Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twierdzenie pitagorasa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twierdzenie pitagorasa"— Zapis prezentacji:

1 Twierdzenie pitagorasa

2 Spis treści Biografia Pitagorasa Twierdzenie Pitagorasa Cytaty
Ciekawostki Twierdzenie w życiu codziennym

3 Pitagoras Pitagoras (ur. ok. 572 p.n.e. na Samos, zm. ok. 497 p.n.e. w Metaponcie) – grecki matematyk, filozof, mistyk kojarzony ze słynnym twierdzeniem matematycznym nazwanym jego imieniem. Według większości opisów Pitagoras żył około 80 lat, chociaż relacja anonimowego autora twierdzi, iż żył on aż 104 lata. Według wielu źródeł jego żoną była Teano, z którą miał dwóch synów: Telangesa i Menezarcha.

4 Założył tzw. Szkołę pitagorejską w Krotonie (południe Włoch)
Założył tzw. Szkołę pitagorejską w Krotonie (południe Włoch). W szkole tej rozważano między innymi takie problemy matematyczne, jak podwojenie sześcianu, trysekcja kąta, kwadratura koła itp. Do klasycznej wiedzy matematycznej przeszło słynne twierdzenie, powszechne zwane twierdzeniem Pitagorasa. O samym Pitagorasie wiemy niewiele. Prąd filozoficzno-religijny związany z jego imieniem trwał przez dwa wieki i nie sposób ustalić, co on zawdzięcza Pitagorasowi, a co jego uczniom.

5 Rzeźba muzeum na Kapitolu
Powrót.

6 Twierdzenie Pitagorasa
Powrót.

7 Cytaty Niełatwo iść przez życie kilkoma drogami równocześnie.
Milcz, albo powiedz coś takiego, co jest lepszym od milczenia. Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi. Dwie najkrótsze odpowiedzi: Tak i Nie, wymagają najdłuższego zastanowienia. Powrót.

8 Ciekawostki To nie Pitagoras wymyślił twierdzenie Pitagorasa. Przed Pitagorasem znano to twierdzenie w Egipcie, Chinach, Indiach i Babilonii. Obecnie znanych jest ponad 200 dowodów twierdzenia Pitagorasa. Powrót.

9 Twierdzenie w życiu codziennym
- powszechne zastosowanie w budownictwie, - obliczenie drogi "na skróty", - obliczanie przekątnej telewizora, - obliczanie wysokości np. budynku, góry, - określenie precyzyjnej wielkości rampy (przy rozładunkach i sportach ekstremalnych), - obliczenia wartości w macierzach, dziś powszechnie wykorzystywane w obliczeniach komputerowych, - stosowanie skuteczniejszej strategii obrony w grze w baseball

10 Koniec. c: Autor: Martyna Lewandowska iiB
Dziękuję za uwagę. Koniec. c: Autor: Martyna Lewandowska iiB


Pobierz ppt "Twierdzenie pitagorasa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google