Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mieszko I urodził się między rokiem 922 a 945, zmarł natomiast 25 maja 992 roku. Był księciem Polski pochodzącym z dynastii Piastów. Sprawował władzę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mieszko I urodził się między rokiem 922 a 945, zmarł natomiast 25 maja 992 roku. Był księciem Polski pochodzącym z dynastii Piastów. Sprawował władzę."— Zapis prezentacji:

1

2 Mieszko I urodził się między rokiem 922 a 945, zmarł natomiast 25 maja 992 roku. Był księciem Polski pochodzącym z dynastii Piastów. Sprawował władzę od 960 r. do 992. Był symbolicznym pierwszym władcą Polan. Uważany jest za twórcę państwowości Polskiej. Jego następcą został Bolesław I Chrobry.

3

4 Władza monarsza była bardzo scentralizowana ale : - zabiegali o poparcie możnowładców decydujące o rozstrzygnięciu konfliktów, - jeździli po swoim kraju i zatrzymywali się w grodach, - zbierali daniny w naturze,

5 Stanowili podstawę armii Piastów, Piastowie dysponowali wojskami złożonymi z ok. 3900 żołnierzy pancernych i ok. 13 tys. tarczowników, - w potrzebie do wojska powoływano nawet co 6 dorosłego mężczyznę,

6 Możni to byli : wojewodowie, komornicy, kanclerze, łowcy, miecznicy, włodarze, byli mniej ważni niż monarcha, ale ważniejsi od chłopów, Byli to urzędnicy lokalni i dostojnicy dworscy.

7 Byli wyso k o w hierarchii społecznej, Były to osoby które przyjęły święcenia lub zostały ordynowane, czyli zakonnicy, rycerze, diakoni, prezbiterzy i biskupi, Byli to : biskupi i opaci

8 Ludność wiejska dzieliła się na ludność wolną i niewolną, Ludność niewolna: Niewolni stanowili własność władcy i najczęściej byli jeńcami zdobytymi podczas wypraw wojennych lub ich potomkami. W niewolę można było również popaść za długi. Nie mieli prawa do opuszczania wsi.

9 Ludność wolna: Posiadali do opuszczenia wsi. Miel swoich podwładnych. Zdobywali niewolników w różne sposoby: Byli ich potomkami, popadali w długi, po wyprawach wojennych. Mieli swoje prawa.

10

11 Wykonali: Szymon Mikołajczak, Krzysztof Chmielewski, Kacper Napierała, Dominik Dziubiński Źródła: podręcznik od historii „Zrozumieć Przeszłość”


Pobierz ppt "Mieszko I urodził się między rokiem 922 a 945, zmarł natomiast 25 maja 992 roku. Był księciem Polski pochodzącym z dynastii Piastów. Sprawował władzę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google