Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta leśne. Lis - Vulpes vulpes, Gatunek drapieżnego ssaka należącego do rodziny psowatych (Canidae). W gwarze myśliwskiej samca nazywamy lisem lub.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta leśne. Lis - Vulpes vulpes, Gatunek drapieżnego ssaka należącego do rodziny psowatych (Canidae). W gwarze myśliwskiej samca nazywamy lisem lub."— Zapis prezentacji:

1 Zwierzęta leśne

2 Lis - Vulpes vulpes, Gatunek drapieżnego ssaka należącego do rodziny psowatych (Canidae). W gwarze myśliwskiej samca nazywamy lisem lub psem, samice – liszką, lisicą lub suczką, młode liskami, lisiętami lub szczeniętami, a jesienią – niedoliskami.psowatych Pożywienie: ssaki (głównie gryzonie), ptaki, padlina, czasem gady, bezkręgowce, i pokarm roślinny (jagody, orzechy) Wrogami lisów są duże drapieżne ptaki (orły i orliki), a także puchacze, które mogą porywać szczenięta. Pośród drapieżnych ssaków najgroźniejsze dla lisów są psy.ptakiorłyorlikipuchaczepsy

3 Jeleń/sarna –capreulus capreolus gatunekgatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszych zwierząt łownych Europy. Samica jest nazywana kozą, samiec rogaczem lub kozłem, młode zaś koźlętami.ssakaparzystokopytnego rodzinyjeleniowatychzwierząt łownych Europy Sarny w okresie od późnej jesieni do wiosny żyją w stadach (rudlach) złożonych z kilku do kilkudziesięciu osobników prowadzonych przez doświadczoną samicę. Po tym okresie rudle się rozluźniają i rozbijają na mniejsze grupy. Największą aktywność wykazują we wczesnych godzinach rannych, południowych i wieczornych. Mogą żerować w nocy. Sarna jest gatunkiem roślinożernym. Żywi się trawami, ziołami, liśćmi, grzybami i owocami leśnymi.

4 Zając - leporidae Zwierzęta kolonijne, średniej wielkości. Zającowate zwykle poruszają się skokami, osiągają szybkość do 70 km/h. km/h Często zamieszkują nory, czasem załomy skalne, nie gromadzą zapasów na zimę i nie hibernują.hibernują Cechą charakterystyczną zajęczaków jest to, iż tylne kończyny są znacznie dłuższe od przednich. Posiadają długie, szpiczaste uszy, krótki, puszysty ogon. W górnej szczęce mają 2 pary siekaczy, z których pierwsza stale rośnie i wymaga ścierania.

5 Dzik-sus scrofa gatunekgatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnych. ssaka łożyskowego parzystokopytnych Samica dzika nazywana jest lochą, samiec odyńcem, a młode warchlakiem, warchlak o charakterystycznym paskowym umaszczeniu – pasiakiem. Dzik jest typowym wszystkożercą. Żywi się m.in. żołędziami, orzeszkami buczynowymi. Jest utrapieniem rolników – ryjąc, potrafi poczynić wielkie szkody, zwłaszcza w uprawach roślin bulwiastych żołędziamiorzeszkami buczynowymiroślin bulwiastych

6 Wiewiórka-sciurus vulgaris Występuje w lasach liściastych i iglastych, a także w parkach i zadrzewieniachlasach liściastych iglastychparkach W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje gniazda ptaków lub buduje je sama. Gniazda te buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i drobnych gałązek i wyściela mchami. Gniazda te mają jeden wejściowy otwór. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków - stabilizuje kierunek lotu. Jest aktywna w dzień. Jej pożywienie stanowią nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta.dziuplitrawymchaminasionagrzybyowoce owadyjajapisklęta

7 Tropy zwierząt leśnych Trop sarny

8 Tropy zwierząt leśnych Trop dzika

9 Tropy zwierząt leśnych Trop wiewiórki

10 Zagadki Dzik pod dębem szuka... Wiewiórka przynosi do dziupli... Mąż sarny to... Jest symbolem chytrości... Ma kolce, jest malutki... Chyba nie będzie problemu z rozwiązaniem?

11 Warto wybrać się do lasu, aby poznać inne zwierzęta... Zapraszają uczniowie z Nowej Karczmy


Pobierz ppt "Zwierzęta leśne. Lis - Vulpes vulpes, Gatunek drapieżnego ssaka należącego do rodziny psowatych (Canidae). W gwarze myśliwskiej samca nazywamy lisem lub."

Podobne prezentacje


Reklamy Google