Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ Zboża zjadamy, energię z nich mamy ” Sprawozdanie z przeprowadzonej akcji w Przedszkolu „Bajka” w Krotoszynie Rok szkolny 2013/2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ Zboża zjadamy, energię z nich mamy ” Sprawozdanie z przeprowadzonej akcji w Przedszkolu „Bajka” w Krotoszynie Rok szkolny 2013/2014."— Zapis prezentacji:

1 „ Zboża zjadamy, energię z nich mamy ” Sprawozdanie z przeprowadzonej akcji w Przedszkolu „Bajka” w Krotoszynie Rok szkolny 2013/2014

2 Rozpoczęcie akcji Przedszkole „Bajka” w Krotoszynie podjęło wyzwanie zdrowej żywności. Programem „Zboża zjadamy, energię z nich mamy” objęliśmy dzieci z grupy I i IV w okresie 10/11 2013 r. Już na początku roku szkolnego podczas pierwszego spotkania z rodzicami została przekazana informacja o udziale w programie. Zarówno w szatni jak i korytarzu głównym zostały umieszczone plakaty tematyczne a podczas zebrania przedstawiono bliżej główny cel jaki chcielibyśmy osiągnąć z dziećmi przy współpracy z rodzicami. Podczas zebrania wręczono rodzicom „Quiz dla rodziców i dzieci”.

3 Piramida żywienia dzieci wg dr inż. Anny Harton Program rozpoczęłam od pogadanek tematycznych nt zdrowego odżywiania się. Przedstawiłam dzieciom „Piramidę zdrowego żywienia”, podzieloną na poszczególne piętra produktów spożywczych oraz bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka”. Dzieci chętnie opowiadały, co najczęściej jedzą i czego można było się spodziewać – nie są to produkty najbardziej wartościowe. Realizując program zdecydowałam się kłaść nacisk na zajęcia praktyczne, które uważam szybciej trafiają do dzieci. Stąd liczne zajęcia w kuchni i plenerze. By przybliżyć ideę „Piramidy żywieniowej” na wstępie udaliśmy się do pobliskiego ogrodu…

4 Idziemy po zdrowie Dzieci już wiedzą, że muszą jeść dużo warzyw i owoców. Ruszyliśmy więc do ogrodu. Tam odkryliśmy te najzdrowsze i najbardziej naturalne. Przywitała nas kalarepa, a dalej na lewo i prawo kłaniały się dorodne pomidory, buraczki oraz selery. Jabłka czekały na zerwanie.

5 Pyszne pieczywo, ale z czym…? Dzieci wiedzą również, że im bardziej kolorowa kanapka tym zdrowsza. W czasie samodzielnie wykonanego posiłku nie zabrakło sałaty, pomidora, natki pietruszki, szczypiorku oraz innych warzyw i owoców. Spożywanie posiłku umilało starszakom słuchanie bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka „ – jak powstaje chleb oraz piosenka „Zasiali górale owies”.

6 Kulinarne fantazje Podczas naszych kulinarnych szaleństw ujawniła się zaskakująca dziecięca fantazja. Chłopcy tworzyli małpki, palmy, myszki i gąsienice. Dziewczynki z kolei kusiły Panie nauczycielki biedronkami, rybkami i barwnymi motylkami. Było pysznie…

7 Dzień Pieczonego Ziemniaka Naszym wielkopolskim zwyczajem zagłębiliśmy się w tajemnicę ziemniaka. Wszyscy Poznaniacy wiedzą, że ziemniaki zawierają skrobię, ale też wiele innych cennych składników. Tu – konkurs na najdłuższą obierkę oraz propozycje „Ziemniaczanego menu”

8 Wielkopolskie pyry Ziemniak to również pretekst do zabawy. Zadaniem dzieci było stworzenie „Ziemniaczanego Elfa” a podczas zabaw sportowych emocjom nie było końca. Jedną z konkurencji było również ułożenie „Piramidy żywieniowej” i umiejscowienie ziemniaków na prawidłowej drabinie produktów spożywczych.

9 Kulinarna podróż do Włoch Makaron to jest to, co lubimy najbardziej. Wiemy, że jest bardzo pożywny i energetyczny. Najlepiej, by był długi a sos baaardzo pomidorowy. Niech żyje spaghetti ! Ole!

10 Pieczemy rogale Mnóstwo radości maluszkom dostarczyło pieczenie rogali. Zanim przygotowaliśmy ciasto dzieci bawiły się mąka. Poznały jej barwę, konsystencję oraz zapach uruchamiając tym samych zmysł wzroku, dotyku czy węchu. Dodając ją do ciasta dowiedziały się, że mąka jest składnikiem pieczywa, ciastek, placków a nawet przepysznych urodzinowych tortów!

11 Uwaga ! Gorące! Kiedy ciasto zostało już wyrobione, nasza pani Sylwia wykroiła równe trójkąty, następnie każde z dzieci samodzielnie nakładało pyszną marmoladę i zwijało rulonik. Tak przygotowane rogale trafiły do gorącego piekarnika. Zapach rozchodził się w całym przedszkolu a nasz Pan woźny poczuł je aż w ogrodzie.

12 Od ziarenka do bochenka Pod tym tytułem kryło się wiele zajęć dotyczących rozpoznawania i nazywania zbóż (plansze + kolorowanki). By zagłębić się w historię powstawania chleba, wraz z dziećmi udałam się do Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Tam dzieci dowiedziały się jak dużo czasu należy poświęcić, by z ziarna otrzymać ciepły, pachnący chleb i jak ten proces wyglądał za czasów naszych pradziadków.

13 Fasola, kasza, ryż….. co znajdziesz dziś ? Tak zaczęły się kolejne zajęcia z cyklu „Zboża zjadamy, energię z nich mamy”, tu – rozpoznawanie kaszy, fasoli, ryżu. Nie pomogło zakrywanie oczy, dzieci doskonale radziły sobie z prawidłowym rozpoznawaniem tych produktów. Czas dzieci umilała zabawa ruchowa „Lata ptaszek” oraz piosenka „Zasiali górale owies”.

14 Co tu mamy? Jęczmienna, gryczana, ryż krótko lub długo ziarnisty, a może fasola „Jaś” -przed nami nie ma już żadnych tajemnic!

15 Z POZDROWIENIAMI DZIECI Z PRZEDSZKOLA „BAJKA” W KROTOSZYNIE OPRACOWAŁA RENATA DRYGAS


Pobierz ppt "„ Zboża zjadamy, energię z nich mamy ” Sprawozdanie z przeprowadzonej akcji w Przedszkolu „Bajka” w Krotoszynie Rok szkolny 2013/2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google