Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skierniewickie Nadleśnictwo Położenie Nasze nadleśnictwo położone jest na terenie dwóch województw: łódzkiego w powiatach: łowickim, rawskim, skierniewickim,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skierniewickie Nadleśnictwo Położenie Nasze nadleśnictwo położone jest na terenie dwóch województw: łódzkiego w powiatach: łowickim, rawskim, skierniewickim,"— Zapis prezentacji:

1

2 Skierniewickie Nadleśnictwo

3 Położenie Nasze nadleśnictwo położone jest na terenie dwóch województw: łódzkiego w powiatach: łowickim, rawskim, skierniewickim, tomaszowskim, Skierniewice Mieście i mazowieckiego w powiecie żyrardowskim. Nadleśnictwo Skierniewice wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

4 Pracownicy Nadleśnictwa Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych. Komendant Straży Leśnej podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Strażnik leśny to osoba odpowiedzialna za spokój w lesie. Pilnuje, aby nikt nie hałasował, nie kradł drewna i nie śmiecił. Może za takie zachowanie ukarać mandatem. Leśniczy kieruje leśnictwem czyli podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie Inżynier nadzoru Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego.

5 Historia Skierniewickie Nadleśnictwo powstało pod koniec I wojny światowej. Najstarszy dostępny dokument, w którym wymienia się Nadleśnictwo Skierniewice pochodzi z lipca 1919 roku. Nadleśnictwo często zmieniało swój zasięg, ale zawsze jego główną częścią była Puszcza Bolimowska, będąca pozostałością dużego kompleksu leśnego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na bazie lasów Księstwa Łowickiego utworzono Nadleśnictwo Skierniewice. Obiektem wartym obejrzenia jest Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Zwierzyniec Królewski", na terenie którego zlokalizowane jest biuro nadleśnictwa.

6 Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Zwierzyniec Królewski” Utworzony w 1994 roku, zajmuje powierzchnię 572,32 ha. Pierwotnie las zwierzyniecki wchodził w skład dóbr Kasztelanii Łowickiej, która należała do Arcybiskupów Gnieźnieńskich. W polowaniach na tym terenie uczestniczyli książęta i król. Po wojnie Zwierzyniec podzielono na dwie części: jedna była lasem użytkowanym gospodarczo, a druga terenem wojskowym. Największą atrakcją przyrodniczą są stare drzewa (430 sztuk). Najstarsze mają ponad 250 lat. Występują tu np.: dąb szypułkowy, buk zwyczajny, grab zwyczajny, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy, dąb czerwony, lipa szerokolistna, klon zwyczajny, brzoza brodawkowata, topola kanadyjska, modrzew polski, sosna zwyczajna. W Zwierzyńcu zachowały się takie obiekty jak: budynek dawnej strażnicy łowieckiej i drewniany budynek byłej gajówki z XIX wieku. Architekturę leśnego okresu międzywojennego reprezentują: dworek nadleśniczego i 0budynek nadleśnictwa. W mogile z krzyżem pogrzebano 20 zamordowanych przez Niemców mężczyzn w dniu 17 października 1944 roku.

7 Galeria zdjęć

8 Tekst piosenki naszego autorstwa Nie wiemy: wiecie czy nie wiecie? Że są blisko was miejsca najciekawsze w świecie. Nadleśnictwo Skierniewickie, moi mili, Zaprasza was, nie traćcie więc ani chwili! Tereny dwóch województw obejmuje, z sześcioma innymi nadleśnictwami sąsiaduje! Kiedy powstało – pewnie nie wiecie Gdy I wojna kończyła się na świecie! Gdy do Skierniewic trasa was zaprowadzi Zwierzyniec Królewski obejrzeć nie zawadzi! Ten zespół przyrodniczo – krajobrazowy Do zwiedzania cały rok jest gotowy! Ponad 500 hektarów powierzchni zajmuje I ciekawe budowle z dawnych lat oferuje: Strażnica łowiecka i gajówka z XIX wieku Z drewna zbudowana, zapamiętaj człowieku! Międzywojenne budowle reprezentują, kolego, Budynek nadleśnictwa i dworek nadleśniczego! 430 starych drzew, co za atrakcje! Dąb szypułkowy, buk, wiąz – rewelacja! 250 lat najstarszy liczy sobie W Zwierzyńcu piękny rośnie, ku ozdobie! Nie wiecie co si ę tu jeszcze święci! Odwiedzić możecie mogiłę narodowej pamięci. Dwudziestu ludzi przez Niemców zamordowanych W ziemi zwierzynieckiej jest tu pochowanych! Przyjedźcie tu do nas, mocno zapraszamy Dużo więcej ciekawostek przecież mamy!!

9 Dziękujemy za uwagę! Karolina Orłowska, Agata Krupińska ZSSO nr 5 w Skierniewicach


Pobierz ppt "Skierniewickie Nadleśnictwo Położenie Nasze nadleśnictwo położone jest na terenie dwóch województw: łódzkiego w powiatach: łowickim, rawskim, skierniewickim,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google