Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawidłowa Eksploatacja Akumulatora Wykonał: Jakub Boniecki I tp.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawidłowa Eksploatacja Akumulatora Wykonał: Jakub Boniecki I tp."— Zapis prezentacji:

1 Prawidłowa Eksploatacja Akumulatora Wykonał: Jakub Boniecki I tp

2 Akumulator Rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być ładowane prądem elektrycznym i używane wielokrotnie. Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych gromadzą i później uwalniają energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym.

3 Firmy produkujące akumulatory Bosch Centra Varta

4 Podstawowe zasady eksploatacji akumulatora 1. Okresowa kontrola stanu elektrolitu (i ewentualne uzupełnianie) 2. Solidne zamocowanie uniemożliwiające przesuwanie 3. Utrzymywanie czystości, niedopuszczanie do zabrudzeń. 4. Kontrola stanu zacisków i smarowanie ich wazeliną techniczną 5. Kontrola stanu naładowania 6. Przeprowadzanie raz do roku ładowania odsiarczającego 7. Nieprzeciążanie akumulatora w tym samym czasie dużą ilością dodatkowych urządzeń (klimatyzacja, reflektory, dmuchawa, radio, itd.) 8. Dobieranie akumulatora zgodnie z wymogami producenta pojazdu. 9. Uzupełnianie poziomu elektrolitu wyłącznie wodą destylowaną.

5 Prawidłowy montaż akumulatora Wymiany akumulatora można dokonać dopiero, gdy upewnimy się, że wyłączone są wszystkie odbiorniki prądu oraz zapłon. Odłączając stary akumulator trzeba pamiętać, by najpierw odpiąć klemę z bieguna ujemnego. Po przeczyszczeniu wszystkich klem możemy montować akumulator – należy jednak działać odwrotnie niż podczas odłączania, podpinając najpierw klemę dodatnią do bieguna dodatniego. Po zamontowaniu warto zakonserwować połączenia wazeliną techniczną.

6 Właściwe parametry akumulatora Napięcie ładowania akumulatora w pojeździe (mierzone na końcówkach biegunowych akumulatora) bez względu na ilość włączonych odbiorników powinno spełniać następujące warunki: 28,0÷28,8V (dla INSTALACJI 24V) 14,0÷14,4V (dla instalacji 12V) 7,0÷7,2V (dla instalacji 6V) Gęstość elektrolitu powinna wynosić 1,28 g/cm³ (±0,01) – proces ładowania akumulatora należy przerwać z chwilą uzyskania tej gęstości, aby nie nastąpiło przeładowanie Poziom elektrolitu powinien znajdować się w przedziale 10÷15mm powyżej górnej granicy płyt Akumulator wyładowany (napięcie spoczynkowe, mierzone na końcach biegunów poniżej 12,55V) należy niezwłocznie doładować z zewnętrznego źródła prądu stałego (prądem nie wyższym niż 10% wartości pojemności znamionowej akumulatora), aby nie dopuścić do jego zasiarczenia lub zamarznięcia elektrolitu zimą.

7 Jak prawidłowo przechowywać akumulator Jeśli chcemy przechowywać akumulator, powinien on zostać najpierw całkowicie naładowany oraz wyczyszczony i osuszony. Nawet jeśli akumulator nie jest uruchomiony, zachodzą w nim reakcje elektrochemiczne, które powodują jego samorozładowywanie się. Nie rzadziej niż co trzy miesiące warto więc sprawdzić stopień naładowania akumulatora i uzupełnić go w razie potrzeby.

8 Wydłużenie żywotności akumulatora Prawidłowa eksploatacja wydłuża żywotność akumulatora i obniża koszty utrzymania. Najważniejsze jest utrzymywanie odpowiedniego, zgodnego z parametrami napięcia akumulatora oraz gęstości i poziomu elektrolitu. Akumulator nie doładowywany odpowiednim napięciem traci swoje parametry. Musi istnieć równowaga pomiędzy prądem, który akumulator oddaje, a który otrzymuje. Warto zatem przestrzegać kilku prostych zasad: Zakupiony akumulator najlepiej zainstalować w pojeździe Podczas ładownia akumulatora w pojeździe należy zadbać o odpowiednie napięcie ładowania oraz właściwą gęstość elektrolitu (zgodne z parametrami wymienionymi wyżej). Kiedy stan naładowania akumulatora trzeba sprawdzać częściej? W przypadku ekstremalnych warunków pracy akumulatora, do których zaliczają się: jazda w mieście, częste używanie świateł, częste używanie dodatkowych odbiorników prądu, itp.). Wyładowany akumulator powinniśmy jak najszybciej doładować. Warto sprawdzać instalację w pojeździe, by uniknąć zwarć zewnętrznych akumulatora. Jeżeli akumulator jest prawidłowo zamocowany, unikniemy jego mechanicznego uszkodzenia.

9 Okres jesienno-zimowy Jesienią i zimą powinniśmy sprawdzać akumulator przynajmniej raz w miesiącu, kontrolując m.in. gęstość i poziom elektrolitu. Warto także wyczyścić bieguny akumulatora, nasmarować je wazeliną techniczną. Powierzchnia wieczka powinna być czysta, ponieważ gromadząca się na niej woda i wilgoć mogą powodować zwarcia i samowyładowania. Trzeba również dbać o stałe utrzymywanie akumulatora w odpowiednim stopniu doładowania. Podczas mrozów przydaje się prostownik, którym można doładować akumulator w przypadku problemów z rozruchem. Przed rozruchem silnika, należy pamiętać, aby wcisnąć pedał sprzęgła – zmniejsza to opór stawiany rozrusznikowi i obniża poziom poboru prądu z akumulatora.

10 Częste problemy to : Akumulator nie trzyma napięcia Brak mocy rozruchowej Niedoładowanie akumulatora Zamarznięcie akumulatora -prawidłowo eksploatowany akumulator nie zamarza nawet w temperaturze -35°C.

11 Konserwacja Aby zapewnić akumulatorowi długą żywotność, nie wolno zapominać o podstawowych zasadach użytkowania i konserwacji. Akumulator powinien być utrzymywany w czystości, szczególną uwagę należy poświęcić temu, by na powierzchni nie było żadnych śladów elektrolitu. Powinien być suchy, a korki i kanały wentylacyjne drożne. Warto regularnie kontrolować poziom i gęstość elektrolitu i, jeżeli to konieczne, uzupełniać – trzeba jednak pamiętać, że do uzupełniania nadaje się jedynie woda destylowana. W trakcie ładowania, tuż po jego zakończeniu i po długiej jeździe nie należy zbliżać się do akumulatora z otwartym ogniem, ponieważ grozi to wybuchem gazów nagromadzonych w akumulatorze.

12 Ładowanie W trakcie ładowania przez akumulator prąd płynie w przeciwnym kierunku niż w trakcie jego pracy. Odwracalne reakcje chemiczne powodujące ładowanie i pracę są w istocie takie same, tyle że zachodzą w przeciwnym kierunku. W praktycznie każdym akumulatorze oprócz pożądanych, odwracalnych reakcji chemicznych zachodzą też jednak nieodwracalne reakcje uboczne, które powodują, że z czasem akumulator traci swoje właściwości.

13 Prawidłowe ładowanie 1 Odłącz akumulator - pierwszy zacisk oznaczony(-), drugi (+). 3. Jeśli akumulator jest zabrudzony - oczyść go (zaśniedziałe bolce). 4. Odkręć korki na wszystkich celach i sprawdź poziom elektrolitu. Jeśli któraś z płyt jest odsłonięta – dolej wody destylowanej, ale tylko tyle by zakryć płytę. 5. Zacisk oznaczony (+) prostownika połącz z zaciskiem (+) akumulatora, natomiast zacisk (-) prostownika z zaciskiem (-) akumulatora. 6. Na prostowniku ustaw odpowiednią wartość prądu jakim będziesz ładować akumulator (najczęściej wykorzystywana metoda to doładowywanie – czyli ładowanie akumulatora prądem o wartości 1/10 jego pojemności przez nie dłużej niż 10 godzin). 7. Włącz prostownik. 8. Co jakiś czas sprawdzaj poziom gazowania. Jeśli gwałtownie wzrośnie – wyłącz prostownik. 9. Sprawdź stopień naładowania akumulatora (zmierz wartość napięcia na zaciskach i/lub gęstość elektrolitu). Powtórz pomiar po godzinie i dwóch. 10. Jeśli wartość pomiarów jest stała. Akumulator jest naładowany. Jeśli nie podłącz ponownie prostownik i ładuj dalej. 11. Jeśli nie masz czym zmierzyć napięcia lub gęstości, spróbuj godzinę po wyłączeniu prostownika, włączyć go ponownie. Jeśli zaobserwujesz intensywne gazowanie, wyłącz prostownik i powtórz próbę po godzinie. Jeśli proces gazowania dalej przebiega intensywnie, możesz uznać akumulator za naładowany. 12. Odłącz prostownik i sprawdź poziom elektrolit we wszystkich celach. Powinien on się zawierać się pomiędzy przedziałem min i max na podziałce z boku akumulatora. Jeśli nie ma podziałki sprawdź czy elektrolit przykrywa górne powierzchnie płyt, najlepiej 5 – 10 mm nad nimi. Jeśli nie dolej wodę destylowaną do odpowiedniego poziomu. 13. Przykręć korki i włóż akumulator do samochodu. Podłącz pierwszy zacisk oznaczony(+), drugi (-).

14 KONIEC


Pobierz ppt "Prawidłowa Eksploatacja Akumulatora Wykonał: Jakub Boniecki I tp."

Podobne prezentacje


Reklamy Google