Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prąd stały ma stałą wartość i płynie w jednym kierunku: od plusa do minusa. Prąd zmienny (przemienny) aż 50 razy na sekundę zmienia swój kierunek, wciąż.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prąd stały ma stałą wartość i płynie w jednym kierunku: od plusa do minusa. Prąd zmienny (przemienny) aż 50 razy na sekundę zmienia swój kierunek, wciąż."— Zapis prezentacji:

1

2 Prąd stały ma stałą wartość i płynie w jednym kierunku: od plusa do minusa. Prąd zmienny (przemienny) aż 50 razy na sekundę zmienia swój kierunek, wciąż narasta i maleje do zera.

3 W I połowie XIX w. elektryczność była ciekawostką, dopiero skonstruowana przez Edisona żarówka dała elektryczności praktyczny wymiar.

4 Zasilane przy pomocy ogniw chemicznych oświetlenie elektryczne ulicy w Nowym Jorku było szczytem możliwości prądu stałego

5 Genialny konstruktor Nikola Tesla- serbski emigrant dostarczył nowe rozwiązanie – GENERATOR PRĄDU ZMIENNEGO- W 1889 roku uzyskał w USA patent na maszynę dynamoelektryczną

6 Podstawą generatora Tesli było odkryte przez Faradaya zjawisko indukcji elektromagnetycznej

7 SPOSOBY INDUKOWANIA PRĄDU ZMIENNEGO

8 W swoim generatorze Tesla wybrał sposób polegający na obracaniu się uzwojenia w polu magnetycznym

9 Generator Tesli w elektrowni wodnej

10 Ale pierwszą prądnicę skonstruował Michael Faraday w roku 1831. Jego maszyna nazywana dyskiem Faradaya wytwarzała prąd elektryczny w wyniku obrotu miedzianego dysku w polu magnetycznym podkowiastych magnesów stałych.

11 W 1832 roku odwiedził Faradaya premier Anglii i zapytał do czego służy to urządzenie, które stoi w pracowni Faradaya. Ten ponoć miał odpowiedzieć: "Nie wiem, ale mogę sie założyć, że kiedyś pański rząd nałoży na nie podatek".

12 Jednym z najpowszechniejszych zastosowań prawa Faradaya są generatory prądu elektrycznego (wytwarzają prąd elektryczny konwertując energię mechaniczną na elektryczną) i silniki elektryczne (zamieniają energię elektryczną na mechaniczną).

13 A więc generator (prądnica) to uzwojenie obracające się w polu magnetycznym. Kwestią wyboru pozostaje sposób dostarczania energii mechanicznej powodującej obrót uzwojenia

14 Czasem istnieje potrzeba, by generator był napędzany silnikiem spalinowym, urządzenie takie nazywamy agregatem prądotwórczym.

15 Generator może być poruszany energią wiatru, lub spadającej z wysokości wody albo uderzającej w łopatki turbiny pary wodnej o dużym ciśnieniu

16 Nowoczesna siłownia wiatrowa to konstrukcja o naprawdę imponujących rozmiarach. Przykładowo: wiatrak Vestas 2 MW posiada wirnik o średnicy 80m posadowiony na wieży o wysokości od 60m do 100m. Fot. Benn Faulkner

17 Energia kinetyczna wiatru poprzez śmigła napędza generator

18 Największa morska farma wiatrowa Horns Rev (duńska) składa się z 80 takich wiatraków – osiąga więc moc 160 MW.

19 Nietypowe, małe siłownie wiatrowe

20 Elektrownia wodna Gałąźnia Mała k. Bytowa z lotu ptaka

21 Elektrownia szczytowo – pompowa produkuje mniej energii elektrycznej niż zużywa.


Pobierz ppt "Prąd stały ma stałą wartość i płynie w jednym kierunku: od plusa do minusa. Prąd zmienny (przemienny) aż 50 razy na sekundę zmienia swój kierunek, wciąż."

Podobne prezentacje


Reklamy Google