Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODY KOMUNIKCJI NA PRZESTRZENI WIEKÓW. Komunikacja w Czasach KIEDY CZŁOWIEK NIE POTRAFIŁ JESZCZE MÓWIĆ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODY KOMUNIKCJI NA PRZESTRZENI WIEKÓW. Komunikacja w Czasach KIEDY CZŁOWIEK NIE POTRAFIŁ JESZCZE MÓWIĆ."— Zapis prezentacji:

1 METODY KOMUNIKCJI NA PRZESTRZENI WIEKÓW

2 Komunikacja w Czasach KIEDY CZŁOWIEK NIE POTRAFIŁ JESZCZE MÓWIĆ

3 Wczasach kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić swoje pragnienia i emocje z nimi związane okazywał za pomocą mimiki twarzy oraz różnorodnych gestów np.: gdy się zgadzał kiwał głowa w przód, natomiast słowo „nie” wyrażało kręcenie głowa na boki. Te niewerbalne znaki utrwaliły się w kulturze człowieka i pozostały w niej do dzisiaj.  Mowa nie werbalna

4 Malowidła jaskiniowe  Kolejnym sposobem na wyrażanie swoich uczuć była ich ekspresja na ścianach ówczesnych domów, czyli jaskiniach. Stały się one początkiem malarstwa i rozwoju sztuki. Dzięki nim dowiadujemy się o sposobach polowań i codziennym życiu prehistorycznych ludzi.

5  Malowidła mogą tylko zadziwiać i skłaniać do zadawania pytań. Zastanawia w nich sposób ukazania perspektywy albo ruchu, wykorzystanie naturalnego reliefu, czyli faktury ściany jaskini, użycie koloru. To wszystko świadczy o wyrafinowanej wiedzy i mistrzostwie, które wskazują na bardzo rozwiniętą kulturę, która nie została dotąd wystarczająco przebadana.

6 Prehistoryczna architektura – budowle megalityczne  Pierwotni ludzie pragnęli oddawać cześć swoim bogom. Przykładem tego są megalityczne posągi i budowle, których funkcja do dziś nie jest do końca poznana.

7 Stonehenge  Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę (biorąc pod uwagę jej comiesięczną menstruację), słońce – mężczyznę.

8 Góra Ślęża -  Do dziś zobaczyć tu można pozostałości po plemieniu Ślężan żyjącym w epoce brązu. Są to między innymi posągi z zagadkowym znakiem ukośnego krzyża oraz obeliski. Te najbardziej znane to oczywiście posąg niedźwiedzia; grzyba - przedstawiający prawdopodobnie dolną część ludzkiego tułowia; pannę z rybą; mnicha oraz dzika. Obeliski spotkać można na szlakach prowadzących na szczyt góry.

9 Komunikacja od chwili kiedy człowiek już mówił do czasów wynalezienia elektryczności

10 ZNAKI I SYGNAŁY DYMNE  Przełomem w rozwoju człowieka było odkrycie ognia. To wydarzenie zapoczątkowało dynamiczny rozwój ludzkości a tym samym metod komunikacji. Patrząc od strony komunikacji międzyludzkiej ogień a raczej dym służyły do wzajemnego porozumiewania się pomiędzy dwoma plemionami żyjącymi np.: po dwóch stronach góry.

11 Wynalezienie pisma  To wydarzenie zapoczątkowało starożytność. Wynalezienie pisma przez Sumerów ok. 3500 lat p.n.e. było przełomem w dziedzinie komunikacji i przekazu. Zapewniało przekaz informacji w niezmienionej formie z pokolenia na pokolenie. Zapoczątkowało także erę listów pocztowych.

12 POCZTA I JEJ ROZWÓJ  Pierwsze wzmianki o poczcie pojawiają się w cywilizacji Inków gdzie ówczesne listy (znacznie różniące się od teraźniejszych) przekazywali ludzie.

13  Następnym sposobem na przekazywanie listów stała się poczta gołębia. Wykorzystano w niej zmysł gołębia który potrafi powrócić do swojej ’’rodzinnej” miejscowości z nawet bardzo oddalonego miejsca pobytu. Wiadomość zapisaną na papierze przyczepiano do nogi zwierzęcia. Gołębie pocztowe były specjalnie oznakowane.

14  Szybszym i skuteczniejszym sposobem na przekazywanie listownych informacji (co było bardzo ważne w czasach wojen) stała się poczta konna. Polegało to na tym, że jeździec, bądź goniec jadący na koniu miał za zadanie przekazać ważne dokumenty lub rozkazy. Była to niezwykle odpowiedzialna i ryzykowna praca ponieważ gońcy stawali się celem przeciwnika. Były to czasy kiedy cenniejsze było życie konia niż człowieka.

15  W czasach nowożytnych system działania poczty diametralnie się zmienił ( i zmienia się nadal). Powszechnie wykształcił się zawód człowieka roznoszącego listy który nadał mu nazwę – listonosz.

16

17

18

19

20


Pobierz ppt "METODY KOMUNIKCJI NA PRZESTRZENI WIEKÓW. Komunikacja w Czasach KIEDY CZŁOWIEK NIE POTRAFIŁ JESZCZE MÓWIĆ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google