Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tolerancja słowo to oznacza poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. W języku potocznym jest to uszanowanie tego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tolerancja słowo to oznacza poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. W języku potocznym jest to uszanowanie tego,"— Zapis prezentacji:

1

2 Tolerancja słowo to oznacza poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. W języku potocznym jest to uszanowanie tego, że ktoś się od nas różni. Wyznaje inną religię, ma inny kolor skóry, lub zachowuje się w sposób dla nas obcy. Bycie tolerancyjnym jest łatwe, wystarczy że nie będziemy zwracać uwagi na takie szczegóły jak kolor skóry, a rozmowa z taką osobą jest „normalna”.

3 -pomaganie osobom niepełnosprawnym -przyjaźnienie się z osobami z innego kraju, z osobami wyróżniającymi się np. osobami otyłymi -szanowanie że ktoś może wyznawać inną wiarę niż my -szanowanie osób o innym ( mniejszym ) zasobie portfela, biedni ludzie często są wyśmiewani z powodu swojej biedy -akceptowanie osób o odmiennych uczuciach, głównie lesbijek czy gejów -pozwalanie innym na manifestowanie swoich wyznań -przekonań - nie zakłócanie ich manifestacji czy wieców

4 Rasizm, dyskryminacja rasowa€“ zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. W języku potocznym jest to nie akceptowanie ludzi innej narodowości. Różnią się oni od nas np. wyznaniem, kolorem skóry. Najgorszą formą rasizmu są napady, pobicia, gwałty, lub morderstwa takich osób. Wiele ludzi jest rasistami chociaż nawet o tym nie wie. Czasami w szkole żartujemy sobie, że ktoś jest naszym murzynem, bo robi co mu się każe.

5 - nazywanie osób ciemniej karnacji w sposobie negatywnym „Małpa”, „Asfalt”, „czarnuch” - często rasiści uważają się za lepszych w stosunku do osób ciemnoskórych, ponieważ bardzo dawno temu ciemnoskórzy pracowali jako służący u białych- z tego powodu czarna rasa ludzi jest teraz pochopnie traktowana przez rasistów. -przykładem rasizmu może też byś wyśmiewanie się z kogoś, ponieważ ubiera się inaczej niż wszyscy. - nie tolerancja wyznawców innej religii.

6 Nacjonalizm –postawa społeczno- polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Przejawia się głoszeniem pamięci o bohaterach danego narodu, głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu. Granica między nacjonalizmem, a szowinizmem jest bardzo cienka.

7 -tworzenie się ruchów narodowych np. Związek Młodzieży - uważanie sprawy swojego narodu za najważniejsze -interesowanie się na bieżąco sprawami państwa

8 Ksenofobia - niechęć, wrogość, lęk wobec obcych, przesadne wyrażanie niechęci wobec cudzoziemców. Jest ona przeciwieństwem patriotyzmu. Ksenofobia może dotyczyć wszystkiego, co wiąże się z obcokrajowcami, osobami nieznanymi itd.

9 - jeżeli zamykasz drzwi od mieszkania wychodząc z niego to jest objaw ksenofobii, bo boisz się, że ktoś obcy okradnie twoje mieszkanie - niektóre państwa zamykają granice dla obcych z obawy przed demoralizacją swojego narodu i wywozem majątku -zdarzają się takie sytuacje jak nie udzielenie komuś pracy choć osoba spełnia wszelkie wymaganie ale jest Cyganką ( „19-letnia Vanessa nie może pracować w butiku, bo szefowa obawia się co powiedzą klienci na Cygankę w sklepie”) - niechęć do Żydów w czasie wojny

10

11

12

13

14 W okolicach kotliny wśród gór, gdzie panował spokój cisza, rozpoczął pracę wykopaliskowe Pan Macintosh, w poszukiwaniu złota. Jednak przez pewne cechy swojego charakteru eksploatacja tego surowca odbyła się wbrew wszelkim zasadom. Bowiem wynajął on po prostu setki afrykańskich robotników i kazał im wybierać łopatami ziemię.

15 Pan Macintosh pochłaniał ziemię wielkimi kęsami niczym jakiś złotożerny potwór. Obce mu były fantazje takie jak wiercenie szybów, czy wydawanie pieniędzy na stropy nad chodnikami. Ziemię wyciągano wiadrami na sznurach skręconych z łyka, które od czasu do czasu pękały. Spadające wiadra jednak nie robiły na nikim wrażenia.

16 W razie wypadku krzywdzącego najętych murzynów właściciel kopalni najczęściej wybuchał śmiechem. Zawsze jeszcze było mnóstwo czarnych głów i czarnych rąk do najęcia,a bez stłuczenia jaj nie zrobi się omletu. Nie bez powodu więc, nazywano to miejsce „studnią śmierci”, a jego właściciela „złotym brzuchem”.

17 Tomek Clarke miał trzy miesiące kiedy przyjechał do kopalni, od tamtego czasu jego dni i noce wypełnione były hukiem i hałasem. Raz tylko,gdy maszyneria na chwilę ucichła, chłopiec z przerażeniem, takim jakby umilkło serce świata, płakał w kącie ze strachu. Rodzice na co dzień nie rozmawiali z nim zbyt często,a ich ewentualne rozmowy polegały na najprostszych odpowiedziach „tak” i „nie”. To również stanowiło swojego rodzaju ciszę, jednak znacznie gorszą od tamtej- prawdziwej.

18 Tomek uciekł więc do przyjaznego zgiełku obozowiska po drugiej stronie kotliny, aby bawić się z murzyńskimi dziećmi. Wszędzie było głośno i wesoło, jednak gdy wracał do domu słyszał już tylko wiertła oraz nieliczne słowa od rodziców, jak na np. „Czas do łóżka”.

19 Z biegiem czasu coś się zmieniło. Tomek nie odwiedzał już swoich przyjaciół, nie uciekał do obozu obok. Tak go nauczono, choć on sam nie widział w tym słuszności. A gdy po odrzuceniu zaproszenia do wspólnej zabawy z murzynami, zorientował się że jest zupełnie sam, rozpłakał się i ogarnęła go gorycz. Położył się więc na brzegu ogromnej kopalni i przyglądał się pracownikom i Panu Macintoshowi, którzy z jego obecnego punktu widzenia wyglądali jak krzątające się mrówki, kolorowe jak świeże mrowisko.

20 Zapraszamy do obejrzenia sondy P

21

22 http://supergigant.blox.pl/resource/iverson.cryin.jpg http://images.designntrend.com/data/images/full/53686/nicki- minaj.jpg?w=780 http://images.designntrend.com/data/images/full/53686/nicki- minaj.jpg?w=780 http://www.technologytell.com/entertainment/files/2015/03/Rihanna.jpg http://cdn23.us1.fansshare.com/photos/eddiemurphy/eddie-murphy- 2072215649.jpg http://cdn23.us1.fansshare.com/photos/eddiemurphy/eddie-murphy- 2072215649.jpg http://www.zeberka.pl/img_new/2013/06/beyonce-69.jpg http://civilnet.am/wp-content/uploads/2015/01/nat_barack-obama_3813.jpg http://pu.i.wp.pl/k,NzQ0NjIyMTUsNDkwMzYxMDg=,f,shawshank3_5D_mediu m.jpg http://pu.i.wp.pl/k,NzQ0NjIyMTUsNDkwMzYxMDg=,f,shawshank3_5D_mediu m.jpg http://imd.ulximg.com/image/src/cover/1408434294_f20ea825a4874671b308c ceeea327a8d.jpg/e3eb787a952122820010b0cf0b86595d/1408434294_kid_ink_ 88.jpg http://imd.ulximg.com/image/src/cover/1408434294_f20ea825a4874671b308c ceeea327a8d.jpg/e3eb787a952122820010b0cf0b86595d/1408434294_kid_ink_ 88.jpg http://feelgrafix.com/869405-pictures-of-michael-jordan.html https://www.youtube.com/watch?v=Qr8bVmZmj9Y http://pl.wikipedia.org/wiki/Tolerancja http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna https://www.youtube.com/watch?v=hlVBg7_08n0


Pobierz ppt "Tolerancja słowo to oznacza poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. W języku potocznym jest to uszanowanie tego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google