Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autobusy miejskie, a zanieczyszczenie powietrza Kajetan Rożej 1cG.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autobusy miejskie, a zanieczyszczenie powietrza Kajetan Rożej 1cG."— Zapis prezentacji:

1 Autobusy miejskie, a zanieczyszczenie powietrza Kajetan Rożej 1cG

2 Wstęp Autobusy miejskie są uważane za ekologiczny środek transportu. Dzięki temu, że mogą zabierać więcej osób są alternatywą dla zatłoczonych ulic dużych miast. Czy jednak rzeczywiście są tak dobre za jakie je uważamy? Dowiemy się z tej prezentacji.

3 Zanieczyszczenie powietrza Zanieczyszczone powietrze staje się dużym problem nie tylko dla człowieka, ale także dla świata fauny i flory. Szczególnymi jego składnikami związanymi z transportem są sadza i dwutlenek azotu. Sadza - powstaje głównie podczas spalania oleju napędowego i stanowi jeden ze składników pyłu zawieszonego. Większe cząstki wywołują choroby układu oddechowego i powodują zaburzenia funkcji płuc, mniejsze natomiast zwiększają ryzyko raka płuca oraz prowadzą do podwyższenia ryzyka zawału serca. Tlenki Azotu - oddziałują szkodliwie na ludzi, zwierzęta, wegetację roślin i klimat, szczególnie szkodliwy - dwutlenek azotu (NO²) przenika głęboko do płuc, powodując zaburzenia ich czynności, podrażnienia błony śluzowej lub infekcję.

4 Jaką rolę odgrywają w tym autobusy? Badania w Dussledorfie (Niemcy) wykazały, że pomimo niewielkiego udziału w ruchu (0,4%) emitują one aż 5,7% tlenków azotu w ruchu samochodowym. W dzielnicy Berlina „Alt-Moabit“ gdzie autobusy mają 1,9% udziału w ruchu są one odpowiedzialne za emisje ponad 30% tlenków azotu. Autobusy bez filtrów cząstek stałych wydzielają ekstremalnie dużo ultradrobnych cząstek. W Warszawie stężenie sięgało od 20.000 do 40.000 cząsteczek/cm³. Normalne wartości to 4.000 – 5.000

5 Jak z tym walczymy? Europejskie przepisy dotyczące emisji spalin (normy EURO) określają limity szkodliwych substancji, których muszą przestrzegać także autobusy. Najnowsza aktualnie norma emisji spalin to EURO VI. Istotną zmianą w porównaniu do normy EURO V są o 80% niższe wartości graniczne dla tlenków azotu i zaostrzenie limitów emisji cząstek stałych o 66%. Dodatkowo wprowadzono również limit dla ilości ultradrobnych cząsteczek, ponieważ są one szczególnie szkodliwe dla zdrowia.

6 Jak z tym walczymy? Inną istotną zmianą względem normy EURO V jest zmiana procedur badawczych. Poprzednie testy nie uwzględniały przeznaczenia pojazdów – częstych postojów i małych prędkości, przez co wyniki badań nie oddawały rzeczywistości i zaniżały emisje szkodliwych substancji.

7 Sposoby ograniczenia emisji Jednym ze sposobów na zmniejszenie emisji jest wymiana starego taboru na nowszy. Jest to jednak długi proces, który przynosi owoce dopiero po latach. Na szczęście są również inne możliwości jak na przykład montaż do starych autobusów nowych filtrów przechwytujących szkodliwe substancje. Warto jednak przy zakupie nowych wozów inwestować w pojazdy na gaz ziemny, hybrydowe (elektryczno-spalinowe) oraz elektryczne, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska.

8 Ciekawostka Co ciekawe duże stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu nie jest obce stacjom i tunelom metra. Według Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej dopuszczony poziom stężenia to 50 µg/m³ na dobę. W systemach metra jest on przekraczany i wynosi od 103 µg/m³ w Pradze przez 407 µg/m³ w Rzymie aż po 938 µg/m³ w Kairze. Pył ten powstaje w większości podczas szlifowania szyn.

9 Dziękuję za uwagę! Źródła: http://www.gaef.de/eac2007/eac2007abstracts/T07Abstractpdf/T07A007.pdf http://www.cleanair- europe.org/fileadmin/user_upload/redaktion/downloads/Ekologicznie_czyste_autobusy _w_miejskim_publicznym_transporcie.pdf


Pobierz ppt "Autobusy miejskie, a zanieczyszczenie powietrza Kajetan Rożej 1cG."

Podobne prezentacje


Reklamy Google