Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Drezno (niem. Dresden, górno-łużycki. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno - stąd przymiotnik drezdeński) – miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Drezno (niem. Dresden, górno-łużycki. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno - stąd przymiotnik drezdeński) – miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Drezno (niem. Dresden, górno-łużycki. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno - stąd przymiotnik drezdeński) – miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze Zachodniosudeckie), położone nad Łabą. Drezno jest stolicą Saksonii i okręgu dyrekcyjnego Drezno (dawniej Rejencji Drezdeńskiej). Aglomeracja drezdeńska liczy 1,036 mln mieszkańców (2004). Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo posiada, pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część swojej dawnej historycznej zabudowy. Do najważniejszych odbudowanych zabytków należą: rokokowy zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów, słynna galeria malarstwa, stara synagoga (Die alte Synagoge), kościół mariacki (Frauenkirche),galeria sztuki i skarbiec (Grünes Gewölbe), opera Sempera (Semperoper).

4

5 Lotnisko w Dreźnie

6

7

8 Nowy Ratusz

9

10

11

12 Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Określenie "Zwinger" pochodzi od pierwotnego położenia budynku, pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi.

13

14 Zwinger, Wallpavillon

15 Fragment Zwingera z Bramą Koronną

16 Zwinger,Galeria Obrazów Dawnych Mistrzów (niem. Gemäldegalerie Alte Meister), muzeum w Dreźnie, jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie

17 Widok na miasto z bulwaru nad Łabą

18 Kościół Marii Panny (niem. Frauenkirche) w skrócie Kościół Mariacki – barokowy luterański kościół znajdujący się na drezdeńskim Neumarkt. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. To największy na świecie obok katedry w Strasburgu budynek wzniesiony z piaskowca. Jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja wykonana z kamienia wśród kościołów leżących na północ od Alp.

19

20 Frauenkirche- Kościół Mariacki wzniesiono w latach 1726-1743. Podczas II wojny światowej został w wyniku alianckich bombardowań miasta w nocy z 13 na 14 lutego 1945 bardzo poważnie uszkodzony i zawalił się ostatecznie rankiem 15 lutego. Za czasów NRD pozostał trwałą ruiną służącą za pamiątkę okrucieństw wojny. Dopiero w 1985 zdecydowano o jego rekonstrukcji, jednak prace rozpoczęto dopiero po upadku muru berlińskiego w 1989. Trwającą w latach 1994-2005 odbudowę pomagały sfinansować Dresdner Bank, towarzystwa miłośników miasta oraz indywidualni darczyńcy z całego świata. 30 października 2005 kościół został ponownie konsekrowany i otwarty dla wiernych i turystów. Z pomnika wojny przeistoczył się w symbol pojednania.

21 Frauenkirche – Oko Opatrzności

22 Frauenkirche, Modlitwa Jezusa w Ogrójcu

23 Przed koścołem „Frauenkirche“ Jeden z niewykorzystanych fragmentów kopuły wystawiono obok kościoła na pamiątkę zniszczenia

24

25 Semperoper

26

27 Semperoper (Opera Sempera) Operę w stylu włoskiego renesansu otwarto w 1878 r. W czasie II wojny światowej, podczas bombardowań Drezna, została kompletnie zniszczona. Po wojnie budynek odbudowano i otwarto w 1985 r. Semperoper, wnętrza

28 Zamek Rezydencyjny i Katedra

29 Grünes Gewölbe (en. Green Vault, pol. Zielone Sklepienie)

30 Grünes Gewölbe (en. Green Vault, pol. Zielone Sklepienie) - galeria sztuki stanowiąca wydział Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Muzeum jubilerstwa i złotnictwa założone w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich przez Augusta II Mocnego. Jest uważane za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie. Grünes Gewölbe, które jest uważane za jeden z największych zbiorów klejnotów w Europie mieści się w salach Zamku Rezydencyjnego w Dreźnie. Nazwa pochodzi od malowanych w kolorze zieleni malachitowej ścian sali, które obecnie pokryte są taflami luster. Zbiory eksponowane są w dwóch zespołach pomieszczeń: „historycznym” i „nowym Zielonym Sklepieniu”, obydwu mieszczących się w zachodnim skrzydle Zamku Rezydencyjnego. Pomieszczenia nazwane Zielonym Sklepieniem istniały już w XVI wieku jako skarbiec niedostępny dla zwiedzających. Uważano, ze grube mury ochronią skarbiec przed pożarem. Grünes Gewölbe (en. Green Vault, pol. Zielone Sklepienie),wnętrza

31 Grünes Gewölbe – galeria sztuki Kąpiel Diany przedstawia rzymską boginię w kąpieli. Misa z chalcedonu jest okuta złotem i zdobiona perłami, diamentami, ornamentami ze srebra i stali oraz postaciami zwierząt. Emaliowana podstawa wyobraża głowę jelenia. Rzecz powstała w roku 1705, mierzy 38 cm wysokości.

32 Murzyn ze szmaragdową płytą jest jednym z najbardziej znanych eksponatów. Rzeźba z lakierowanego drewna gruszkowego o wysokości 64 cm powstała we współpracy z Baltazarem Permoserem. Przedstawia Murzyna (w barokowym stroju Indianina) trzymającego płytę ze skały z tkwiącymi w niej szmaragdami. Datowana jest na rok 1724. Grünes Gewölbe – galeria sztuki

33

34 Nowa Synagoga (niem. Neue Synagoge) Synagoga została zbudowana w latach 1997-2001 na miejscu starej synagogi. Jest obecnie jedną z najnowocześniejszych synagog na świecie. Nad drzwiami synagogi znajduje się oryginalna, pozłacana gwiazda Dawida, którą w czasie wojny ukrywał jeden ze strażaków, którym zabroniono gasić starą synagogę. W synagodze oprócz sali modlitw znajduje się wiele innych instytucji kulturalnych, poświęconych drezdeńskim Żydom.

35 Katedra św. Trójcy (niem. Kathedrale Ss. Trinitatis) – znany również w literaturze jako Kościół Dworski (niem. Hofkirche), usytuowany nieopodal rezydencji Wettynów, na Starym Mieście, w centrum Drezna

36 Katedra św. Trójcy (niem. Kathedrale Ss. Trinitatis) – Kościół Dworski (niem. Hofkirche), Wnętrze kościoła, z widokiem na ołtarz główny i ambonę B. Permosera.

37 Yenidze - Budynek o wys. 62m dawnej fabryki cygar. Wybudowany w l.1908-1909 w stylu meczetu.Dziś mieści pomieszczenia biurowe.

38 Yenidze,fragment budyynku

39

40 Fabryka Volkswagena

41

42 Max Planck Institut.

43 Schloss Albrechtsberg,od 1951 palac pionierow „Walter Ulbricht“. Obecnie wykorzystywany do organizacji różnego rodzaju imprez jak np. spotkania, wystawy, ceremonie weselne.

44 Cerkiew św. Symeona

45 Dworzec Główny w Dreźnie

46

47 Foto i tekst WEB: jokoretsina


Pobierz ppt "Drezno (niem. Dresden, górno-łużycki. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno - stąd przymiotnik drezdeński) – miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google