Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Browar w Sarnakach Opracowali: Justyna Góralińska Milena Tyszko Cezary Kłykociński Pod kierunkiem: P. mgr Bożeny Szymańskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Browar w Sarnakach Opracowali: Justyna Góralińska Milena Tyszko Cezary Kłykociński Pod kierunkiem: P. mgr Bożeny Szymańskiej."— Zapis prezentacji:

1 Browar w Sarnakach Opracowali: Justyna Góralińska Milena Tyszko Cezary Kłykociński Pod kierunkiem: P. mgr Bożeny Szymańskiej

2 Browar w Sarnakach (2011)

3 Z kart historii… Sarnacki Browar założył Walerian Arnold w 1872 roku. Gdy zmarł fabrykę przejął jego syn Franciszek, dzięki któremu zwiększono produkcję i rynek zbytu, więc otworzył piwiarnie, a browar oddał w dzierżawę Adalbertowi Dornfeldowi na okres 6 lat. Niedbałość Adalberta oraz długi Franciszka doprowadziły do jego upadku i jego licytacji. Ten majątek kupił Józef Szummer za 5000 rubli.

4 Browar za czasów Józefa Szummera Od 1915r. browar był nieczynny. 30 października 1918 r. Józef Szummer ponownie uruchomił browar, ale nie na długo, bo już w 1920 w wyniku wkroczenia wojsk bolszewickich produkcja została wstrzymana. Gdy ponownie uruchomiono fabrykę długo nie mogła ona osiągnąć poziomu sprzed I Wojny Światowej. Trwałe starania nad podniesieniem produkcji browaru przez Józefa Szummera przerwała jego śmierć. Zmarł 19 września 1938 r. Józef Szummer zlikwidował drewniany browar i w 1903 r. rozpoczął budowę nowego z czerwonej cegły. W czasie, gdy browar był w trakcie remontu, funkcjonowała piwiarnia Adalberta, która nie była włączona do licytacji.

5 Po śmierci Józefa Szumera Cały majątek został zapisany w testamencie bratu, Hipolitowi Tytusowi Szummerowi. Maria Szummer, bezdzietna wdowa po zmarłym, miała mieć utrzymanie z tegoż majątku do swojej śmierci. Działania wojenne w 1939 r. nie poczyniły żadnych szkód w browarze. Zakład wprzęgnięto w tryby niemieckiej gospodarki wojennej. Miał dostarczać piwo dla wojska oraz organów władzy okupacyjnej. Dopiero w czasie wycofywania się, w lipcu 1944 r., Niemcy podpalili lokomobilę i wysadzili jeden kocioł warzelny. W tej sytuacji Maria Szummerowa przekazała browar w dzierżawę Spółdzielni z Platerowa.

6 Zabudowania browarne, pomimo starań Józefa Kisiela (kierownika w latach 1941-1944 i 1947- 1961), nie zostały wpisane do rejestru zabytków oraz nie podlegają ochronie konserwatorskiej. W 1992 budynki zostały sprywatyzowane i obecnie należą do Tadeusza Wasiluka, który nie ma dość środków finansowych, aby dbać o Browar. Jest on w coraz gorszym stanie – popada w ruinę. W 1992 budynki zostały sprywatyzowane i obecnie należą do Tadeusza Wasiluka, który nie ma dość środków finansowych, aby dbać o Browar. Jest on w coraz gorszym stanie – popada w ruinę. Zdjęcie Józefa Kisiela

7 PROMOCJA 1. Tablica informacyjna zamieszczona na terenie Browaru w Sarnakach 2. Zorganizowanie wystawy zdjęć wykonanych przez autorów pracy, w szkole w Sarnakach w dniu wywiadówki semestralnej – 3 lutego 2011 roku 3. Umieszczenie prezentacji na stronie internetowej szkoły (http://zsws.home.pl/) http://zsws.home.pl/

8 Budynek portierni

9 Stajnie przekształcone w późniejsze magazyny

10 Rozlewnie piwa

11 Piwnice, gdzie przechowywano beczki z piwem

12 Po lewej stronie widnieje dom właściciela

13 Okupacyjna legitymacja pracownika browaru w Sarnakach

14 Dom, w którym mieszkali Szummerowie

15 Budynki nieczynnego browaru w Sarnakach

16 Etykiety piw produkowanych w Sarnakach

17 Wycinek mapy niemieckiej z 1940 r. na której oznaczono browar „Br”

18 Browar w 1934 r.

19 KRÓTKA HISTORIA BROWARU 1874r. – WALERIAN ARNOLD ZAKŁADA BROWAR 1902r. – WŁAŚCICIELEM BROWARU ZOSTAJE JÓZEF SZUMMER 1905r. – POWSTAJE MUROWANY BROWAR 1944r. – NIEMCY PODPALAJĄ CZĘŚĆ BUDYNKU 1950r. – NACJONALIZACJA ZAKŁADU 1963r. – PRZY BROWARZE POWSTAJE PRZETWÓRNIA OWOCOWO-WARZYWNA 1975r. – WYTWORZENIE OSTATNIEJ PARTII PIWA 1992r. – PRYWATYZACJA PRZETWÓRNI I ZABUDOWAŃ NIECZYNNEGO BROWARU Treść tablicy która po wydrukowaniu zostanie umieszczona za ogrodzeniem browaru za zgodą właściciela.

20 Źródła: http://www.sarnaki.info.pl/?q=browar http://www.sarnaki.info.pl/?q=browar http://www.sarnaki.info.pl/?q=browar http://sarnaki1.home.pl/index.php?option=com_content &view=article&id=48&Itemid=60 http://sarnaki1.home.pl/index.php?option=com_content &view=article&id=48&Itemid=60 http://sarnaki1.home.pl/index.php?option=com_content &view=article&id=48&Itemid=60 http://sarnaki1.home.pl/index.php?option=com_content &view=article&id=48&Itemid=60Bibliografia: Nowosielski Janusz W., Zubkowicz Rafał, „Tradycje produkcji piwa w Sarnakach” w: „Przemiany administracyjno-gospodarcze na Ziemi Łosickiej XV-XXI” Nowosielski Janusz W., Zubkowicz Rafał, „Tradycje produkcji piwa w Sarnakach” w: „Przemiany administracyjno-gospodarcze na Ziemi Łosickiej XV-XXI” Relacje P. Jerzego i Zofii Mateuszuk z dnia 13.01.2011r. Relacje P. Jerzego i Zofii Mateuszuk z dnia 13.01.2011r. Na slajdach numer 1,2,3,8,9,10,11,12 są zdjęcia wykonane przez autorów pracy.


Pobierz ppt "Browar w Sarnakach Opracowali: Justyna Góralińska Milena Tyszko Cezary Kłykociński Pod kierunkiem: P. mgr Bożeny Szymańskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google