Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie kiedyś i dziś -966-2016r. Julia Michalak IF.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie kiedyś i dziś -966-2016r. Julia Michalak IF."— Zapis prezentacji:

1 Życie kiedyś i dziś r. Julia Michalak IF

2 Stroje wczoraj i dziś -966-2016 Strój kobiet Kiedyś

3 Strój męski

4 Teraz: Od czasów Mieszka I stroje zmieniły się nie do poznania. Kiedyś kobiety nosiły długie suknie . Teraz dziewczyny noszą dżinsy z dziurami , spódnice do kolan, a nawet krótsze , bluzki odsłaniające ramiona ,bluzy, czapki .

5 Buty Kiedyś : Obuwie składało się z przyszwy i podeszwy. Przyszwa jest to górna część opatulająca stopę. Wykonana była zazwyczaj z licowanej skóry cielęcej, rzadziej koźlej. Podeszwa wykonana była ze skóry podeszwowej, cielęcej. Skóry świńskiej nie używano, gdyż przepuszczała wodę. Przyszwa do podeszwy była przyszywana dratwą lnianą lub konopną. But szyto na lewą stronę, na kopycie. Po zakończeniu szycia but moczono i wywijano na prawą stronę.

6 Teraz : W dzisiejszych czasach jest dużo marek butów różnych rodzajów takich jak obuwie sportowe, trampki, szpilki, japonki, sandały itp.

7 Podsumowanie - porównanie elementów stroju średniowiecznego
Strój kobiecy długie, wąskie spódnice szeroki kaptur szata wierzchnia podbita futrem siatka na włosach i płócienna wstęga okalająca twarz suknie ze sznurówkami na bokach spódnice ułożone w fałdy podkreślające brzuch hennin - stożkowate nakrycie głowy z welonem włosy zwinięte za pomocą wstążek Strój męski długie tuniki wycięte w ząbki, luźne rękawy suknie wierzchnie bez rękawów tuniki bardzo obcisłe, długie do kolan poły, okrycie wierzchnie z rękawami pończochy i krótkie spodnie wywatowane rękawy i ramiona

8 Domy wczoraj i dziś

9 Kiedyś : Miasta był otoczone fosami, obronnymi murami, wieżyczkami. Domy budowane były z kamienia lub z drewna, dachy były pokryte słomą.

10 Dziś: W dzisiejszych czasach budynki są bardzo wysokie o dziwnych kształtach. Niektóre zbudowane są z cegieł, a inne ze szklanych płyt.

11 Środki lokomocji Kiedyś: Dawniej jeżdżono konno lub bryczkami.

12 Dziś W dzisiejszych czasach istnieje dużo rodzajów pojazdów: samochody, samoloty, rowery, quady, motory, skutery, tramwaje, pociągi, metro

13 Osoby stojące na czele państwa
Kiedyś państwem rządził król z królową ,a obecnie głową państwa jest prezydent.

14 Pieniądze Kiedyś: Dziś:

15 Koniec źródła zdjęć: Google grafika


Pobierz ppt "Życie kiedyś i dziś -966-2016r. Julia Michalak IF."

Podobne prezentacje


Reklamy Google