Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GEOTAGOWANIE. Geotagging (nazywany także Geocodingiem) - proces łączenia informacji o położeniu danego punktu (jego współrzędnych geograficznych) z innymi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GEOTAGOWANIE. Geotagging (nazywany także Geocodingiem) - proces łączenia informacji o położeniu danego punktu (jego współrzędnych geograficznych) z innymi."— Zapis prezentacji:

1 GEOTAGOWANIE

2 Geotagging (nazywany także Geocodingiem) - proces łączenia informacji o położeniu danego punktu (jego współrzędnych geograficznych) z innymi dotyczącymi go danymi, takimi jak strony internetowe, wiadomości RSS, cyfrowe fotografie (PhotoTagging) czy filmy.

3 Do geotagowania zdjęć potrzebny jest odbiornik GPS mający możliwość zapisywania współrzędnych geograficznych w czasie oraz eksportu ich do komputera lub aparat fotograficzny wyposażony w taki odbiornik. Wyeksportowane dane trzeba będzie przekonwertować do postaci zrozumiałej dla programów modyfikujących znaczniki EXIF.

4 Zadbać trzeba też aby zegar aparatu w miarę dokładnie pokazywał aktualny czas. Odbiornik GPS w postaci przystawki do aparatu

5 Zewnętrzny odbiornik GPS

6

7 Sony Alpha STL A55 – lustrzanka z GPS

8 Samsung WB600 i WB650 – kompakt z GPS

9 Mając taggi w postaci plików GPX oraz zdjęcia możemy przystąpić do zapisywania współrzędnych GPS do zdjęć. Pozostaje tylko kwestia jakiego programu używać do geotagowania zdjęć?

10 Przykładowe programy: GeoSetter AmodGpsTracker JetPhoto Studio GpicSync

11 Goetagowanie w programie AmodGpsTracker Zainstaluj program Amod GPS Tracker. Otwórz program – wybierz Import Photos, znajdź zdjęcie i importuj je do programu. Wybierz Import GPS Logs, znajdź log GPS i importuj go. Powinien wyświetlić się niebieski kolor i dane GPS. Zaznacz to zdjęcie i naciśnij Save Tagged Photos.

12 Geotagowanie na stronie Flickr.com

13 Jak zrobić fotomapę w portalu www.flickr.com Wejdź na stronę www. Flickr.com – stwórz konto Create Your Account, odeśle was do Yahoo.com, proszę się tam zarejestrować.www. Flickr.com Po stworzeniu konta zalogować się – sign in - na stronie www. Flickr.com, www. Flickr.com Wybierz opcję Upload Photos&Video, zaladuj zgeotagowane zdjęcie. Gdy się załaduje idź do zakładki Your Photostream, pojawią się zdjęcia. Wybierz jedno. Kliknij po prawej stronie Add to this map. Zdjęcie pojawi się na mapie, teraz save. Wybierz Your Map i w prawym górnym rogu link to this map. To nasz link do fotomapy.

14 Oto fotomapa z wycieczki zrobiona przez ucznia: fotomapa na flickr

15 Umieszczanie fotomapy na własnej stronie www

16 Zdjęcia przesyłamy do portalu Google Maps. Aby to zrobić poprawnie należy wykonać kilka czynności. Zgrywamy zdjęcia z logami w programie Amod GPS Tracker lub GeoSetter. Pierwszy program był opisywany, w GeoSetter należy kliknąć na Images – Open folder i załadować zdjęcia, następnie zaznaczyć je i kliknąć Images – Synchronize with Data GPS Files znaleźć nasz log i ok. Potem zaznaczamy zdjęcia i dajemy Images – Save Changes of Selected Images.

17 Otwieramy program Picasa, importujemy zapisane przez nas zdjęcia, zaznaczamy je i zapisujemy w jakimś katalogu. Zaznaczamy wyświetlone zdjęcia klikamy Narzędzia – Prześlij – Prześlij do usługi Picasa Web Albums. Po przesłaniu klikamy na Otwórz w trybie online. Tam trzeba się zalogować lub utworzyć nowe konto – Picasa Web Albums należy do grupy Google. Po zalogowaniu wyświetlą się nasze zdjęcia. Klikamy na jedno z nich i po prawej stronie pokaże się mapa. Klikamy na link – Wyświetl w Google Earth i dajemy zapisz. Zapisujemy plik KML.

18 Otwieramy program Google Chrome (na typowej przeglądarce mogą być problemy). Logujemy się na stronie www.maps.google.pl i tworzymy nową mapę, wpisujemy nazwę i dajemy Importuj. Wyszukujemy nasz plik KML i importujemy go. Wyświetli nam się mapa, po prawej stronie mamy link do wklejenia na własną stronę www.www.maps.google.pl

19 Własna fotomapa na www.maps.google.pl przykładowa mapa w google maps

20 Robert Pomichter


Pobierz ppt "GEOTAGOWANIE. Geotagging (nazywany także Geocodingiem) - proces łączenia informacji o położeniu danego punktu (jego współrzędnych geograficznych) z innymi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google