Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bled 1 Bled – miejscowość turystyczna w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled u podnóża Alp, 45 km od granicy z Austrią i Włochami. Bled.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bled 1 Bled – miejscowość turystyczna w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled u podnóża Alp, 45 km od granicy z Austrią i Włochami. Bled."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Bled 1

5 Bled – miejscowość turystyczna w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled u podnóża Alp, 45 km od granicy z Austrią i Włochami. Bled liczy ponad 5 tys. mieszkańców, w sezonie przyjmuje do 4 tys. turystów. Atrakcją turystyczną jest bliskość Alp, jezioro z wyspą, na której znajduje się kościół oraz gorące źródła, z których woda zasila lecznicze baseny. W pobliżu miejscowości znajduje się Triglawski Park Narodowy oraz pole golfowe.

6 2

7 3

8 4 Bled

9 5

10 Bohinj - u podnóża Alp Julijskich Dolina Bohinj to malownicza część Słowenii, położona w regionie Gorenjska, której sercem jest polodowcowe jezioro. Bohinj otoczony jest Alpami Julijskimi, których najwyższym szczytem jest Triglav - 2864 Bohinj to także jedna z gmin Słowenii.

11 6 Jezioro Bohinji

12 7

13 Na zachodnim brzegu jeziora Bohinj w wiosce Ukane znajduje się stacja kolejki linowej na górę Vogel. Jej opadające do jeziora północne zbocza to jeden wielki teren zjazdowy. W rejonie szczytu jest tu ponad 30 km tras zjazdowych i biegowych o różnym stopniu trudności, obsługiwanych przez kolejkę linową, cztery wyciągi krzesełkowe i cztery orczyki. Można zjeżdżać z 1800 m n.p.m. W pobliżu miasteczka Bohinjska Bistrica jest ośrodek Kobla, ostatnio powiększony i unowocześniony - są tam 23 km tras zjazdowych, głównie średnich i łatwych.

14 8 Vogel Bohinji

15 9 Wodospad Savica (Slap Savica) napełnia Jezioro Bohinj i daje początek najdłuższej rzece Słowenii - Savica. Woda wypływa ze środka góry, ukrytym podziemnym tunelem z położonego 500m wyżej Czarnego Jeziora (Crne Jezero) i spada z wysokości 70m. Najbardziej jednak zdumiewa zielony kolor wody. Nie zielony odcień niebieskiego, ale prawdziwa zieleń, wpadająca w żółto złoty kolor piasku. Rzeka Savica, to jeszcze tutaj malutki strumyczek. Wije się pomiędzy urzekająco pięknymi, białymi i miejscami omszałymi wapiennymi głazami.

16 10 Vrsic w Alpach Julijskich

17 11

18 Triglav (2864 m n.p.m. ) 12

19 Triglav (2864 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Alp Julijskich (część Alp Wschodnich). Jest najwyższym szczytem Słowenii i znajduje się na herbie i fladze tego kraju. Wznosi się pomiędzy doliną Vrata na północy a kotliną Velo Polje na południu. Od północnej strony opada ponad 1000-metrową ścianą, której eksploracja odegrała istotną rolę w rozwoju słoweńskiego alpinizmu. W pobliżu kopuły znajdują się resztki lodowca, tzw. Triglávski ledeník. Triglav (co po słoweńsku znaczy „Trójgłowy”) i wbrew temu, co można by sądzić na podstawie nazwy, nie posiada wcale trzech wierzchołków. Nazwa Triglav wiąże się ze średniowiecznymi słowiańskimi wierzeniami, które na wierzchołku góry umiejscowiały siedzibę potężnego Trojana – pogańskiego bóstwa wody, ziemi i podziemi. Po raz pierwszy nazwa Triglav pojawiła się w 1573 r.

20 Triglav został uznany jako symbol słowiańskości, dlatego też w 1889 roku ksiądz z pobliskiej wsi, Jakob Aljaž odkupił szczyt góry, by był on w słoweńskich rękach. Niedługo potem postawił tam tzw. Aljažev stolp, który został otwarty 7. sierpnia 1895. Obecnie jest w posiadaniu Słoweńskiego stowarzyszenia alpinistycznego. Z inicjatywy księdza Aljaža powstało też schronisko pod szczytem Triglava. Masyw górski Triglav stanowi teren parku narodo wego

21 13 Vrsic

22 14 Zamek w Predjamie; w lewym dolnym rogu zdjęcia wejście do jaskiń podziemnych

23 Predjamski Grad - czteropiętrowy zamek we wsi Predjama w okręgu Postojna na Słowenii, pod ponadstumetrową pionową skałą wchodzącą w skład wyżyn słoweńskiego Krasu. Zamek wbudowany był pierwotnie w XII wieku (wzmiankowany w 2 połowie w. XIII) w obszerną jaskinię w skałach, zakrywając jej wejście. Jego ślady widoczne są w głębi jaskini i wchodzą w skład poszczególnych zamkowych pomieszczeń. Później - około roku 1570 - został rozbudowany do obecnego kształtu. Partie jaskini wykorzystywane przez zamek mają kontynuację z rozległym systemem korytarzy jaskiniowych, które położone są w większości poniżej zamku. Chroniła się tam w chwilach zagrożenia zewnętrznymi najazdami okoliczna ludność wraz ze swoim dobytkiem i inwentarzem. W XV wieku zamek była siedzibą legendarnego barona- rozbójnika Erazma Lügger, który - jak Janosik albo Robin Hood - grabił przejeżdżające w pobliżu kupieckie karawany, a łupy rozdawał biednym.

24 15

25 16 Skocjanske Jame

26 Jaskinie Szkocjańskie (słow. Škocjanske jame) – zespół jaskiń krasowych w Słowenii. Aktualnie znana sumaryczna długość jaskiń wynosi ok. 6 km. Jaskinie charakteryzują się dużą wysokością komór i korytarzy oraz płynącą przez nie dużą podziemną rzeką o nazwie Reka. Wypływa ona spod szczytu góry Snežnik i wpływa do jaskini wąwozem pod wioską Škocjan. Po przepłynięciu przez całą długość ciągu głównego wpływa do Jeziora Martwego (Mrtvo Jezero), gdzie zaczyna się nieznana część jej podziemnego biegu mająca blisko 40 km długości. Rzeka Reka ponownie wypływa na powierzchnię przy brzegu morza w miejscowości Timavo (wł.) / Timav (sł.) i niedługo potem wpada do Adriatyku. Jaskinie Szkocjańskie znajdują się pod ochroną jako park krajobrazowy oraz obszar ochrony biosfery.

27 17 Jaskinie zostały częściowo udostępnione do zwiedzania i stanowią jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Słowenii. Szlak dla zwiedzających ma długość ok. 3 km. Wejście znajduje się w wiosce Matavun oddalonej o 5 km na wschód od autostrady Lublana-Koper. Najbliższą większą miejscowością jest Divača, położona około 5 km na północny zachód od jaskiń. W roku 1986 Jaskinie Szkocjańskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Znalazły się także w rejestrze konwencji ramsarskiej. (Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego).

28 18

29 19 Piran

30 Piran - miasto na słoweńskim wybrzeżu, leżące na półwyspie o tej samej nazwie. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc nad słoweńskim Adriatykiem. Miasteczko przypomina swoją architekturą włoską Wenecję. W przeszłości było wenecką twierdzą na wybrzeżu Istrii. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy, a także imponujące, średniowieczne mury, oddzielające miasto od reszty lądu.

31 20 Piran

32 Lubl ana (słoweń. Ljubljana) – stolica Słowenii, położona nad rzeką Lublanicą. Miasto położone jest w centrum Słowenii, pomiędzy Austrią, Węgrami, Chorwacją i Friuli – regionem Włoch. Najwyższym punktem miasta jest Janški Hrib (794 m n.p.m.). Liczba trzęsień ziemi niszczących Lublanę (w tym te z 1511 i 1895 r.) świadczy o fakcie, iż Słowenia jest zlokalizowana w aktywnej strefie sejsmicznej spowodowanej jej pozycją na płycie eurazjatyckiej. Słowenia znajduje się na złączeniu trzech ważnych stref tektonicznych – Alp, Gór Dynarskich oraz Kotliny Panońskiej. Klimat Lublany, jak i wschodniej części Słowenii to klimat umiarkowany kontynentalny.

33 21

34 22

35 23 Ljubljanica

36 24

37 25

38 26

39 27

40 28

41 29 tekst, mapy na podst.WEB : jokoretsina www.rotfl.com.pl


Pobierz ppt "Bled 1 Bled – miejscowość turystyczna w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled u podnóża Alp, 45 km od granicy z Austrią i Włochami. Bled."

Podobne prezentacje


Reklamy Google