Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIEMCY AUTOR: Amelia Ca ł ka Szk. pod. Nr 28 we Wroc ł awiu Kl. VI a 2016 rok.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIEMCY AUTOR: Amelia Ca ł ka Szk. pod. Nr 28 we Wroc ł awiu Kl. VI a 2016 rok."— Zapis prezentacji:

1 NIEMCY AUTOR: Amelia Ca ł ka Szk. pod. Nr 28 we Wroc ł awiu Kl. VI a 2016 rok

2 NA POCZĄTEK Flaga Niemiec ma trzy kolory : czarny, czerwony i z ł oty. Zosta ł y one wybrane 23 maja 1949 roku. Ubarwienie flagi oznacza : Z czerni niewoli, przez krwawe bitwy do z ł otego ś wiat ł a wolno ś ci. Niemcy maj ą równie ż flag ę marynarki wojennej. Jest ona podobna do flagi narodowej. Ma równie ż trzy kolory, ale na ś rodku na ż ó ł tym tle jest orze ł czarny, który jest god ł em Niemiec. W staro ż ytno ś ci symbolizowa ł on cesarzy rzymskich. FLAGA NARODOWA FLAGA MARYNARKI WOJENNEJ

3 HYMN Das Lied der Deutschen Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt, Wenn es stets zu Schutz und Trutze brüderlich zusammenhält Von der Maas bis an die Memel, von der Etsch bis an den Belt. Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt! Deutsche Frauen, deutsche Treue, deutscher Wein und deutscher Sang Sollen in der Welt behalten ihren alten schönen Klang, Uns zu edler Tat begeistern unser ganzes Leben lang. Deutsche Frauen, deutsche Treue, deutscher Wein und deutscher Sang! Einigkeit und Recht und Freiheit Für das deutsche Vaterland! Danach lasst uns alle streben, Brüderlich mit Herz und Hand! Einigkeit und Recht und Freiheit Sind des Glückes Unterpfand: Blüh im Glanze dieses Glückes, Blühe, deutsches Vaterland! Po niemiecku Pie śń Niemców Niemcy, Niemcy ponad wszystko, Ponad wszystko na ś wiecie, Je ś li zawsze dla obrony Po bratersku s ą z łą czone Od Mozy a ż po Niemen Od Adygi a ż po Be ł t Niemcy, Niemcy ponad wszystko, Ponad wszystko na ś wiecie! Niemieckie kobiety, niemiecka wierno ść Niemieckie wino i niemiecka pie śń Niech na ś wiecie utrzymuj ą Swe dawne pi ę kne brzmienie, Niech nas natchn ą do szlachetnych czynów Przez ca ł e nasze ż ycie. Niemieckie kobiety, niemiecka wierno ść Niemieckie wino i niemiecka pie śń ! Jedno ść i prawo i wolno ść Dla niemieckiej ojczyzny, Do tego wszyscy d ąż my Po bratersku, sercem i czynem. Jedno ść i prawo i wolno ść S ą gwarancj ą szcz ęś cia. Kwitnij w blasku tego szcz ęś cia Kwitnij, niemiecka ojczyzno.MozyNiemenAdygiBe ł t Pie śń Niemców Niemcy, Niemcy ponad wszystko, Ponad wszystko na ś wiecie, Je ś li zawsze dla obrony Po bratersku s ą z łą czone Od Mozy a ż po Niemen Od Adygi a ż po Be ł t Niemcy, Niemcy ponad wszystko, Ponad wszystko na ś wiecie! Niemieckie kobiety, niemiecka wierno ść Niemieckie wino i niemiecka pie śń Niech na ś wiecie utrzymuj ą Swe dawne pi ę kne brzmienie, Niech nas natchn ą do szlachetnych czynów Przez ca ł e nasze ż ycie. Niemieckie kobiety, niemiecka wierno ść Niemieckie wino i niemiecka pie śń ! Jedno ść i prawo i wolno ść Dla niemieckiej ojczyzny, Do tego wszyscy d ąż my Po bratersku, sercem i czynem. Jedno ść i prawo i wolno ść S ą gwarancj ą szcz ęś cia. Kwitnij w blasku tego szcz ęś cia Kwitnij, niemiecka ojczyzno. Po polsku Autorem hymnu był niemiecki poeta i historyk literatury August Heinrich Hoffmann von Fallersleben. Hymn został skomponowany w 1841 roku na wyspie Helgoland. Melodia została zapożyczona z hymnu austriackiego. Pieśń była popularna, ale sądzono, że jest zbyt demokratyczna i egalitarna, dlatego chciano zmienić tekst. W 1950 roku odbyła się próba wprowadzenia nowego hymnu, która się nie powiodła, więc hymnem Niemiec była Oda do radości Ludwiga van Beethovena. Wiele lat później w 1990 r. hymnem Niemiec została obecna pieśń.

4 STROJE LUDOWE Wiadomo, że każdy kraj oprócz godła, hymnu czy flagi ma swój własny niepowtarzalny strój ludowy. Niemiecki strój bardzo różni się od naszego. Kobiety noszą tak zwany dirndl. Składa się on z gorsetu, bluzki, fartucha i spódnicy. Ubranie wygląda bardzo ładnie i elegancko. Dirndl na lato jest lekki, jasny i o wyrazistym zabarwieniu, a na zimę jest ciężki, gruby i o ciemnym kolorze. Położenia pasa od fartucha ma swoje znaczenie. Pas zawiązany po lewej stronie oznacza, że dziewczyna jest panną, węzeł po prawej noszą mężatki, a z tyłu wdowy. Kiedyś dirndl nosiły służące i kobiety pracujące.

5 Tradycyjne stroje Niemieckie

6 RELIGIA Najwięcej wierzących w Niemczech jest chrześcijanin ( 50-51 mln). Na drugim miejscu co do wielkości jest islam (4mln). Oprócz chrześcijan i wyznawców Allacha są także wyznawcy judaizmu i buddyzmu. Katolicy dominują na południu Niemczech, natomiast protestanci na północy. 33% mieszkańców Niemiec nie wyznają żadnej religii.

7 KUCHNIA Niemcy s ą bogate w ró ż e smaczne przepisy, nie tylko w golonk ę z kapust ą. Ten kraj ma ok. 300 ró ż nych gatunków chleba i 1200 rodzajów bu ł ek, rogalików lub precli. Bardzo popularne s ą tam chleby mieszane, ciemne, razowe, a tak ż e z niespotykane z ziemniakami. Kuchnia Niemiecka jest bardzo podobna do austriackiej.

8 CIEKAWOSTKA W niektórych częściach Niemiec słowo dirndl oprócz nazwy z]oznacza także dziewczynę. W niektórych częściach Niemiec słowo dirndl oprócz nazwy z]oznacza także dziewczynę.

9 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Ź RÓD Ł A : https://www.google.pl/search?q=niemcy&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjDjJrFnJrMAhUiJJoKHT9LBO8Q_AUIByg C#imgrc=9ByrIzXtHwN00M%3A flaga https://www.google.pl/search?q=niemcy&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjDjJrFnJrMAhUiJJoKHT9LBO8Q_AUIByg C#imgrc=9ByrIzXtHwN00M%3A https://www.google.pl/search?q=niemcy&biw=1920&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjDjJrFnJrMAhUiJJoKHT9LBO8Q_AUIByg C#imgrc=9ByrIzXtHwN00M%3A https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/96/62/95/966295cfadabf469f92209dd05aedfd3.jpghttps://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/96/62/95/966295cfadabf469f92209dd05aedfd3.jpg pani w sukience https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/96/62/95/966295cfadabf469f92209dd05aedfd3.jpg https://www.superkid.pl/uploads/clip/ubieranki/dz-19-kol.jpghttps://www.superkid.pl/uploads/clip/ubieranki/dz-19-kol.jpg cz ęś ci stroju bawarskiego https://www.superkid.pl/uploads/clip/ubieranki/dz-19-kol.jpg http://img.costumecraze.com/images/vendors/incharacter/11005-Deluxe-Bavarian-Guy-Costume-main.jpghttp://img.costumecraze.com/images/vendors/incharacter/11005-Deluxe-Bavarian-Guy-Costume-main.jpg m ę ski strój http://img.costumecraze.com/images/vendors/incharacter/11005-Deluxe-Bavarian-Guy-Costume-main.jpg


Pobierz ppt "NIEMCY AUTOR: Amelia Ca ł ka Szk. pod. Nr 28 we Wroc ł awiu Kl. VI a 2016 rok."

Podobne prezentacje


Reklamy Google