Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szyb Andrzeja W 1802 r. powstała tu kopalnia węgla „Gottessegen' (Błogosławieństwo Boże), z której zachował się do dziś budynek nadszybia szybu „Aschenborn"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szyb Andrzeja W 1802 r. powstała tu kopalnia węgla „Gottessegen' (Błogosławieństwo Boże), z której zachował się do dziś budynek nadszybia szybu „Aschenborn""— Zapis prezentacji:

1

2

3 Szyb Andrzeja W 1802 r. powstała tu kopalnia węgla „Gottessegen' (Błogosławieństwo Boże), z której zachował się do dziś budynek nadszybia szybu „Aschenborn" (Andrzej) z lat 70-tych XIX wieku w formie nawiązującej do baszty obronnej. Kolonię Ficinus przy ul. Kubiny zbudowana w 1870r., zachowała się ona do dziś.

4 Charakterystyczny gmach konsumu huty "Pokój" (Kaufhaus), od którego wzięła swą potoczną nazwę dzielnica Kaufhaus. Gościniec hrabiowski. W pobliżu dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej znajduje się okazały budynek pochodzący z końca XIX wieku, którego losy splotły się nierozerwalnie z dziejami miast. W jego murach barwna przeszłość ciągle jest obecna i przeplata się z teraźniejszości. Dworzec Kolejowy. W roku 1846 uruchomiono w Rudzie przystanek kolejowy na linii z Wrocławia do Mysłowic. W 1859 r., po zbudowaniu linii do Tarnowskich Gór, powstał dworzec z prawdziwego zdarzenia.

5 Początki naszej szkoły na podstawie fragmentu Kroniki Szkoły. ( tłumaczenie ponieważ kronika była prowadzona w tym czasie w języku niemieckim) „Lepiej sytuowani mieszkańcy kolonii Czarny Las którzy posiadali dzieci objęte obowiązkiem szkolnym, chcąc zapewnić im konieczną wiedzę szkolną byli zmuszeni posyłać je do sąsiadujących miejscowości. Mniej zamożni zaś nie posiadali po prostu odpowiednich środków aby dostarczyć dzieciom swoim jakąkolwiek edukację szkolną. Poza tym przeważająca część rodziców była zmuszona zdobywać środki na utrzymanie swoje i swojej rodziny w innych miejscowościach, tym samym nie byli więc w stanie doglądać swoich pociech. Te zaś z kolei wykorzystywały ten fakt zbytkując i swawoląc dziko, bez poczucia obowiązku, po kolonii. Zaistniała więc pilna potrzeba zajęcia dzieci czymś, posyłania ich po prostu do szkoły i to do szkoły w swojej miejscowości. Dlatego też, zgodnie z Regulaminem Szkolnym z dnia 18 maja 1807r, powołano do życia w Czarnym Lesie z dniem 1 października 1877r. Katolicką Szkołę Elementarną; na razie z jedną tylko klasą i z jednym tylko nauczycielem. Nauka rozpoczęła się jednak dopiero w dniu 2 stycznia 1878r. Kolatorem szkoły jest miasto Bytom, jako właściciel dóbr bytomskich Czarnego Lasu. Szkoła Podstawowa nr4 w Czarnym Lesie obecnie. NASZA SZKOŁA. Rok szkolny, w dniu 1 kwietnia 1878r rozpoczęło 105 uczniów.

6 SZKOLNA KRONIKA pierwszy wpis z roku 1887, jest ona prowadzona do dziś.

7 Chata Rybacka Pochodzi z roku 1881. Jest przykładem dawnego, typowego jastarnickiego budownictwa. W udostępnionych do zwiedzania pomieszczeniach zgromadzono dawne meble, naczynia, ozdoby. Ulica Mariacka zwana traktem królewskim. Największy dźwig portowy Żuraw, używany do przeładunku i stawiania masztów na statkach. Muzeum pod Strzechą To obowiązkowy punkt wycieczek dla zainteresowanych przeszłością.

8 Na plaży, wycieczce czy w sali lekcyjnej wszędzie można poznawać historię. Do kontaktu i wymiany informacji korzystaliśmy z Internetu. Drogą mailową wymienialiśmy z kolegami w szkole na bieżąco informacje. Aparat fotograficzny, komputer, Internet to nasze nieodzowne narzędzia pracy.

9 Opracowanie szaty graficznej do plakatów i zaproszenia na nasze przedstawienie. Zespół do opracowania szaty graficznej zaproszeń opracował ich kilka wersji. Po konsultacjach z wszystkimi zespołami wybrane zostały dwie wersje. Jedna na premierę dla rodziców i wychowawców klas, drugą wersję wykorzystano aby zaprosić na spektakl popremierowy „ Przyjaciół szkoły”.

10 Redagowanie tekstu na zaproszenia i plakaty. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ na przedstawienie o życiu w XIX wieku pt. „DZIEWCZYNY, RÓŻE I ZEGARY” Premiera przedstawienia odbędzie się w dniu 2 czerwca 2011r w Szkole Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej ul Tołstoja 1 o godzinie 16.00 Chcąc zakończyć w miłej atmosferze pracowity rok szkolny 2010/2011 mamy zaszczyt zaprosić ……………………………………………………………… na przedstawienie o życiu w XIX wieku pt. „DZIEWCZYNY, RÓŻE I ZEGARY’ które odbędzie się 15.06.2011r. o godz.1500 w Szkole Podstawowej nr 4 w Rudzie Śląskiej. Uczniowie i nauczyciele SP 4 Po przedstawieniu zapraszamy na spotkanie przy kawie i ciastku

11 Naszych kolegów ze szkoły i społeczność lokalną o premierze naszego przedstawienia informowaliśmy poprzez przygotowanie i rozwieszenie plakatów. Rozwieszanie plakatów informuj ą cych o premierze spektaklu.

12 Przedstawienie o ż yciu w XIX wieku pt. ‚ DZIEWCZYNY RÓ Ż E I ZEGARY’Obsada Ania – Karolina Romejko Genowefcia – Paulina Dymek Ciotka Eleonora – Wiktoria Bagi ń ska Mama Ani – Agnieszka Harke Ewa – Klaudia Marszałek Karol – Bartosz Zawada Scenariusz na podstawie ksi ąż ki „Godzina p ą sowej ró ż y” Marii Krüger Re ż yseria – uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Katarzyny Romejko Scenografia – Agnieszka Prandzioch, Klaudia Chromy, Wanesa Wesołowska, Roksana Przewdzing, Krzysztof Bogusławski, Jakub Zalewski pod kierunkiem p. Bernadety Parol Kostiumy – Maja Hanslik, Karolina Romejko, Paulina Dymek, Wiktoria Bagi ń ska, Agnieszka Harke, Klaudia Marszałek, Bartosz Zawada pod kierunkiem p. Katarzyny Romejko, p. Bernadety Parol Zaproszenia, plakaty – „Mała grupa wielkich artystów” pod kierunkiem opiekunów Premiera odb ę dzie si ę w dniu 2 czerwca 2011r w Szkole Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Ś l ą skiej ul Tołstoja 1 o godzinie 1600.

13 Do zobaczenia na premierze spektaklu.


Pobierz ppt "Szyb Andrzeja W 1802 r. powstała tu kopalnia węgla „Gottessegen' (Błogosławieństwo Boże), z której zachował się do dziś budynek nadszybia szybu „Aschenborn""

Podobne prezentacje


Reklamy Google