Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 WSPÓŁCZESNY RYNEK PRACY (Wyzwania dla pracodawców i edukacji … oraz dla nas wszystkich) Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Październik 2015 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 WSPÓŁCZESNY RYNEK PRACY (Wyzwania dla pracodawców i edukacji … oraz dla nas wszystkich) Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Październik 2015 r."— Zapis prezentacji:

1 1 WSPÓŁCZESNY RYNEK PRACY (Wyzwania dla pracodawców i edukacji … oraz dla nas wszystkich) Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Październik 2015 r.

2 NA JAKIE PYTANIA PRÓBUJEMY ODPOWIEDZIEĆ? -Czy będzie praca, gdzie i dla kogo? -Czy będzie jej mniej lub więcej? -Czy i jak zmieni się treść pracy? -Dla kogo kształcimy? -Co trzeba wiedzieć i umieć aby zarobić na życie? itd…

3 MOTTO NA DZIEŃ DOBRY "W czasach zmian świat należy do tych, którzy się uczą, podczas gdy ci, którzy już się "nauczyli", okazują się świetnie przygotowani do życia w świecie, który już nie istnieje" /Eric Hoffer/

4 Dla przypomnienia Wiedza Nowa Encyklopedia Powszechna definiuje wiedzę jako „ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnością ich wykorzystywania”.Nowa Encyklopedia Powszechnainformacji (Personifikacja(Personifikacja wiedzy (gr. Επιςτημη) w Bibliotece Celsusa w Efezie)gr.Bibliotece CelsusaEfezie

5 Czym człowiek zmienia świat Narzędzie – przedmiot lub urządzenie służące do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy na przedmiot pracy stanowiące wyposażenie człowieka lub maszyny. Narzędzie pozwala wykonać to, czego przeciętny człowiek nie byłby w stanie wykonać "gołymi rękami", lub ułatwia to, co może wykonać sam.

6 Co się dzieje w globalnej gospodarce? Potrzeba - pomysł - prototyp - produkt (czas !!!) Konkurencja w gospodarce i technologii przypomina sprint na 100 m!!! Kto nie uczestniczy w wytwarzaniu narzędzi, produktów lub usług rozwiązujących realne problemy lub zaspakajających realne potrzeby naszego świata – wypada z gry! wypada z gry bo pozbawiony jest dopływu informacji (wiedzy) o aktualnym stanie „świata” i jego potrzebach.

7 WYBRANE TRENDY I ZJAWISKA, KTÓRE BĘDĄ NAM TOWARZYSZYĆ GLOBALIZACJA WZROST DYNAMIKI ZDARZEŃ GOSPODARCZYCH GENETYKA ROBOTYZACJA INFORMATYZACJA/CYFRYZACJA MIGRACJE DEMOGRAFIA ŚRODOWISKO ENERGIA

8

9

10 STOPA BEZROBOCIA WEDŁUG WOJEWÓDZTW STAN W KOŃCU SIERPNIA 2015 R.

11 STOPA BEZROBOCIA WEDŁUG POWIATÓW STAN W KOŃCU SIERPNIA 2015 R.

12 Zharmonizowana stopa bezrobocia w krajach UE wg miesięcy w 2015 roku

13 Stopa bezrobocia w Hiszpanii w latach 1990-2014

14 Stopa bezrobocia w Nawarze w latach 2002-2013 Źródło: Eurostat

15 Niedopasowanie popytu i podaży (wg raportu z badań „Prognoza zapotrzebowania na kadry z wyższym wykształceniem w woj.kujawsko-pomorskim do 2020 r.”

16 Wnioski Świat się nie zmienia – to my go zmieniamy – głównie dzięki myśleniu i wiedzy. Informacja o rynku pracy winna być tak powszechna jak informacja o pogodzie Związek nauczania z praktyką jest tak oczywisty, że aż nie wypada o tym mówić Przedsiębiorcy nie wiedzą wszystkiego, ale to co wiedzą, jest prawie wszystkim co wiemy!

17 17 Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu ul. Szosa Chełmińska 30/32 87-100 Toruń tel. 56 66 93 900 E-mail: wup@wup.torun.pl http://www.wup.torun.pl DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Artur Janas


Pobierz ppt "1 WSPÓŁCZESNY RYNEK PRACY (Wyzwania dla pracodawców i edukacji … oraz dla nas wszystkich) Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Październik 2015 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google