Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Chcesz żyć? Noś odblaski. Włącz myślenie.”. Pieszy jest najsłabszym, najbardziej bezbronnym użytkownikiem drogi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Chcesz żyć? Noś odblaski. Włącz myślenie.”. Pieszy jest najsłabszym, najbardziej bezbronnym użytkownikiem drogi."— Zapis prezentacji:

1 „Chcesz żyć? Noś odblaski. Włącz myślenie.”

2 Pieszy jest najsłabszym, najbardziej bezbronnym użytkownikiem drogi.

3 Po zmroku staje się prawie zupełnie niewidoczny dla innych użytkowników drogi.

4 Żeby temu zapobiec jedynym rozwiązaniem jest noszenie odblasków. Dzięki temu jesteśmy widoczni.

5 Kto wynalazł odblaski? Odblaski wynalazła firma „3M”. Pierwszy odblaskowy znak drogowy został wykonany w USA w 1940 roku.

6 Jak działają odblaski ? Elementy odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nich światła – w naszym przypadku jest to światło padające z reflektorów samochodu.

7 Nocą pieszy ubrany na ciemno bez odblasków, staje się widoczny dla kierowcy samochodu z odległości zaledwie 20 metrów. Ta odległość może okazać się zbyt mała aby dostrzec i ominąć człowieka idącego poboczem.

8 Kierowcy samochodów często oślepiani są przez inne pojazdy jadące z przeciwka.

9 Osoba wyposażona w odblaski jest widoczna z odległości ok. 100m. Z tej odległości kierowca jest w stanie tą osobę zauważyć i bezpiecznie ominąć.

10 Przedstawienie widoczności człowieka na drodze w nocy.

11 Jakie kary można ponieść przez brak odblasków ? Od 2015 roku noszenie odblasków jest obowiązkowe w terenie niezabudowanym, za ich brak grozi kara 100 złotych.

12 Noszenie odblasków jest bardzo dobrym zwyczajem równie ż w terenie zabudowanym. Szczególnie tam gdzie nie ma chodnika dla pieszych i o ś wietlenia ulicznego.

13 Mimo że w terenie zabudowanym jest ograniczenie prędkości do 50km/h dla własnego bezpieczeństwa warto mieć chociaż jeden odblaskowy punkcik.

14 Jak zachęcić innych do noszenia odblasków? Są produkowane coraz rozmaitsze typy odblasków, które zachęcają szczególnie dzieci do korzystania z niech. Pamiętajmy że taka mała rzecz może tak wiele zmienić. Są produkowane coraz rozmaitsze typy odblasków, które zachęcają szczególnie dzieci do korzystania z niech. Pamiętajmy że taka mała rzecz może tak wiele zmienić.

15 Nośmy odblaski! Bo karą za ich brak może okazać się najwyższa jaką znamy utrata zdrowia, a nawet śmierć.

16 Bibliografia Teksty – Gabriela Ziółkowska Źródła: http://grzegorz789.nowyblog.pl/9,obowiazki-pieszego-i-kierujacego-pojazdem-w-rejonach-przejsc-dla-pieszych http://www.wiadomosci24.pl/artykul/debowka_pod_lublinem_przejscie_dla_pieszych_znowu_oswietlone_169565.html https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwitlrjd2cTLAhXGQZoKHTNRDa8QjhwIBQ&url=http%3A% 2F%2Fwww.chojnice.com%2Fwiadomosci%2Fteksty%2FObowiazkowe-odblaski-dla- pieszych%2F12738&bvm=bv.116954456,d.bGs&psig=AFQjCNG_di9X4nOxt5TNrxNoPwTkFREfsQ&ust=1458200315916818&cad=rjt https://www.google.pl/imgres?imgurl=http://blog.tworze.com/photoblog/03- 08.jpg&imgrefurl=http://blog.tworze.com/0603.php&h=533&w=400&tbnid=CMi8yCYmjRsePM:&docid=JTviwhf8UraDsM&ei=bQ7pVpOPC qSX6ATniKyoDA&tbm=isch&ved=0ahUKEwjT-YTD2sTLAhWkC5oKHWcEC8UQMwglKAowCg http://www.horus.net.pl/blog95_jak_dzialaja_odblaski_.html http://wychowaniekomunikacyjne.org/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=1241&cntnt01returnid=96 http://www.auto-swiat.pl/prawo/jezdzisz-po-zmroku-pamietaj-o-tych-kilku-rzeczach/tzyz35 http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/211633-uwaga-na-nowe-prawo-idzie-grzes-przez-wies-noca-bez-odblasku-500-zl-kary http://busko.com.pl/widze-nie-znaczy-jestem-widoczny,,2,1,1,15649,n.html http://www.podlasie24.pl/kierowcy/wybierz-kategorie/badz-widoczny-na-drodze---nos-odblaski-1972a.html http://www.bel-fos.pl/zawieszki.html

17 Dziękuję za uwagę. Gabriela Ziółkowska


Pobierz ppt "„Chcesz żyć? Noś odblaski. Włącz myślenie.”. Pieszy jest najsłabszym, najbardziej bezbronnym użytkownikiem drogi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google