Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEMOC nie stój obojętnie! Autor: Magdalena Palik Klasa: VI c Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 40 imienia Leona Kruczkowskiego w Lublinie Opiekun pracy: Tadeusz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEMOC nie stój obojętnie! Autor: Magdalena Palik Klasa: VI c Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 40 imienia Leona Kruczkowskiego w Lublinie Opiekun pracy: Tadeusz."— Zapis prezentacji:

1 PRZEMOC nie stój obojętnie! Autor: Magdalena Palik Klasa: VI c Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 40 imienia Leona Kruczkowskiego w Lublinie Opiekun pracy: Tadeusz Chajewski

2 Przemoc Często słyszymy to słowo w radiu, w telewizji, w rozmowach dorosłych. Ale co to właściwie jest przemoc?

3 Definicja WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przyjęta w roku 1996 i obowiązująca do tej pory określa przemoc jako: „Celowe użycie siły fizycznej lub władzy, sformułowane jako groźba lub rzeczywiście użyte, skierowane przeciwko samemu sobie, innej osobie, grupie lub społeczności, które albo prowadzi do, albo z którym wiąże się wysokie prawdopodobieństwo spowodowania obrażeń cielesnych, śmierci, szkód psychologicznych, wad rozwoju lub braku elementów niezbędnych do normalnego życia i zdrowia."

4 Przemoc w relacjach międzyludzkich stosowana była od najdawniejszych czasów. W historii ludzkości występowało wiele wojen i konfliktów.

5 Są różne rodzaje przemocy, np.: - fizyczna - psychiczna - ekonomiczna - zaniedbanie

6 Przemoc fizyczna to naruszanie nietykalności fizycznej człowieka, np.: popychanie, szturchanie, kopanie, bicie, ciągnięcie za uszy, włosy, duszenie, wiązanie.

7 Przemoc psychiczna to naruszanie godności osobistej np.: obrażanie, krytykowanie, straszenie, grożenie, krzyczenie, obmawianie, wyśmiewanie, ujawnianie tajemnic. Jest to najczęstsza forma przemocy, ale trudna do udowodnienia.

8 Przemoc ekonomiczna to naruszanie własności np.: celowe niszczenie czyjejś własności, kradzież, użytkowanie rzeczy bez pozwolenia, zabieranie pieniędzy, zaciąganie pożyczek i zmuszanie kogoś do spłacania długów.

9 Zaniedbanie jest formą przemocy ekonomicznej i oznacza naruszenie obowiązku do opieki ze strony bliskich, np.: pozbawienie jedzenia, ubrania, schronienia, nie udzielania pomocy, brak pomocy w chorobie.

10 - w szkole, - w domu, - na podwórku, - w pracy, - w mediach, - w Internecie... Z przemocą można spotkać się wszędzie:

11 Przemoc może być stosowana także wobec zwierząt Ludzie znęcają się nad zwierzętami, które są: bite, głodzone, porzucane, masowo rozmnażane, topione lub mordowane w inny sposób.

12 Przed przemocą zawsze należy się bronić, ponieważ przemoc zabiera moc, czyli siły i chęci do działania i do życia!

13 Ofiara przemocy nie ma szans na wygraną, bo jest słabsza, a często mniejsza od sprawcy.

14 Czasem najlepszą formą obrony przed przemocą jest ucieczka.

15 Ważne jest, aby świadkowie przemocy zawsze reagowali i starali się zapobiec przemocy!

16 Gdy jesteś świadkiem przemocy fizycznej Staraj się powiadomić dorosłych, jak największą ilość osób! Krzycz głośno! ZADZWOŃ NA POLICJĘ! 997 lub NUMER ALARMOWY! 112

17 Jeśli podejrzewasz, że ktoś bliski jest ofiarą przemocy Porozmawiaj z nim szczerze. Pamiętaj, że niektórzy wstydzą się, że są ofiarami przemocy. Porozmawiaj z psychologiem, wychowawcą, rodzicami. Poradź się, co robić. Wspieraj ofiarę przemocy.

18 Jeśli jesteś ofiarą przemocy Powiadom policję. Porozmawiaj z psychologiem. Skontaktuj się z Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. „Niebieska Linia” - tel. 22 668-70-00

19 Pamiętaj! OBOJĘTNOŚĆ RODZI PRZEMOC

20 Koniec

21 W prezentacji wykorzystano następujące źródła: https://pl.wikipedia.org www.niebieskalinia.pl www.who.int/en/ www.google.pl


Pobierz ppt "PRZEMOC nie stój obojętnie! Autor: Magdalena Palik Klasa: VI c Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 40 imienia Leona Kruczkowskiego w Lublinie Opiekun pracy: Tadeusz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google