Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urazy w sporcie i ich zapobieganie SKRĘCENIE KOSTKI Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, wystarczy przykładać zimne kompresy, ograniczyć chodzenie do minimum,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urazy w sporcie i ich zapobieganie SKRĘCENIE KOSTKI Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, wystarczy przykładać zimne kompresy, ograniczyć chodzenie do minimum,"— Zapis prezentacji:

1

2 Urazy w sporcie i ich zapobieganie

3 SKRĘCENIE KOSTKI Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, wystarczy przykładać zimne kompresy, ograniczyć chodzenie do minimum, trzymać nogę w poziomie i lekko usztywnić kostkę opaską elastyczną lub bandażem. Dolegliwości zmniejszają maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. W przypadku znacznego obrzęku, krwiaka, silnego bólu, wybierzmy się do ortopedy.

4 NACIĄGNIĘCIE ŚCIĘGIEN Przez kilka dni stosujemy zimne okłady, smarujemy bolące miejsca preparatami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi lub też zażywamy leki bez recepty o takim działaniu. Trzeba też ograniczyć ruch.

5 STŁUCZENIE Szybko schładzamy miejsce urazu, alby ograniczyć krwiak i obrzęk. Kilka razy dziennie na 20 min przykładamy żelowe kompresy chłodzące lub okłady z kostek lodu włożonych do foliowej torebki i owiniętych w ściereczkę. Ulgę przyniesie też smarowanie obolałego miejsca żelami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli jednak ból nie osłabnie, wybierzmy się do ortopedy.

6 PRZECIĄŻONE ŚCIĘGNO ACHILLESA Kontuzję złagodzi zimny okład. Po 2-3 dniach można na bolesne miejsce przykładać ciepłe okłady lub smarować je maściami przeciwzapalnymi. Nogę należy unieruchomić elastyczną opaską i nie forsować jej. Gdy ból się nasila lub ograniczone jest poruszenie stopą, konieczna jest wizyta u lekarza.

7 ZWICHNIĘTY BARK Należy przyjąć leki przeciwbólowe, ułożyć rękę na temblaku i pilnie udać się do ortopedy, aby nastawił staw i go unieruchomił. Zwichnięcie stawu barkowego to bardzo poważna kontuzja, która może spowodować uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych.

8 SINIAKI Jak pozbyć się siniaków na ciele? Wystarczy udać się do apteki po specjalistyczne maści na bazie ziół. Można także wypróbować domowe sposoby na siniaki, m. in.: tradycyjny kompres z octu lub okład z lodu, a nawet z liścia kapusty.

9 BÓL MIĘŚNI/ ZAKWASY Gorąca kąpiel – najskuteczniejszy sposób, ważne jest, żeby woda była gorąca, a kąpiel na tyle długa, żeby mięśnie nagrzały się. Nasmarowanie skóry octem – oczywiście smarować należy jedynie obolałe miejsca. Rozluźnienie mięśni i rozciąganie. Picie soku z wiśni – sok z wiśni wspomaga proces łagodzenia zakwasów. Masaż – skuteczny zarówno jako metoda zapobiegająca powstawaniu zakwasów, jak i wspomagająca ich leczenie.

10 OTARCIA I ODPARZENIA Bąble, które powstają wskutek odparzenia, trzeba zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem, aby nie zerwać skóry. Pęcherze na stopach czy piętach lepiej uwolnić od płynu surowiczego. Można to zrobić nawet zwykłą igłą, ale starannie zdezynfekowaną, lub opaloną nad płomieniem. Na chore miejsce przykładamy sterylny gazik, stopę bandażujemy lub naklejamy plaster. Otwarte ranki, otarcia czy drobne skaleczenia dezynfekujemy wodą utlenioną lub z mydłem albo odkażającym żelem.

11 POTŁUCZENIA Warto uśmierzyć ból i przyśpieszyć gojenie. Zaraz po wypadku należy przyłożyć zimny kompres, który zahamuje wewnętrzne krwawienie i zmniejszy obrzęk. Po upływie doby, nakładamy na potłuczone miejsce ciepły, wilgotny kompres. Gojenie stłuczeń przyśpiesza też maść zawierająca arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca.

12 ZWICHNIĘTY STAW Zwichniętych stawów nie należy samodzielnie nastawiać. Najlepiej unieruchomić je w pozycji „po wypadku” i szukać specjalistycznej pomocy. Zaniedbanie kontuzji może się zakończyć martwicą okolicznych tkanek.

13 ZWICHNIĘCIE STAWU SKOKOWEGO Często mylone ze skręceniem. Jest to bardzo poważna kontuzja, wiążąca się z dużymi uszkodzeniami wewnątrz stawu. Występuje także razem ze złamaniami kości. Zwichnięcie wymaga szybkiego nastawienia i unieruchomienia. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne.

14 ZAPOBIOEGANIE KONTUZJOM Wyluzuj – nie przeciążaj mięśni, szczególnie przez długi okres czasu. Jeśli zaczniesz odczuwać ból w trakcie treningu – zatrzymaj się i odpocznij. Rozciągaj – nie zapominaj o tym przed rozpoczęciem treningu – prawidłowa rozgrzewka zmniejsza ryzyko mikrourazów. Równie ważne jest rozciąganie po ukończeniu ćwiczeń. Dozuj – zwiększaj aktywność stopniowo. Nadmierne forsowanie organizmu po dłuższej przerwie bez ćwiczeń naraża na kontuzje i prowadzi do zniechęcenia, a w końcu zaniechania aktywności. Nie ignoruj – ciało wysyła nam sygnały, jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe wizyta u lekarza pomoże ustalić źródło problemów i je wyeliminować.

15 DOMOWE SPOSOBY LECZENIA Przy niewielkich kontuzjach możemy próbować wyleczyć się sami stosując proste metody. Jednakże zawsze musimy pamiętać, że jeżeli objawy nie ustąpią po dwóch, trzech dniach, wizyta u lekarza jest niezbędna. Domowe sposoby da się podzielić na farmakologiczne i naturalne. Leczenie farmakologiczne: - Tabletki doustne (przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne) - Maści i żele stosowane miejscowo - Środki służące do przygotowania roztworów przeciwobrzękowych Leczenie naturalne: - Okłady z lodu - Okłady z liści kapusty - Okłady z roztworu wody i octu - Okłady z żywokostu lekarskiego - Okłady z liści „babki” - Masaże wirowe i ręczne

16 Dziękujemy za uwagę Prezentację przygotowały: Natalia Cieślakowska oraz Paulina Górnisiewicz kl. IIa gimnazjum


Pobierz ppt "Urazy w sporcie i ich zapobieganie SKRĘCENIE KOSTKI Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, wystarczy przykładać zimne kompresy, ograniczyć chodzenie do minimum,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google