Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polka - powszechny w wielu krajach taniec ludowy, w szybkim tempie. Jest też uważany za tradycyjny ludowy taniec Polski. Zyskała popularność na całym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polka - powszechny w wielu krajach taniec ludowy, w szybkim tempie. Jest też uważany za tradycyjny ludowy taniec Polski. Zyskała popularność na całym."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Polka - powszechny w wielu krajach taniec ludowy, w szybkim tempie. Jest też uważany za tradycyjny ludowy taniec Polski. Zyskała popularność na całym świecie, szczególnie w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Obok walca była bardzo popularnym tańcem towarzyskim.

4

5 Kujawiak - pochodzi z Kujaw i jest tańcem wolnym. Jeśli ktoś z rodziny pamięta piosenkę „Kujawiaczek” usłyszy jaki rytm ma ten utwór. Figury Kujawiaka to: śpiący, od się- do się (odsibka), kolebany i 4 kierunki wirowania.

6

7 Krakowiak - żywy, polski taniec ludowy z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych. Jest żywym tańcem, z charaktery- stycznym rytmem. Takim, jak w piosence „Krakowiaczek jeden miał koników siedem”.

8

9 Oberek-nazywany jest obertasem. To najszybszy polski taniec, z wieloma obrotami. Tańcowi towarzyszyły często przyśpiewki, okrzyki i przytupy. Wirowanie odbywało się po ścianach, czyli po kole, ze słońcem i pod słońce, czyli w dwie strony lub w cztery strony.

10

11 Mazur - nazwa tańca pochodzi od regionu Mazowsze, w którym od dawna na wsi tańczono na wiejskich zabawach mazurki. Taniec ten łączy podobieństwo z mazurkiem i oberkiem, i kujawiakiem. Jest wesołym, dynamicznym tańcem, który często tańczony był na szlacheckich dworach.

12

13 Ubrania, które noszą górale są wykonane z grubego sukna w naturalnym kolorze owczego runa. Mają wiele zdobień. Stroje kobiet są kolorowe, pełne kwietnych wzorów.

14 Jest to jedyny strój chłopski, który zyskał miano polskiego stroju narodowego. Mężczyźni noszą brązowe sukmany, skórzane pasy i czapki rogatywki.

15 Strój ludowy z obszaru Mazowsza. Najbardziej charakterystyczne są w nim paski. Mężczyźni noszą lejbiki, czyli kamizelki, a kobiety kiecki wyszyte kwietnymi wzorami.

16 Strój noszony przez Kaszubów. Mężczyźni na koszulę zakładają węps, czyli kaftan. Zamężne Kaszubki noszą na głowie złotnicę, czyli obszywany czepek. Mają też sznurowany gorset oraz szertuch – biały fartuszek.

17 - Małgorzata Szczepanik - Katarzyna Nowicka - Marta Supińska


Pobierz ppt "Polka - powszechny w wielu krajach taniec ludowy, w szybkim tempie. Jest też uważany za tradycyjny ludowy taniec Polski. Zyskała popularność na całym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google