Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EPIDEMIA NIENAWIŚCI, czyli krótka historia „chuligaństwa sportowego” Opracowanie: Sylwia Pawełoszek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EPIDEMIA NIENAWIŚCI, czyli krótka historia „chuligaństwa sportowego” Opracowanie: Sylwia Pawełoszek."— Zapis prezentacji:

1 EPIDEMIA NIENAWIŚCI, czyli krótka historia „chuligaństwa sportowego” Opracowanie: Sylwia Pawełoszek

2 wiadomości ogólne Widowiska sportowe, tak jak i widowiska artystyczne są organizowane dla publiczności jako forma rozrywki.

3 KIBIC

4 PSEUDOKIBIC

5 Różnica pomiędzy kibicem, a pseudokibicem jest zasadnicza – ten pierwszy przychodzi na mecz, aby wspierać, ten drugi aby niszczyć.

6 CHARAKTERYSTYKA grupy Członków grup agresywnych kibiców (pseudokibiców) charakteryzują cechy młodzieży z tzw. grupy wysokiego ryzyka :  niepowodzenia szkolne  patologie środowiska rodzinnego  życie w złych warunkach ekonomicznych

7 STATYSTYKA Wiek (pseudo)kibiców ciągle się zmniejsza, oscylując obecnie w granicach 15-25 lat.

8 REKWIZYTY PSEUDOKIBICA transparent z napisami sztandar pałka baseballowa nóż kastet siekiera pręt metalowy garść kamieni

9 Aktywność pseudokibiców jest wyjątkowo niebezpieczna, gdyż jest wyładowaniem negatywnej energii, erupcją potoków nieokiełznanej energii. Wystarczy inny kolor szalika (lub tylko jego napis), inny hymn, reprezentacja z innego miasta lub dzielnicy.

10 Jedyna zasada, to brak zasad... „Szalikowcy” nie akceptują powszechnie obowiązujących wartości i reguł gry społecznej. Zastępują je normami i wartościami przyjętymi w grupie. Wartością podstawową jest dla nich klub sportowy, z którym się utożsamiają.

11 PROBLEM OGÓLNOPOSLKI przez miasta w wsie

12 ŚPIEWNIK pseudokibica PRZYKŁADY: „Za nasze miasto i za te barwy oddamy całe życie swe zwyciężaj dla nas my zwyciężamy o Tucholanko kocham Cię!”

13 ŚPIEWNIK pseudokibica cd. „ Rycerze wiosny..." „ Złocista zbroja, srebrny miecz, Rycerze Wiosny - ŁKS, dla nas zwycięstwo, dla wroga śmierć i tak się kończy kolejny mecz!"

14 PORÓWNANIE

15 KODEKS rycerski ŚREDNIOWIECZE ramy czasowe IV/V -XV w.

16 Kodeks rycerski 1. Bądź zawsze oddany Bogu, Ojczyźnie, Panu. 2. Nigdy nie bądź tchórzliwy. 3. Bądź ambitny i podążaj do celu. 4. Przegrane bitwy znoś z honorem. 5. Bądź wzorem dla innych. 6. Szanuj ludzi wokół siebie. 7. Dobro i prawość przed niesprawiedliwością broń. 8. Bądź hojny dla ludzi w potrzebie. 9. Bądź wierny swym zasadom i ideałom. 10. Nie krzywdź słabszych.

17 KODEKS „szalikowca” WSPÓŁCZESNOŚĆ ramy czasowe XX-XXI w.

18 KODEKS „szalikowca” 1. Kibic nie współpracuje z policją i nie szuka u niej ochrony przed innymi kibicami. Jest na dobre i złe z klubem, niezależnie od postawy piłkarzy. 2. Walka między kibicami chuliganami powinna być prowadzona na gołe pięści lub w szczególnych wypadkach, za zgodą obu stron, przy użyciu sprzętu. 3. Bitwy powinno się przeprowadzać w ustronnym miejscu, aby nie wciągać do walki osób postronnych. 4. Wrogim kibicom nie można zabierać telefonów komórkowych, kurtek, butów i innych rzeczy nie związanych z kibicowaniem. Kibice nie są złodziejami.

19 KODEKS „szalikowca” cd. 5. Gdy wrogi kibic odda szalik lub flagę i nie ma ochoty na walkę, należy go puścić wolno, gdy jest sam przeciwko większej grupie, można mu co najwyżej zaproponować solówkę. Nie można się znęcać nad pokonanym przeciwnikiem. 6. Na meczach reprezentacji powinien być zachowany rozejm wśród kibiców - wszyscy dopingujemy jedną drużynę. 7. Szanować własne zgody i układy.

20 GŁOS piłkarzy Zamieszki na trybunach na pewno nam nie pomagają. A dobry doping na pewno mobilizuje. Kibice to dwunasty zawodnik. Co do bicia się na trybunach to jak ktoś chce to robić na meczach, to niech lepiej zapisze się na Sztuki Walki Robert Wolniewicz

21 Tragiczne wydarzenia, czyli doniesienia prasowe Kryminalne gry Wojna pseudokibiców pod Poddębicami Młody mężczyzna, który brał udział w ustawce około 300 pseudokibiców dwóch łódzkich drużyn, zmarł na skutek pobicia.

22 Tragiczne wydarzenia, czyli doniesienia prasowe Zginął w bójce pseudokibiców. Dziś został pochowany... W piątek pochowano 24-letniego Piotra, który brał udział w bójce pseudokibiców i stracił w niej życie. Ta śmierć nie uczyniła nas ani mądrzejszymi, ani silniejszymi. Pokazała tylko, jak kruche jest ludzkie życie – powiedział ks. Stanisław Miziołek, kapelan łódzkiego Sportu.

23 „POTRAFIĘ KIBICOWAĆ”

24 HASŁO „ Dziękuję, tak nie kibicuję. Stop rasizmowi i antysemityzmowi na stadionach."

25 CEL programu Głównym celem programu jest: podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas imprez masowych realizowanych w ramach zawodów sportowych poprzez promocję zasad pozytywnego kibicowania wśród uczniów szkół gimnazjalnych powiatu mikołowskiego, a także zwiększenie wiedzy na temat idei organizowania imprez sportowych rangi mistrzostw Europy.

26 Portal coolturalnych kibiców: http://www.potrafiekibicowac.eu/

27 PRACA DOMOWA Wskaż 10 przykładów właściwego zachowania podczas spotkań sportowych.


Pobierz ppt "EPIDEMIA NIENAWIŚCI, czyli krótka historia „chuligaństwa sportowego” Opracowanie: Sylwia Pawełoszek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google