Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Potencjał Powiatu w oparciu o tradycje lotnicze 1939 rok: Cywilna Szkoła Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej im. Marszałka Śmigłego-Rydza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Potencjał Powiatu w oparciu o tradycje lotnicze 1939 rok: Cywilna Szkoła Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej im. Marszałka Śmigłego-Rydza."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Potencjał Powiatu w oparciu o tradycje lotnicze 1939 rok: Cywilna Szkoła Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej im. Marszałka Śmigłego-Rydza. 1946 rok: Aeroklub Świdnik Szacuje się, że wyszkolił ponad 1200 pilotów, 800 spadochroniarzy i 1500 modelarzy. 1951 rok: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego im. Zygmunta Puławskiego „PZL-Świdnik”. Od stycznia 2010 roku właścicielem zakładu jest spółka AgustaWestland.

4 Osoby zasłużone dla lotnictwa Zygmunt Puławski, Pelagia Majewska, Tadeusz Góra Na kartach historii świdnickiego lotnictwa zapisało się kilka wybitnych rodów lotniczych, w których pasja do latania była przenoszona z pokolenia na pokolenie. Były wśród nich m.in. rodziny Jaworskich (Henryk, Waldemar, Ilona), Kasperków (Janusz, Stanisław, Ryszard), Zachów ( Tadeusz, Dariusz).

5 Imprezy lotnicze w Świdniku Zimowe Zawody Samolotowe Odbywają się od 1931 roku. Zawody odbywały się na terenie lotniska trawiastego w Świdniku bądź w Radawcu. Od reaktywacji w 1963 roku, Lubelskie Zawody Zimowe organizowano z przerwami (kłopoty finansowe). W marcu 2013 roku na lotnisku w Radawcu odbyła się ich 47. edycja. Memoriał Janusza Kasperka Zainicjowany w 1999 roku. To zawody w akrobacji samolotowej, poświęcone pamięci trzykrotnego mistrza świata i czternastokrotnego mistrza Polski. Do tej pory impreza była organizowana czternaście razy. Krajowe Zawody Śmigłowcowe Pierwsza edycja odbyła się w 1967 roku w Świdniku, druga w 1969 roku, a dwa lata później nadano im nazwę Śmigłowcowych Mistrzostw Polski. Kolejne edycje mistrzostw odbywały się w Piotrkowie Trybunalskim.

6 Air Show Zorganizowany w 1993 roku przez Aeroklub Świdnik. Były to pokazy lotnicze, w których udział wzięło udział ok. 100 tysięcy osób. Pierwsza edycja imprezy, była jak dotychczas ostatnią. Rajd Samolotowy Polska-Litwa im. Tadeusza Góry Patron imprezy, gen. Tadeusz Góra, to legenda polskiego lotnictwa. Rajd na jego cześć zorganizowano w 2010 roku. W ramach imprezy odbyło się wiele wydarzeń m.in. przelot samolotowy z Polski na Litwę, konferencja związana z branżą lotniczą, wystawy oraz konkursy.

7 Powstanie Portu Lotniczego Lublin Historycznym wydarzeniem była budowa portu lotniczego. Spółka Port Lotniczy Lublin została założona. Budowa rozpoczęła się w 2010 roku, a inwestycja gotowa była już dwa lata później. 17 grudnia 2012 roku w Porcie Lotniczym Lublin wylądował pierwszy samolot pasażerski. Spółka, mimo dużej konkurencji w branży, rozwija się i sukcesywnie otwiera nowe połączenia lotnicze. W ub. roku PLL obsłużył blisko 190 tys. pasażerów. W tym roku plany mówią o liczbie 220-230 tys. osób.

8 Analiza otoczenia Charakterystyka imprez lotniczych organizowanych w Polsce Radom AirShow Ostatnia edycja odbyła się w dniach 24-25 sierpnia 2013 r. Organizatorami są m.in.: Siły Powietrzne RP, Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT, miasto Radom, Port Lotniczy Radom. Red Bull Air Race Jedna z edycji mistrzostw świata w akrobatyce samolotowej, odbyła się po raz pierwszy w Polsce w Gdyni w dniach 25–27 lipca 2014r. Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy Coroczna impreza organizowana przez Aeroklub Bielsko-Bialski, odbywająca się na trawiastym lotnisku Aeroklubu. W programie m.in. pokazy małych samolotów akrobacyjnych, przeloty widokowe. Mazury AirShow, Giżycko nad jez. Niegocin i Kętrzyn. Ostatnie edycje (XIV i XV) zorganizowane przez Aeroklub Krainy Jezior odbyły się w dniach 3-4 sierpnia 2013 r. oraz 2-3 sierpnia 2014 r.

9 Fly Fest To impreza, organizowana przez Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Dwie pierwsze edycje odbyły się w dniach 31 sierpnia – 1 września 2013r. oraz 12-13 lipca 2014 r., kolejna zaplanowana jest na rok 2015. Nowotarski Piknik Lotniczy, Nowy Targ. Ostatnie edycje zorganizowane zostały przez Aeroklub Nowy Targ. W programie znalazły się m.in. akrobacje samolotowe grup Żelazny, Firebirds, czy Royal Jordanian Falcons. Małopolski Piknik Lotniczy Organizowany przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w krakowskich Rakowicach-Czyżynach. Piknik Lotniczy w Świdwinie Ostatnie edycje imprezy obejmowały pokazy samolotów MiG-29, Su-22 i F-16, a także pokaz gaszenia pożarów z powietrza oraz wystawę modeli latających. Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach Oprócz akrobacji widzowie mogli podziwiać tu zabytkowe samoloty, pokazy statyczne śmigłowców, zrzut bomby wodnej z samolotu Dromader oraz uczestniczyć w przelotach turystycznych.

10 Festyn Lotniczy „Lotnisko Bliżej Miasta” Festyn odbywa się na lotnisku w Michałkowie. Piknik Szybowcowy Leszno „Rozwiń skrzydła!” Jest to impreza dedykowana sportom szybowcowym. Popularne, ale obecnie nie organizowane imprezy cykliczne to: Piknik lotniczy w Góraszce Bemowo On Air, Warszawa – lotnisko Babice. Płocki Piknik Lotniczy Darłowo Baltic Air Show

11 Rys. 4 – Lokalizacja ważniejszych imprez lotniczych w Polsce w latach 2013-2014

12 W skali ogólnopolskiej odbywa się corocznie około dwudziestu imprez lotniczych o charakterze pokazów. Pokazy o mieszanym charakterze oraz o zmienianym co roku programie cieszą się większym zainteresowaniem. Sezon pokazów rozpoczyna się w połowie maja i trwa do drugiej połowy września, przy czym największe nasilenie imprez ma miejsce w sezonie wakacyjnym. Największe imprezy, gromadzące ponad stutysięczną widownię, odbywają się w cyklu dwuletnim (np. Air Show w Radomiu), lub też jako imprezy incydentalne (jednorazowe lub nie posiadające stałego harmonogramu – np. Red Bull Air Race. Wnioski

13 Część imprez, szczególnie bardziej lokalnych, z biegiem lat traci impet, a w efekcie zainteresowanie widzów i sponsorów; do najczęściej zgłaszanych zarzutów należą; powtarzalność programu imprezy, skromna oferta w zakresie pokazów lotniczych, niewielka oferta w postaci wydarzeń towarzyszących (koncerty, festyny, wystawy, zawody, atrakcje turystyczne) konkurencja ze strony bliskich geograficznie i czasowo innych, podobnych wydarzeń.

14 Analiza potencjału organizacyjnego Na terenie powiatu realizowane są przedsięwzięcia o charakterze lotniczym i okołolotniczym. Powiat nie posiada jednak imprezy o masowym charakterze, rozpoznawalnej w skali ponadregionalnej/krajowej. Organizacja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Świdnik/Lublin została zgłoszona przez Powiat Świdnicki jako przedsięwzięcie o priorytetowym znaczeniu dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Dzięki temu potencjalne przedsięwzięcie o tym charakterze może liczyć na wsparcie władz województwa, a także na szansę uzyskania dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w perspektywie finansowej 2014-2020. Diagnoza sytuacji i uwarunkowania rozwojowe

15 W przypadku Świdnika organizacja wydarzeń o charakterze lotniczym jest możliwa tylko we współpracy i przy zaangażowaniu Portu Lotniczego Lublin SA. Pożądane byłoby także pozyskanie w charakterze partnera strategicznego: PZL Świdnik S.A. oraz mniejszych partnerów w postaci np. Aeroklubu Świdnik. Finansowanie imprez lotniczych o dużej skali jest wyzwaniem wymagającym pozyskania sponsorów.

16 Port Lotniczy Lublin mógłby wesprzeć projekt poprzez: udostępnienie pasa startowego, zapewnienie współpracy z wieżą kontroli lotów, możliwość tankowania w PLL wsparcie marketingowo-promocyjne Niezbędne jest jednak dopasowanie harmonogramu terminu pokazu z harmonogramem przylotów i odlotów Portu Lotniczego Lublin.

17 Organizacja imprezy targowo-wystawienniczej Nowym elementem realizacji strategii rozwoju powiatu poprzez rozwój sektora lotniczego byłoby połączenie pokazów z przedsięwzięciem o charakterze wystawienniczo-targowym. W tym obszarze można wskazać na posiadany potencjał w formie wieloletniego doświadczenia w dziedzinie produkcji lotniczej; zaplecze w postaci zlokalizowanej na miejscu infrastruktury technicznej, mogącej służyć celom wystawienniczym (lotniska, heliport, pawilony wystawiennicze w Lublinie); a także tradycji pokazów i imprez lotniczych.

18 Czynnikami przemawiającymi za organizacją imprezy targowo-wystawienniczej są: Utworzenie inkubatora lotniczego przez powiat świdnicki. Obecność dużego zakładu PZL Świdnik, szeregu mniejszych firm z branży lotniczej oraz powołanie do życia Lubelskiego Klastra Lotniczego, Klastra Lotniczego Świdnik, Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych. Długoletnie tradycje przemysłu lotniczego. Możliwość nawiązania współpracy z Międzynarodowymi Targami Lubelskimi oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, będącymi głównym udziałowcem MTL Sp. z o.o.

19 Brak dużej imprezy targowej w Polsce poświęconej wyłącznie lotnictwu cywilnemu (są targi w Kielcach - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego i Air Fair Bydgoszczy, gdzie dominuje branża wojskowa; wyjątkiem są lokalne targi Doliny Lotniczej w Rzeszowie, nie mające jednak charakteru pokazów); Posiadanie infrastruktury lotniskowej zapewniającej możliwość przyjmowania i wystawiania lekkich samolotów cywilnych. Połączenie imprezy targowej z pokazami podniosłoby ich rangę i zasięg, byłoby także okazją do urozmaicenia programu, pozyskania sponsorów oraz zainteresowania publiczności.

20 Charakterystyka wybranych imprez wystawienniczych Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach To cykliczna impreza organizowana jest od ponad dwudziestu lat. Zdaniem organizatorów, salon stał się trzecią co do wielkości, tego typu imprezą w Europie, którą odwiedza kilkanaście tysięcy gości z wielu krajów świata. Air Fair w Bydgoszczy Przedsięwzięcie cykliczne odbywające się od roku 2007. W latach 2010-2011 imprezą towarzyszącą były targi Supply. Organizatorem są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A., a główny cel to promocja sprzętu lotniczego produkowanego na potrzeby wojska, a także konsolidacja środowiska lotniczego, zarówno wojskowego jak i cywilnego. Targi Doliny Lotniczej „Aviation Valley Expo Day” w Rzeszowie To stosunkowo nieduża jednodniowa impreza poświęcona przemysłowi lotniczemu oraz możliwościom współpracy między przedsiębiorstwami. Ma ona głównie charakter branżowy, oprócz wystawy odbywają się także spotkania w formule B2B.

21 ILA Berlin Air Show Największe targi w regionie, odbywające się w cyklu dwuletnim. Ostatnia edycja odbyła się w terminie 20 – 25 maja 2014. Zakres tematyczny imprezy jest bardzo szeroki – obejmuje m.in. lotnictwo cywilne, jak i wojskowe, transport lotniczy, linie lotnicze, operatorów lotnisk, helikoptery cywilne i wojskowe i wiele innych zagadnień. Towarzyszy mu bogaty program imprez towarzyszących obejmujący konferencje, prelekcje, prezentacje, pokazy lotnicze.

22 Oceniając możliwość organizacji imprezy lotniczej w Świdniku należałoby wypracować niszowe, ale atrakcyjne biznesowo oraz marketingowo przedsięwzięcie targowo-wystawiennicze (lekkie lotnictwo cywilne) połączone z pokazami lotniczymi i zawodami sportowymi o skali większej niż dotychczas. Miałoby ono pozytywny wpływ na wzrost konkurencyjności regionu, jego promocję (również na arenie międzynarodowej), a także przyniosłoby wymierne bezpośrednie korzyści w postaci utworzenia nowych miejsc pracy. Wykorzystanie potencjału tkwiącego w regionie oraz rozwinięcie współpracy z sąsiednimi samorządami (Lublin, Dęblin, Chełm) pozwoliłoby na stworzenie liczącej się w kraju imprezy łączącej charakter biznesowo-komercyjny z promocyjnym. Wnioski

23 Analiza SWOT Poniższa analiza SWOT odnosi się do czterech kluczowych z punktu widzenia celów strategii obszarów, jakimi są: położenie, zasoby ludzkie i organizacyjne, infrastruktura oraz tradycja. Mocne stronySłabe strony POŁOŻENIE  Położenie powiatu w zurbanizowanym obszarze aglomeracji lubelskiej i bliskość dużego miasta wojewódzkiego – mogącego zapewnić znaczną część potencjalnych zainteresowanych imprezami lotniczymi.  Modernizacja i rozwój lubelskiego węzła komunikacyjnego, ułatwiająca dotarcie potencjalnym widzom i turystom.  Peryferyjne położenie lotniska w skali kraju.  Niewielka atrakcyjność turystyczna powiatu świdnickiego i mała liczba odwiedzających go turystów. CELE

24 Mocne stronySłabe strony ZASOBY LUDZKIE I ORGANIZACYJNE  Mocny ośrodek przemysłowy w postaci PZL Świdnik S.A.  Możliwa współpraca z Aeroklubem Świdnik oraz Aeroklubem Lubelskim w Radawcu.  Dostęp do poszerzającej się profesjonalnej kadry menadżerskiej i specjalistycznej dzięki bliskości Lublina.  Inicjatywy w postaci inkubatora lotniczego, czy klastra lotniczego.  Brak skoordynowanych działań w zakresie organizacji i promocji powiatu poprzez imprezy lotnicze.  Brak spójnej wizji rozwoju w obszarze imprez lotniczych wskutek rozproszenia organizacyjnego.  Mała atrakcyjność obecnie organizowanych imprez lotniczych.

25 Mocne stronySłabe strony INFRASTRUKTURA  Obecność międzynarodowego Portu Lotniczego Lublin.  Istnienie różnych rodzajów terenów pod ewentualne pokazy (pas betonowy: 2,5 km pas startowy o szerokości 45 metrów; lotnisko trawiaste oraz heliport – lądowisko helikopterowe)  Dostępność na miejscu potencjalnych eksponatów na pokazy (śmigłowce z PZL Świdnik).  Dogodny dojazd na lotnisko, dzięki obwodnicy Lublina.  Krótka historia PLL W przypadku korzystania z infrastruktury PLL konieczność zsynchronizowania kalendarza imprezy z harmonogramem przylotów/odlotów  Słabo rozwinięta sieć bazy i usług związanych z turystyką.

26 Mocne stronySłabe strony TRADYCJA  Obecność różnych gałęzi lotnictwa w historii: śmigłowce, szybowce, akrobatyka samolotowa, latanie precyzyjne, lotnictwo cywilne.  Obecność wielu zasłużonych dla lotnictwa osób.  Długoletnie tradycje w organizacji imprez lotniczych (Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe, Krajowe Zawody Śmigłowcowe, Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski, Zawody Modeli Latających, Zawody Balonowe, Memoriał Janusza Kasperka).  Mała atrakcyjność obecnie organizowanych imprez lotniczych, pomimo ich długiej historii  Brak ciągłości w organizacji niektórych imprez, spowodowany kłopotami finansowymi.  Niewykorzystany w pełni potencjał miejscowych pasjonatów lotnictwa.

27 SzanseZagrożenia POŁOŻENIE  W najbliższym otoczeniu brak dużych imprez lotniczych (Radom Air Show – 123 km).  Bliskość Lublina i odbywających się w nim imprez jako szansa na skoordynowanie terminarza wydarzeń w obydwu ośrodkach, tak aby osiągnąć efekt synergii w przyciąganiu turystów  Obecność innych imprez lotniczych w Polsce, mogących konkurować ze Świdnikiem o publiczność, wystawców oraz uczestników pokazów, a odbywających się w podobnym terminie  Niewielka atrakcyjność turystyczna powiatu, co ogranicza możliwości przyciągnięcia gości na imprezę lotniczą spoza regionu.  Konieczność uwzględnienia programu Natura 2000 przy planowaniu imprezy.

28 SzanseZagrożenia ZASOBY LUDZKIE I ORGANIZACYJNE  Możliwość współfinansowania wydarzeń lotniczych ze środków RPO Województwa Lubelskiego w nowej perspektywie finansowej.  W przypadku, gdy PZL Świdnik zwycięży w przetargu na dostawę 70 wielozadaniowych śmigłowców dla wojska jest szansa na większe zainteresowanie firmy udziałem w działaniach sponsorskich.  Konieczność poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania.  W przypadku, gdy PZL Świdnik nie zwycięży w przetargu na dostawę 70 wielozadaniowych śmigłowców dla wojska może wystąpić ryzyko stopniowego wygaszania produkcji przez zakład i braku woli przyszłej współpracy

29 SzanseZagrożenia INFRASTRUKTURA  Rozwój nowych połączeń lotniczych z Portu Lotniczego Lublin, jako szansa na obecność zagranicznych gości i wystawców  Możliwość nawiązania współpracy z PLL i wzajemnej promocji poprzez organizację imprezy lotniczej.  Możliwość organizacji imprezy o charakterze targowo-wystawienniczym, przy współpracy np. Międzynarodowych Targów Lubelskich, PLL, czy PZL Świdnik.  W przypadku zaplanowania pokazów na terenie Portu Lotniczego Lublin istnieje ryzyko ich kolidowania z normalną pracą lotniska.  W razie braku porozumienia z PLL, dostępne zasoby byłyby niewystarczające do zorganizowania pokazów w większej skali.  Obecna infrastruktura dojazdowa może być niewystarczająca w przypadku organizacji imprezy o większej skali na trenie PLL.

30 SzanseZagrożenia TRADYCJA  Szansa na odnowienie długiej historii imprez lotniczych (np. Krajowych Zawodów Śmigłowcowych)  Możliwość połączenia kilku imprez o zbliżonym charakterze pod wspólną marką (od pokazów akrobacji, przez Air Show, do zawodów szybowcowych, czy modelarskich), przez co efekt promocyjny byłby skuteczniejszy.  Brak ciągłości w organizacji niektórych imprez (Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe, Memoriał Janusza Kasperka), przez co ich rozpoznawalność w skali kraju nie jest najwyższa  Niewykorzystany w pełni potencjał miejscowych pasjonatów lotnictwa.  Nasycenie różnymi imprezami lotniczymi w innych ośrodkach w kraju.

31 Analiza problemów Głównymi problemami w rozwoju imprez lotniczych są: Brak stabilnego źródła finansowania, Niski stopień współpracy zainteresowanych podmiotów, Duża konkurencja ze strony innych imprez o podobnym charakterze, Brak ścisłego powiązania pokazów z przedsięwzięciem o większym wymiarze gospodarczym (jak np. targi czy wystawa lotnicza, spotkania B2B itp.) Nieefektywne wykorzystywanie lokalnych tradycji przemysłu i sportu lotniczego, Nieodpowiednia promocja (niewłaściwa segmentacja odbiorców, źle adresowana lub zbyt skromna reklama itp.), Brak dostępu do odpowiedniego zaplecza logistycznego, zarówno dla wystawców i uczestników pokazów, jak też dla publiczności (np. rodzaj i długość pasów startowych, drogi dojazdowe, możliwości zakwaterowania itp.), Niewystarczające umiejętności menedżerskie osób zarządzających, Zmienne warunki pogodowe, położenie lotniska, termin imprezy itp.

32 Rekomendacje Dla przezwyciężenia wskazanych problemów konieczne jest zatem: Stworzenie imprezy wiodącej, w zamierzeniu cyklicznej, w oparciu o tradycje lokalnych imprez lotniczych, o ponadlokalnym charakterze, adekwatnej do możliwości lokalnej infrastruktury, Połączenie imprezy lotniczej z wydarzeniem biznesowym w postaci imprezy wystawienniczo-targowej dedykowanej lekkiemu lotnictwu cywilnemu, co stanowi potencjalną niszę do zagospodarowania, Powiązanie imprezy wiodącej z szeregiem wydarzeń towarzyszących i eventów, także lokalnych, nie związanych bezpośrednio z lotnictwem (np. Dni Świdnika, Jarmark Jagielloński, Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie i in.), celem zwiększenia potencjału atrakcyjności dla turystów i mieszkańców; Wsparcie dla funkcjonujących dotychczas imprez lotniczych; Połączenie imprezy wiodącej z działaniami lobbingowymi osadzonymi w szerszym kontekście promocji powiatu świdnickiego, jako miejsca atrakcyjnego do inwestowania;

33 Zapewnienie stabilnej podstawy finansowej przedsięwzięcia; Zapewnienie profesjonalnej obsługi menedżerskiej przedsięwzięcia; Zaangażowanie innych uczestników – partnerów (np. władz lokalnych szczebla powiatowego, ale także wojewódzkiego, miejskiego i gminnego; Aeroklubu Świdnickiego i Lubelskiego; organizacji pozarządowych; przedsiębiorców rynku lotniczego, w szczególności PZL Świdnik S.A. i klastra lotniczego; Portu Lotniczego Lublin; wojsk lotniczych i in.); Wypracowanie spójnej strategii komunikacyjnej obejmującej tożsamość wizualną projektu oraz platformy komunikowania; Zaplanowanie imprezy wiodącej z uwzględnieniem nie kolidowania jej terminu z innymi, potencjalnie konkurencyjnymi wydarzeniami branżowymi.

34 Misja/wizja

35 Wizja rozwoju powiatu

36 W myśl przedstawionej wizji do roku 2020 powiat świdnicki będzie: Terenem, gdzie odbywają się atrakcyjne pokazy i zawody lotnicze Miejscem Międzynarodowych Targów Lotniczych w dziedzinie lekkiego lotnictwa cywilnego i specjalistycznego, Posiadał rozpoznawalną w skali krajowej markę ważnego ośrodka lotniczego, Miejscem, gdzie lokalne tradycje lotnicze są kultywowane i rozwijane w nowoczesny i innowacyjny sposób, Terenem aktywnej i owocnej współpracy lokalnych samorządów, środowiska biznesu i nauki oraz mieszkańców w dziedzinie wspierania rozwoju społeczno- gospodarczego, Miejscem, gdzie ludzie aktywni będą znajdowali szansę na zawodowy rozwój oraz atrakcyjne spędzanie czasu Warunkiem ziszczenia tego scenariusza jest realizacja zakładanych celów strategii.

37 Cel strategiczny wzmocnienie potencjału Powiatu Świdnickiego w zakresie lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez wspieranie i animację przedsięwzięć w obszarze szeroko rozumianych imprez i wydarzeń lotniczych. Analiza celów Cel operacyjny 1 Stworzenie platformy współpracy środowisk zainteresowanych rozwojem inicjatyw w dziedzinie lotnictwa Cel operacyjny 2 Wypromowanie marki Powiatu Świdnickiego w powiązaniu z lotnictwem Cel operacyjny 3 Wykreowanie nowej imprezy targowo-wystawienniczej połączonej z pokazami lotniczymi Cel operacyjny 4 Innowacyjne wykorzystanie lokalnych tradycji lotniczych 1.1.Stworzenie świdnickiego inkubatora lotniczego, jako miejsca współdziałania samorządu powiatu, podmiotów gospodarczych, jednostek naukowych oraz organizacji społecznych ukierunkowanych na rozwój i wspieranie innowacyjnych działań w obszarze lotnictwa. 1.2.Porozumienie z samorządem województwa lubelskiego oraz miast Świdnik i Lublin, gminy Wólka, a także pozostałych gmin powiatu świdnickiego w zakresie współorganizowania imprez lotniczych. 1.3. Nawiązanie stałej współpracy z Portem Lotniczym Lublin 1.4. Nawiązanie współpracy strategicznej z PZL Świdnik AgustaWestland. 2.1. Stworzenie spójnego systemu komunikacji wizualnej powiatu odnoszącego się do lokalnej tradycji i potencjału lotniczego. 2.2. Wypracowanie modelu patronatu nad lokalnymi imprezami lotniczymi. 2.3. Stworzenie mechanizmu zachęt dla lokalnych przedsiębiorców do promowania się pod wspólną marką. 3.1. Organizację targów lotniczych we współpracy ze spółkami. Międzynarodowe Targi Lubelskie oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. 3.2. Pozyskanie gwarancji finansowych na organizację przedsięwzięcia. 3.3. Uzyskanie patronatu nad imprezą ze strony władz na szczeblu krajowym oraz pozyskanie partnerów strategicznych. 3.4. Zaplanowanie i organizacja połączonej z targami imprezy otwartej o charakterze pokazów lotniczych, wykorzystującej dotychczasowe tradycje. 3.5. Pozyskanie dostępu do infrastruktury lotniskowej i technicznej (pasy, hangary, obsługa techniczna, paliwo). 3.6. Przyciągnięcie znaczących wystawców liczących się na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. 4.1. Porozumienie z dotychczasowymi organizatorami imprez lotniczych w Świdniku w celu ustalenia zasad udzielania wsparcia przez samorząd powiatu. 4.2. Organizacja cyklicznych konferencji poświęconych tematyce lotniczej. 4.3. Organizacja konkursów popularyzatorskich dla dzieci i młodzieży w dziedzinie lotnictwa. 4.4. Organizacja stałej ekspozycji upamiętniającej świdnickie tradycje lotnicze z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi.

38 Harmonogram 1. Stworzenie platformy współpracy środowisk zainteresowanych rozwojem inicjatyw w dziedzinie lotnictwa 1.1. Stworzenie świdnickiego inkubatora lotniczego, jako miejsca współdziałania samorządu powiatu, podmiotów gospodarczych, jednostek naukowych oraz organizacji społecznych ukierunkowanych na rozwój i wspieranie innowacyjnych działań w obszarze lotnictwa. 1.2. Porozumienie Świdnickiego Inkubatora Lotniczego, powiatu świdnickiego, samorządu województwa lubelskiego oraz gmin Świdnik i Lublin w zakresie współorganizowania imprez lotniczych. 1.3.Nawiązanie stałej współpracy z Portem Lotniczym Lublin S.A. 1.4.Nawiązanie współpracy strategicznej z PZL Świdnik AgustaWestland. DZIAŁANIA

39 2. Wypromowanie marki Powiatu Świdnickiego w powiązaniu z lotnictwem 2.1. Stworzenie spójnego systemu komunikacji wizualnej powiatu odnoszącego się do lokalnej tradycji i potencjału lotniczego. 2.2.Wypracowanie modelu patronatu nad lokalnymi imprezami lotniczymi. 2.3.Stworzenie mechanizmu zachęt dla lokalnych przedsiębiorców do promowania się pod wspólną marką.

40 3. Wykreowanie nowej imprezy targowo-wystawienniczej połączonej z pokazami lotniczymi 3.1 Organizacja targów lotniczych we współpracy ze spółkami Międzynarodowe Targi Lubelskie oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. 3.2. Pozyskanie gwarancji finansowych na organizację przedsięwzięcia. 3.3. Uzyskanie patronatu nad imprezą ze strony władz na szczeblu krajowym oraz pozyskanie partnerów strategicznych. 3.4. Zaplanowanie i organizacja połączonej z targami imprezy otwartej o charakterze pokazów lotniczych, wykorzystującej dotychczasowe tradycje. 3.5 Pozyskanie dostępu do infrastruktury lotniskowej i technicznej (pasy, hangary, obsługa techniczna, paliwo). 3.6. Przyciągnięcie znaczących wystawców liczących się na arenie międzynarodowej.

41 4. Innowacyjne wykorzystanie lokalnych tradycji lotniczych 4.1. Porozumienie z dotychczasowymi organizatorami imprez lotniczych w Świdniku w celu ustalenia zasad udzielania wsparcia przez samorząd powiatu. 4.2. Organizacja cyklicznych konferencji poświęconych tematyce lotniczej. 4.3. Organizacja konkursów popularyzatorskich dla dzieci i młodzieży w dziedzinie lotnictwa. 4.4. Organizacja stałej ekspozycji upamiętniającej świdnickie tradycje lotnicze z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi.

42 Finansowanie Z uwagi na skalę proponowanych w strategii przedsięwzięć kluczowe jest pozyskanie stabilnych źródeł finansowania zapewniających możliwość osiągnięcia zakładanych celów w opisanej perspektywie finansowej. Zarówno zakres rzeczowy działań, jak też horyzont czasowy (lata 2015-2020) nakazują rozpatrywanie możliwości realizacji strategii dzięki środkom finansowych pochodzącym z różnych źródeł, wśród których dominujące powinny być środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Ponadto środki finansowe na realizację celów niniejszej strategii powinny zostać zagwarantowane w budżetach powiatu świdnickiego w latach 2015-2020 oraz w budżetach gmin partycypujących w realizacji poszczególnych zadań.

43 Źródła finansowania działań opisanych w strategii można zatem podzielić na: Środki z programów unijnych, w tym: o Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego o Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Środki z budżetów samorządów, w tym: o Budżetu województwa lubelskiego o Budżetu powiatu świdnickiego o Budżetu miasta Świdnik o Budżetu miasta Lublin Środki od podmiotów prywatnych, w tym: o pozyskiwane w ramach umów sponsorskich o pozyskiwane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Nie wyklucza to możliwości ubiegania się o środki z innych programów i źródeł, których dostępność w chwili powstawania strategii nie jest jeszcze określona.

44 Zgodność z dokumentami W szczególności strategia jest zgodna z następującymi zapisami dokumentów strategicznych: 1.Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020 2.Regionalna Strategia Innowacji Województwa Lubelskiego do 2020 r. 3.Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2006-2020. 4.Strategia Rozwoju Powiatu Świdnickiego na lata 2007-2020

45

46


Pobierz ppt "Potencjał Powiatu w oparciu o tradycje lotnicze 1939 rok: Cywilna Szkoła Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej im. Marszałka Śmigłego-Rydza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google