Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze zabytki świata Wykonała: Izabela Mazik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze zabytki świata Wykonała: Izabela Mazik."— Zapis prezentacji:

1 Najpiękniejsze zabytki świata Wykonała: Izabela Mazik

2 Spis treści Butrint w Albania w Pałac i ogrody schonbrunn Austrii w Pałac i ogrody schonbrunn Austrii Zabytkowe centrum Wiednia Stare miasto w Dubrowniku Centrum Splitu, Chorwacji Centrum Splitu, Chorwacji Pałac Dioklecjan w Chorwacji Dolina Loary pomiędzy Sully-sur- Loire Dolina Loary pomiędzy Sully-sur- Loire Katedra Notre Dame w Francji Pałac i park w Wersalu, Francja Pałac i park w Wersalu, Francja Akropol ateński w Grecji Katedra w Kolonii, Niemcy Stare miasto w Krakowie, Polska Zamek Krzyżacki w Malborku, Polska Zamek Krzyżacki w Malborku, Polska Miasto Watykan Rzymskie Koloseum Panteon, Rzym Panteon, Rzym Krzywa wieża w pizzie, Włoch Wenecja w Włoszech Opera w sydney, Australia Opera w sydney, Australia Wielki Mur Chiński Groty w Elurze, Indie Park Narodowy Rapa Nui w Chile- Wyspy wielkanocne Park Narodowy Rapa Nui w Chile- Wyspy wielkanocne

3 Butrint w Albani Butrint to ważna pamiątka dla Albani Miasto została założone jako grecka kolonia w miejscu starej koloni iliryjskiej, następnie było rzymskim ośrodkiem i siedzibą biskupstwa Do naszych czasów przetrwały wszystkie okresy historyczne

4 Pałac i ogrody schönbrunn Austrii pałac zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Znajduje się w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu. W 1996 pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO..

5 Zabytkowe centrum Wiednia stolica i największe miasto w Austrii. Znajduje się w północno wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX- wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX wieku, zostało w 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy

6 Stare miasto w Dubrowniku miasto w południowej Dalmacji (Chorwacja), nad Morzem Adriatyckim. 42,6 tys. mieszkańców (2011). Siedziba władz żupanii dubrownicko-neretwiańskiej. Niegdyś ośrodek handlu rangi europejskiej, obecnie przede wszystkim ośrodek turystyki. Port handlowy i pasażerski.

7 Centrum Splitu, Chorwacji Split to ogromna aglomeracja na wybrzeżu adriatyckim, mniej więcej w środku Dalmacj. Dzięki rozbudowie portu, miasto rozwinęło się do poziomu drugiego w Chorwacji po Zagrzebiu, spychając Zadar na 5-te miejsce. Ruchliwy port jednoznacznie sugeruje, że Split to ważny węzeł komunikacyjny dla dalmatyńskich wysp i generalnie dla chorwackiego wybrzeża.

8 Pałac Dioklecjan w Chorwacji Pałac Dioklecjana w Spalatum (obecny Split, Chorwacja) jest to była rezydencja zbudowana przez cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV wieku n.e. jako willa, w której miał zamiar osiąść po zamierzonej na 305 rok n.e. abdykacji.

9 Dolina Loary pomiędzy Sully-sur-Loire Dolina Loary (franc. Le Val de Loire) nazywana jest Ogrodem Francji i Kolebką języka francuskiego. Jest znana i podziwiana ze względu na architekturę także takich miast jak Chinon, Nantes, czy Orlean i opromienionych sławą zamków.

10 Dolina Loary pomiędzy Sully-sur- Loire

11 Pałac i park w Wersalu, Francja Pałac wersalski (fr. château de Versailles) – pałac królewski w Wersalu, na przedmieściach Paryża, symbol francuskiej monarchii absolutnej tzw. ancien régime. Pałac projektowali architekci królewscy Louis Le Vau i Jules Hardouin-Mansart. Wnętrza projektował Charles Le Brun, a André Le Nôtre zaprojektował ogrody.

12 Katedra Notre Dame w Francji Notre-Dame de Paris – gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo. Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).

13 Akropol ateński w Grecji W czasie wojen perskich Akropol ateński został spalony (480 p.n.e.), zniszczeniu uległy wszystkie budowle i pomniki wotywne (część z nich odnaleziono w czasie badań archeologicznych w tzw. rumowisku perskim). Po 449 p.n.e. przystąpiono do kosztownej odbudowy wg planu Peryklesa, pod kierunkiem komisji artystów kierowanej przez Fidiasza. Wzniesiono m.in. Partenon, w którym umieszczono chryzelefantynowy pomnik Ateny Partenos, Erechtejon, świątynię Ateny Nike (427 p.n.e.), a także świątynię Artemidy Brauronia.

14 Katedra w Kolonii, Niemcy Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (niem. Kölner Dom, oficjalnie Hohe Domkirche St. Peter und Maria) – archikatedra, największy i najważniejszy kościół niemieckiej Kolonii. W latach 313 do 782 świątynia była siedzibą biskupstwa, od 795 do dziś arcybiskupstwa kolońskiego. Budowę świątyni rozpoczęto nie tylko na potrzeby liturgiczne, lecz także dla umieszczenia w niej sprowadzonych z Mediolanu relikwii Trzech Króli. Wysokie prezbiterium jest ideowym nawiązaniem do średniowiecznych relikwiarzy. Relikwie uczyniły Kolonię ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym w średniowieczu, obok takich miejsc jak Rzym, Jerozolima, Santiago de Compostela i Akwizgran.

15 Stare miasto w Krakowie, Polska Stare Miasto w Krakowie – najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum stanowi Rynek Główny. W 1978 Stare Miasto wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 razem z Wawelem, Stradomiem, Kazimierzem, Podgórzem, Nowym Światem i Piaskiem zostało uznane za Pomnik historii.

16 Zamek Krzyżacki w Malborku, Polska Zamek w Malborku (niem. Ordensburg Marienburg) – zamek w Malborku, na prawym brzegu Nogatu, gotycki, ceglany, warowny, otoczony fosą, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki, początkowo konwentualny i siedziba komtura, w latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski, od 1466 siedziba władz Prus Królewskich, od 1568 siedziba Komisji Morskiej

17 Zamek Spisz w Słowacji Zamek Spiski (słow. Spišský Hrad, niem. Zipser Burg, węg. Szepesi vár) – zabytkowy kompleks zamkowy na Słowacji z przełomu XI i XII wieku jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie, cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 4 ha. Obecnie większość zamku jest zrujnowana..

18 Miasto Watykan Oficjalna nazwa Watykanu, to Państwo Miasta Watykan (łac. Status Civitatis Vaticanae, wł. Stato della Città del Vaticano, inaczej Città del Vaticano lub po prostu Vaticano). Znajduja się tam m.in. Kaplica Sykstyńska, Bazylika św. Piotra.

19 Rzymskie Koloseum Koloseum, oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów (łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum; wł. Colosseo) – amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.

20 Panteon, Rzym Panteon w Rzymie (łac. Pantheon [1], z greckiego Πάνθειον, pan – wszystko, theoi – bogowie, panteon – miejsce to poświęcone wszystkim bogom), to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e.

21 Krzywa wieża w Pizzie, Włoch Krzywa Wieża w Pizie (wł. Torre pendente di Pisa) – jedna z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów; symbol miasta Pizy. W istocie jest dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miràcoli.

22 Wenecja w Włoszech Miasto na wyspie zostało założone w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Choć później znalazło się w strefie wpływów Bizancjum, zdołało uzyskać niezależność. Wenecja była państwem-miastem na wzór greckich polis, jej ustrojem była republika. Głową państwa był doża Wenecji (doge – książę), teoretycznie nieusuwalny, wybierany w wyborach przez miejską arystokrację, sprawujący funkcję dożywotnio, jednak w praktyce często zmuszany do ustąpienia.

23 Opera w Sydney, Australia Sydney Opera House – budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point w Sydney. Opera budowana była w latach 1957-1973, wykonana została ze stali, betonu i szkła. Otwarcie nastąpiło 20 października 1973 – na uroczystości z tej okazji pojawiła się królowa Elżbieta II. Głównymi architektami byli Jørn Utzon i Ove Arup, których projekt został wybrany spośród 222 innych, zgłoszonych przez przedstawicieli 32 państw świata.

24 Wielki Mur Chiński Wielki Mur Chiński ma długość 2400 kilometrów, jest najdłuższą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka.

25 Groty w Elurze, Indie Elura (Ellora) – stanowisko archeologiczne w Indiach w stanie Maharasztra znane dzięki unikalnemu zespołowi trzydziestu czterech wykutych w bazaltowej skale świątyń. Siedemnaście z nich to świątynie hinduskie (600– 900 n.e.), dwanaście buddyjskie (400–800 n.e.) a pięć to świątynie dźinijskie (800–1000 n.e.). Cały zespół skalnych świątyń z Elury został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983. Sąsiedztwo świątyń trzech wielkich religii Indii niektórzy traktują jako znak tolerancji religijnej.

26 Park Narodowy Rapa Nui w Chile- Wyspy wielkanocne Według literatury wyspa została zasiedlona w IV wieku n.e. przez osadników z Hawajów. Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że mogło to nastąpić w VIII wieku n.e. na co wskazuje datowanie radiowęglowe. Polinezyjczycy prawdopodobnie przybyli z Markizów przywożąc ze sobą banany, taro, kurczaki, czy szczury.

27 Bibliografia www.google.pl Www.googlegrafika.pl www.pl.wikisorce.ore. www.pl.wikisorce.ore www.pl.wiki.ore. www.pl.wiki.ore www.peregrynacje.pl


Pobierz ppt "Najpiękniejsze zabytki świata Wykonała: Izabela Mazik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google