Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symbolizm (fr. Symbolisme) to nurt literacki, będący jednym z najwybitniejszych prądów poetyckich końca wieku. Powstał we Francji w drugiej połowie XIX.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symbolizm (fr. Symbolisme) to nurt literacki, będący jednym z najwybitniejszych prądów poetyckich końca wieku. Powstał we Francji w drugiej połowie XIX."— Zapis prezentacji:

1

2 Symbolizm (fr. Symbolisme) to nurt literacki, będący jednym z najwybitniejszych prądów poetyckich końca wieku. Powstał we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Zrodził się on jako odpowiedź na dominujący wcześniej naturalizm. Zrewolucjonizował treść obrazów.

3 Malarstwo symboliczne przeciwstawiało się realizmowi, obiektywizmowi i naturalizmowi. Ukazywało niezwykłość i fantazję. Symbolizm, na przekór dziewiętnastowiecznemu pędowi do techniki, kładł szczególny nacisk na rolę wyobraźni, subiektywizm, niezależność rzeczy od zmysłowych możliwości poznania.

4 - Celem jest ukazanie problemów duchowych człowieka, - Poruszanie się w kręgu takich tematów, jak: abstrakcja, to co nie poznane, okryte tajemnicą; - Symbol środkiem artystycznego wyrazu, co znaczyło, że każdy, najmniejszy przedmiot, obraz, poza naturalnym znaczeniem - krył metaforyczny sens;

5 - Odwołanie do filozofii Schopenhauera i Bergsona; - Szukanie inspiracji w baśniach, kulturach egzotycznych, mitologii, ludowych wierzeniach; - nawiązania do kultur, tradycji i religii - możliwość odczytania sensu dosłownego i ukrytego - brak naśladowania rzeczywistości - Malarstwo jest nośnikiem treści duchowych

6 Polskim przedstawicielem tego nurtu jest m.in. Jacek Malczewski, uważany za jednego z najwybitniejszych malarzy tego kierunku. Stworzył takie dzieła, jak

7

8 „Błędne koło” to obraz olejny będący alegorią roli artysty. Jest to fantastyczna wizja postaci wirujących w kole magicznym. Lewa, rozświetlona część obrazu symbolizuje zmysłowe upojenie. Prawa, ciemna – przedstawia lęki i niepokoje twórcy. Sam artysta przedstawia siebie jako chłopca siedzącego na szczycie drabiny, wyrastającego przez to nad głowy innych postaci. Obraz można interpretować jako pytanie o rolę artysty. Obraz ten znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

9 Jacek Malczewski „Melancholia” 1890-1894 Jacek Malczewski „Wigilia na Syberii” 1892

10 Gustave Moreau „Prometeusz” 1898 r.

11 Pierre Puvis de Chavannes „Biedny Rybak” 1881 r.

12 Gustav Klimt „Śmierć i życie” 1916 r.

13 Fernand Khnopff „Sztuka albo pieszczoty”

14 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Symbolizm (fr. Symbolisme) to nurt literacki, będący jednym z najwybitniejszych prądów poetyckich końca wieku. Powstał we Francji w drugiej połowie XIX."

Podobne prezentacje


Reklamy Google