Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AUTOR – NAUCZYCIEL GDAŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY FIZYCZNEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AUTOR – NAUCZYCIEL GDAŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY FIZYCZNEJ"— Zapis prezentacji:

1 AUTOR – NAUCZYCIEL GDAŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY FIZYCZNEJ
Ćwiczenia, wskazówki i zalecenia dla rodziców dbających o zdrowie swoich dzieci . AUTOR – NAUCZYCIEL GDAŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY FIZYCZNEJ ELŻBIETA DZIAŁYŃSKA GDAŃSK 2010 WYPROSTUJ SIĘ

2 Co warto wiedzieć o kręgosłupie?
Zdrowy kręgosłup będzie Tobie długo służył, jeśli zadbasz o swoje mięśnie: brzucha, grzbietu i pośladków. Będzie dobrze funkcjonował jeżeli twoje mięśnie będą odpowiednio silne i elastyczne, a jego krzywizny naturalne ( szyjna, piersiowa, lędźwiowa) prawidłowo wyprofilowane. Dzięki krzywiznom kręgosłup zachowuje się jak sprężyna, łagodząc wstrząsy podczas poruszania się. Zadaniem krzywizn jest utrzymanie prawidłowej postawy i zapobieganie przeciążeniom, a każdy odmienny od normalnego sposób ich ustawienia będzie wadą postawy. Wada postawy nie boli, ale nie wykryta rozwija się i rośnie wraz z dzieckiem, do tego często pogłębia się przy tzw. skokach wzrostowych. Do zewnętrznych przyczyn powstawania wad postawy a jednocześnie do największych niebezpieczeństw, na które organizm dziecka nie jest dostatecznie uodporniony, zalicza się siedzący tryb życia i jednostajność pozycji. ZESTAW ĆWICZEŃ DOMOWYCH DLA DZIECI Z ASYMETRIĄ ŁOPATEK ROZGRZEWKA Pozycja wyjściowa Pozycja wyjściowa siad skrzyżny, ramiona w „skrzydełka” leżenie tyłem, nogi ugięte. Ruch – krążenia ramion w tył Ruch – rowerek nogami

3 l O czym codziennie należy pamiętać ? - PROFILAKTYKA
ĆWICZENIA MIĘŚNI BRZUCHA Pozycja wyjściowa Pozycja wyjściowa leżenie tyłem, nogi ugięte leżenie tyłem, kolana przyciągnięte do klatki piersiowej Ruch – unieść górną część pleców Ruch - wyprostować nogi w górę l O czym codziennie należy pamiętać ? - PROFILAKTYKA Zadbaj aby dziecko miało dobry plecak z usztywnionymi „ plecami” i regulowanymi paskami. Pakuj go tak, aby ciężar rozkładał się równomiernie na ramionach. Książki wkładaj po bokach a wszystko co lekkie ( piórnik, śniadanie) pośrodku. Przyjmuje się, że dziecko nie powinno dźwigać ciężarów większych niż jedna ósma jego ciężaru, więc przejrzyj dokładnie co dziecko ma w tornistrze. Np. zamień zeszyty w twardych okładkach na inne, rozmawiaj z nauczycielami, aby część książek dziecko mogło zostawiać w szkole. Pamiętaj o wygodnym materacu, który nie może zapadać się pod dzieckiem. Zwracaj uwagę aby dziecko Utrzymywało proste plecy. Nie siedziało na podwiniętej nodze. Nie zakładało nogi na nogę podczas siedzenia.

4 Co wskazuje na wadę postawy lub skrzywienie kręgosłupa?
ĆWICZENIA MIĘŚNI GRZBIETU ĆWICZENIA MIĘŚNI POŚLADKÓW Pozycja wyjściowa Pozycja wyjściowa leżenie przodem siad ugięty Ruch - ramiona ugiąć w „ skrzydełka” Ruch – unieść biodra - wytrzymać Co wskazuje na wadę postawy lub skrzywienie kręgosłupa? Głowa za bardzo jest wysunięta do przodu. Jedno ramię ustawione jest wyżej niż drugie. Jedna łopatka jest bardziej odstająca. Barki wysunięte do przodu a plecy zaokrąglone. Wypukły brzuch. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub rehabilitantem, gdy występują takie nieprawidłowości u dziecka.

5 Prawidłowa postawa przy biurku.
Chcąc poprawić postawę i wyrobić sobie nawyk prostego „ trzymania się” należy: Cofnąć barki, bez unoszenia ich ku górze. Głowa nie może być wysunięta do przodu jej szczyt wypychać ku górze. Lekko wciągnąć brzuch. Jeśli to konieczne zmienić ustawienie miednicy napinając pośladki. ĆWICZENIA UTRWALAJĄCE NAWYK PRAWIDŁOWEJ POSTAWY Prawidłowa postawa przy biurku. Biurko nie może być ani za niskie ani za wysokie. Brzeg blatu powinien sięgać nieco powyżej pępka. Krzesło powinno posiadać regulację wysokości, można stosować również specjalny klęcznik, który „wymusza” prawidłową pozycję kręgosłupa podczas odrabiania lekcji. Dziecko powinno siedzieć tak, aby możliwie jak najmniej obciążać kręgosłup, plecy powinny być podparte w okolicy lędźwiowej. Krzesło nie może być za wysokie i wywierać ucisku w okolicy podkolanowej, stopy powinny płasko opierać się o podłogę. Dziecko nie może siedzieć bez ruchu, co minut powinno zmieniać pozycję.

6 Ćwiczenia rozciągające Dlaczego rozciągać?
które należy wykonywać również w przypadku występowania wad postawy rozciąganie mięśni rozciąganie mięśni - zginaczy stawu biodrowego kulszowo - goleniowych rozciąganie mięśni piersiowych rozciąganie mięśni piersiowych Dlaczego rozciągać? Bierne i długotrwałe pozycje tak jak np. wielogodzinne siedzenie przy biurku, sprzyjają skróceniu mięśni. Sztywne i skrócone mięśnie mają szczególny wpływ na postawę ciała, doprowadzają do zaburzeń równowagi mięśniowej a co za tym idzie do wad postawy. Stawy, które nie są regularnie poruszane w fizjologicznym zakresie – „rdzewieją” i będą dawały dolegliwości. Dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom rozciągającym, dostosowanym do konkretnej wady postawy oraz ćwiczeniom wzmacniającym likwidujemy złe nawyki i przeciwdziałamy dolegliwościom, które mogą wystąpić w przyszłości.


Pobierz ppt "AUTOR – NAUCZYCIEL GDAŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY FIZYCZNEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google