Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wynalazki w dziedzinie transportu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wynalazki w dziedzinie transportu"— Zapis prezentacji:

1 Wynalazki w dziedzinie transportu

2 Transport Środki i czynności związane przenoszeniem osób lub towarów
z na różne odległości oraz różne tereny.

3 Podział transportu

4 Transport wodny Do najstarszych łodzi świata należy łódź egipska - zbudowana z trzciny. Łódź trzcinowa była wygodna ze względu na prostotę budowy, bowiem łodygi trzcinowe można było łatwo łączyć. Niekorzystne było jednak nasiąkanie wodą, dlatego istniała potrzeba częstego suszenia łodzi.

5 Wielką potęgą morską w starożytności byli Fenicjanie, znakomici kupcy i żeglarze.
Fenicjanie używali do żeglugi okrętów wojennych zwanych dierami. Były to pierwsze na świecie okręty z dwoma rzędami wioseł. 

6 Dierami pływali również WIKINGOWIE – łowcy przygód.
Byli twardymi, walecznymi wojownikami. Na swoich długich i zwrotnych łodziach opanowywali wybrzeża. Celem ich wypraw było zdobycie łupów oraz poszukiwanie nowych terenów do osadnictwa.

7 Statek Parowy Pierwszy parowiec pasażerski Clermont skonstruowany
przez Roberta Fultona wypłynął w rejs w 1807 r.

8 W miarę upływu czasu statki drewniane zastąpiono wykonanymi z żelaza, a później ze stali.
James Watt 1763 wynalazł silnik parowy co oznaczało, że napęd statków nie musiał już polegać tylko na wiosłach, wietrze i prądach wodnych.

9 Cornelius Jacobszoon van Drebbel w 1620 r
Cornelius Jacobszoon van Drebbel w 1620 r. skonstruował pierwszą łódź podwodną.

10

11

12 W XVIII wieku amerykański wynalazca ROBERT FULTON
zaprojektował dla cesarza Francji, Napoleona I, łódź NAUTILUS. Łódź ta mogła przewozić czterech pasażerów i pozostawać pod wodą trzy godziny.

13

14

15 W 1959 r. angielski inżynier CHRISTOPHER COCKERELL skonstruował pojazd ze zwisającą osłoną tworzącą poduszkę, która podnosiła pojazd, a zgromadzone w niej ciśnienie pozwalało na unoszenie się nad płaskim terenem, takim jak woda czy lód. Łódź nazwano poduszkowcem.

16

17

18 Transport lądowy Kolej powstała pod koniec XVIII wieku kiedy to wynaleziono silnik parowy ( 1763 r. James Watt) i wprowadzono odlewane żelazne szyny. Jednym z najsławniejszych inżynierów kolejnictwa był Anglik George Stephenson. Ten zdolny mechanik zaprojektował najlepszą lokomotywę parową ciągnącą - pierwszy na świecie pociąg osobowy. Wspólnie z synem Robertem skonstruował lokomotywę parową o nazwie Rakieta.

19

20

21

22 W 1789 r. Ernst von Siemens skonstruował tramwaj.
Tramwaj to elektryczna lokomotywa.

23 W 1863 r. otwarto w Londynie kolej Mertropolitan.
Był to pierwszy system kolei podziemnej wykorzystujący lokomotywy parowe ciągnące wagony pasażerskie. Dzisiaj wiele miast na świecie posiada kolej podziemną zwaną od pierwszej z nich - metro.

24 Na przełomie XIX/ XX wieku pojawił się nowy wynalazek - samochód.
Pierwszy sprzedany samochód o napędzie benzynowym wyprodukował KARL BENZ w 1885 r.. Stworzył on silnik spalinowy napędzany benzyną. Pojazd, w którym go zamontował posiadał trzy koła i ramę w kształcie podkowy .

25 W 1889 r. dwóch niemieckich inżynierów GOTTLIEB DAIMLER I WILHELM MAYBACH wyprodukowali pierwszy czterokołowy pojazd mechaniczny.

26

27

28 Na początku XX wieku samochody były bardzo drogie, ponieważ budowano je ręcznie dla indywidualnych odbiorców. HENRY FORD w swojej fabryce wprowadził taśmę montażową. Samochód przesuwał się od jednego pracownika do następnego, a każdy z nich montując samochód wykonywał prostą czynność. Pierwszy samochód o nazwie Ford Model T wyprodukowano w 1908 r.

29 W 1816 r. J. N. Niepce i 1817 r. Carl von Drais skonstruowali rower – który nazywano maszyną do biegania. Rower był napędzany siłą mięśni. Pojazd wykonany z drewna nie miał pedałów ani łańcucha. Poruszano się nim odpychając stopami od ziemi.

30

31

32 M. Parreux w 1868 r. skonstruował motocykl.
Motocykl to rower z silnikiem

33

34 Transport powietrzny Bracia Etienne i Joseph Mongolfier 1783r. skonstruowali balon ogrzewany gorącym powietrzem. Balon zrobiony był z płótna oklejonego papierem. Pierwszymi pasażerami były zwierzęta: owca, kaczka, kogut. Unosiły się one przez około 5 minut przebywając niewielki dystans. Pierwszy lot balonem z ludźmi trwał około 25 minut; przebyli oni trasę 8 km.

35

36

37 W 1852 r. Francuz GIFFARD, zaprojektował sterowiec - wydłużony balon o długości 44 m. Sterowano nim za pomocą śmigła, a napędzany był silnikiem parowym.

38

39 W XVIII wieku bracia WRIGHT eksperymentowali z latawcami, skonstruowali wyjątkowo lekki silnik i umieścili go w swym pierwszym samolocie. W 1903 r. jeden z braci dokonał pierwszego lotu samolotem z silnikiem. Lot ten trwał 59 minut na dystansie 260 m.

40

41 Pierwszy śmigłowiec: Sikorsky 300 skonstruował Igor Sikorski w 1939 roku

42 Rozwój techniki spowodował, że w połowie XX wieku rozpoczęła się era kosmiczna. Zapoczątkowało ją wystrzelenie radzieckiego Sputnika 1 - pierwszego satelity, który okrążył świat. Następnym krokiem było pierwsze okrążenie Ziemi przez człowieka, Jurija Gagarina. Kilka lat później Amerykanin Armstrong wylądował na Księżycu, przyczyniając się do badania jego powierzchni.


Pobierz ppt "Wynalazki w dziedzinie transportu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google