Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DEBATA SZKOLNA 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DEBATA SZKOLNA 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu."— Zapis prezentacji:

1 DEBATA SZKOLNA 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu

2 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu Cel naszego dzisiejszego spotkania: rozmowa oraz wypracowanie zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno- komunikacyjnych w naszej szkole. Główne punkty kodeksu: bezpieczeństwo w sieci; korzystanie ze źródeł i prawa autorskie; wykorzystywanie sieci do komunikacji w szkole.

3 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu Siedem wątków szkolnego kodeksu: 1.Ucz i ucz się z TIK! 2.Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie. 3.Nie kradnij i nie daj się okraść! 4.Komunikujmy się! 5.Komputery pod ręką! 6.Bądź bezpieczny w sieci. 7.Nauczcie tego dorosłych!

4 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu 1. Jak korzystać z Internetu, gdy zajęcia nie odbywają się w pracowni i nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputera. 2. Jakie narzędzia komputerowe/internetowe mogą się przydać na różnych przedmiotach i do różnych zadań - które programy, jakie strony? 3. Jak odrabiać prace domowe w erze TIK? 4. Kiedy i jak używać sieci w sprawdzaniu wiedzy? 5. Jak realizować zespołowe projekty uczniowskie z wykorzystaniem TIK? 6. Jaki użytek z Internetu, komputera i komórek można dopuścić na szkolnych sprawdzianach i egzaminach? Ucz i ucz się z TIK!

5 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu 1. Jak nauczyciele i uczniowie mają korzystać z TIK w nauczaniu, by nie było to bezkrytyczne kopiowanie typu „ctrl c - ctrl v", lecz twórcze wykorzystanie zasobów sieci ? 2. Kiedy ściąganie z sieci jest dobre a kiedy złe? 3. Jak rozpoznawać wiarygodne strony i źródła? 4. Jak mądrze i skutecznie szukać potrzebnych informacji i materiałów (szkolny poradnik Googlarza)? 5. Jak nauczyć się dyskutować i precyzyjnie prezentować swoje poglądy w sieci? 6. Czy i jak reagować na nieprawidłowości, oszustwa, błędy? Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.

6 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu 1. Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów, tekstów, zdjęć, filmów ? 2. Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce ? 3. Jak podawać autorów i źródła? Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich ? 4. Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp. ? 5. Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji ? Nie kradnij i nie daj się okraść!

7 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu 1. Jak używać TIK do komunikacji w szkole między nauczycielami, nauczycieli z uczniami oraz szkoły z rodzicami ? 2. Jakich informacji nie należy rozpowszechniać tą drogą ? 3. Czy w kontaktach nauczycieli z uczniami używać sms-ów ? 4. Jaka powinna być szkolna strona internetowa (dobre i złe przykłady) ? Komunikujmy się!

8 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu 1. Jak zapewnić dostępność komputerów i sieci w szkole, zamiast zamykać je w pracowni komputerowej? 2. Jak sprawiedliwie i sensownie dzielić dostęp do TIK między różne przedmioty, różnych uczniów ? 3. Czym się kierować, żeby optymalnie wykorzystać komputery i dostęp do sieci ? 4. Rozrywka na szkolnych komputerach – kiedy i w jakim zakresie ? Komputery pod ręką!

9 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu 1. Na czym polega bezpieczne korzystanie z sieci? 2. Jakie ślady zostawiasz serfując po Internecie? 3. Jak bez ryzyka korzystać z portali społecznościowych? 4. Komputery szkolne – co uczniowie mogą na nich robić, a czego nie? 5. Czy dane na szkolnych dyskach powinny być szyfrowane? 6. Kontakty z nieznajomymi – kiedy i czym to grozi młodym ludziom? 7. Czy i jak szkoła może uczyć zasad bezpieczeństwa? Bądź bezpieczny w sieci.

10 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu 1. W jaki sposób uczniowie - jako "tubylcy" w dziedzinie nowych technologii –mogą wesprzeć nauczycieli we wprowadzaniu TIK w nauczanie i do szkolnej komunikacji? 2. W jaki sposób stworzyć szkołę ucząca się od swoich uczniów? 3. Czy i jak uczniowie - ze wsparciem nauczycieli - mogą szkolić innych dorosłych,np. swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów, w dziedzinie TIK? 4. Jak zbadać potrzeby informacyjno-komunikacyjne osób starszych, potencjalnych uczestników szkoleń, jakie umiejętności najbardziej by się im przydały i jak ich nauczać? 5. Jak przełamać barierę wstydu, że młodzi uczą starszych? Nauczcie tego dorosłych !

11 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu Propozycje naszych uczniów 1. Korzystamy ze szkolnego zestawu komputerowego w czasie zajęć komputerowych, przerw, okienek i po lekcjach w obecności dorosłych. 2. Wybieramy gry odpowiednie do wieku i zainteresowań. 3. Nie podajemy swoich danych/np. imienia, nazwiska, wieku, adresu, gdy korzystamy z Internetu. 4. Korzystamy z zasobów sieci. 5. W czasie zajęć lekcyjnych nie używamy telefonów komórkowych. 6. Przestrzegamy regulaminu pracowni komputerowej.


Pobierz ppt "DEBATA SZKOLNA 20 grudnia 2010 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Piszu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google