynosi 60 kg. a.jaki jest ciężar Michała na Ziemi, b.jaki jest jego ciężar na Księżycu, c.jaka jest jego masa na Księżycu?


Pobierz ppt "Siły ciężkości i sprężystości.. Badanie zależności wydłużenia sprężyny od działającej na nią siły. Badanie zależności wydłużenia sprężyny od działającej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google