Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W naszej prezentacji chcielibyśmy opisać nadleśnictwo, które wiele dla nas znaczy, a mianowicie Nadleśnictwo Jarosław. Ta placówka jest nam bliska, nie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W naszej prezentacji chcielibyśmy opisać nadleśnictwo, które wiele dla nas znaczy, a mianowicie Nadleśnictwo Jarosław. Ta placówka jest nam bliska, nie."— Zapis prezentacji:

1

2 W naszej prezentacji chcielibyśmy opisać nadleśnictwo, które wiele dla nas znaczy, a mianowicie Nadleśnictwo Jarosław. Ta placówka jest nam bliska, nie tylko ze względu na położone w jej obszarze nasze ulubione lasy znajdujące się miejscowości Radawa. Cenimy ją także względu na współpracę naszej szkoły z tą instytucją.

3 Nadleśnictwo Jarosław zarządza w imieniu Skarbu Państwa lasami państwowymi na powierzchni 16 609 ha. Zasięgiem swym obejmuje część Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Według rejonizacji przyrodniczo - leśnej położone jest w VI Krainie Małopolskiej, Dzielnicy Wysoczyzn Sandomierskich w Mezoregionie Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Obszar nadleśnictwa hydrologicznie znajduje się w dorzeczu dopływów rzeki San: Wiszni, Szkła i Lubaczówki. Działania w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej, są utrudnione ze względu na istnienie miejsc bezodpływowych i o trudnym podmokłym terenie. Pod względem klimatycznym obszar Nadleśnictwa zaliczany jest do sandomierskiej krainy klimatycznej z klimatem podgórskich nizin i kotlin, który przejściowo modyfikowany jest wpływem klimatu kontynentalnego. Dominują gleby bielicoziemne (42,6%), brunatnoziemne (19,9%), glejobielicoziemne (13,2%). Tarnogrodzkiego wchodzącego w skład Kotliny Sandomierskiej. Rzeźba terenu jest tutaj płaska, z nielicznym wzniesieniami pochodzenia lodowcowego. Małe, nieuregulowane rzeki : Wisznia, Szkło i Lubaczówka, z licznymi starorzeczami i meandrami są ostoją zwierząt i ptactwa wodnego. W okresach wiosennych regularnie wylewają na okoliczne pola i lasy. Tutejsze drzewostany są bardzo zróżnicowane pod względem siedliskowym. Obok żyznych i zasobnych siedlisk lasowych (z dębem i bukiem) występują uboższe zbiorowiska borów i borów mieszanych gdzie dominuje sosna - najważniejszy gatunek lasotwórczy. Pozostałe m.in dąb, olcha, buk i brzoza występują w zdecydowanej mniejszości. Lasy Nadleśnictwa stanowią pozostałość Puszczy Sandomierskiej. W ich skład wchodzi 89 kompleksów leśnych, z których część zaliczona do lasów ochronnych pełni głównie funkcje wodochronne.

4 Naszą przygodę z Nadleśnictwem Jarosław rozpoczęliśmy od zwiedzenia placówki nadleśnictwa oraz udziału w bardzo ciekawych zajęciach dydaktycznych. Jesteśmy żywym przykładem na to, że leśnicy szczególnie chętnie zapraszają dzieci i młodzież, wiedząc, że już wkrótce to od młodych ludzi zależeć będzie przyszłość naszych lasów. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie brali udział w konkursach organizowanych przez nadleśnictwo. Dowodem tego jest wyróżnienie otrzymane przez naszego ucznia w konkursie literackim.

5

6 DZIEŃ LASU W RADAWIE 2015 W dniu 22.08.2015 r. przy pięknej pogodzie na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie obchodziliśmy Dzień Lasu. W tym roku na stoisku Nadleśnictwa Jarosław tematem przewodnim były motyle występujące na terenie nadleśnictwa. Naszą uwagę skierowaliśmy na jednego z najgroźniejszych owadów polskich lasów, czyli brudnicę mniszkę. Mogliśmy zapoznać się z biologią oraz sposobami monitorowania ilości tych motyli. Nadleśnictwo przygotowało dla wszystkich dzieci atrakcje w postaci kolorowanek oraz możliwości stworzenia własnego latającego motyla. Najbardziej aktywni uczestnicy zabaw otrzymali nagrody.

7 Radawa to jedna z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych miejscowości turystycznych województwa podkarpackiego. Orzeźwiający, żywiczny zapach lasu wraz z dużą zawartością jodu w powietrzu tworzą swoisty, uzdrawiający mikroklimat. Ten urokliwy zakątek jeszcze nie skażony przez cywilizację, daje znakomite warunki do wypoczynku i rekreacji. Dla kuracjuszy i wczasowiczów ruch na świeżym powietrzu ma istotne znaczenie terapeutyczne. Orzeźwiający, żywiczny zapach lasu wraz z dużą zawartością jodu w powietrzu tworzą swoisty, uzdrawiający mikroklimat. Ten urokliwy zakątek jeszcze nie skażony przez cywilizację, daje znakomite warunki do wypoczynku i rekreacji. Dla kuracjuszy i wczasowiczów ruch na świeżym powietrzu ma istotne znaczenie terapeutyczne. To kraina pięknych lasów głównie borów świeżych i mieszanych, gdzie króluje sosna, niechętnie ustępując miejsca dębom oraz brzozie. W lasach spotkać możemy zające, sarny, lisy czy wiewiórki. Ciekawostką jest występowanie bobrów, a wątpiących w ten fakt przekonać muszą bezsporne ślady ich bytności. Licznie reprezentowane są ptaki wróblowate, dzięcioły czy sikory a nie rzadko zaobserwować możemy budzącego podziw majestatycznym lotem jastrzębia. Tutejsze lasy obfitują w jagody, grzyby, jeżyny, maliny. Dzięki, przygotowanym przez leśników, ścieżkom edukacyjnym oraz innym, leśnym duktom, można do woli obcować z piękną przyrodą, poznawać formy jej ochrony. Tutejsze lasy obfitują w jagody, grzyby, jeżyny, maliny. Dzięki, przygotowanym przez leśników, ścieżkom edukacyjnym oraz innym, leśnym duktom, można do woli obcować z piękną przyrodą, poznawać formy jej ochrony.

8

9 Wycieczka rowerowa „Przez lasy Radawy” Wiosną uczniowie klas 0-VI waz z rodzicami i nauczycielami uczestniczyli w wycieczce rowerowej przez lasy Radawy. W czasie jazdy przez las robiliśmy krótkie przerwy na odpoczynek, bo jak się okazało droga nie była męcząca. Sprzyjała nam pogoda, ostatni odcinek trasy przejechaliśmy ścieżką rowerową i po 40 minutach byliśmy już na miejscu. Ognisko było już przygotowane. W czasie, gdy my odpoczywaliśmy na placu zabaw tatusiowie upiekli kiełbaski- pewnie dlatego były wyjątkowo smaczne. Potem były zabawy. Wycieczka była okazją do aktywnego spędzenia czasu w miłym gronie, integracji społeczności szkolnej, bliższego poznania otaczających nas lasów oraz propagowaniem zdrowego stylu życia w środowisku. Tym wyjazdem pokazaliśmy, że przy niewielkim wysiłku można zorganizować przedsięwzięcie, które będzie nie tylko miłym spędzeniem wolnego czasu, ale też formą aktywności sportowej. Wycieczka dodała nam wszystkim wiary we własne siły, pewności siebie i odwagi przed następnymi tego typu działaniami. Już dziś wiemy, że to nie był nasz ostatni wyjazd.

10 Wykonanie: Gabriela Rokosz, Eliza Kwaśny, Mateusz Bujar z klasy VI. Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu KATEGORIA: SZKOŁA PODSTAWOWA


Pobierz ppt "W naszej prezentacji chcielibyśmy opisać nadleśnictwo, które wiele dla nas znaczy, a mianowicie Nadleśnictwo Jarosław. Ta placówka jest nam bliska, nie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google