Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakub Wincencik Weronika Mozuł Aleksandra Calik. Wydarzenie to spowodowało iż powstające państwo polskie znalazło się w centrum oddziaływań cywilizacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakub Wincencik Weronika Mozuł Aleksandra Calik. Wydarzenie to spowodowało iż powstające państwo polskie znalazło się w centrum oddziaływań cywilizacji."— Zapis prezentacji:

1 Jakub Wincencik Weronika Mozuł Aleksandra Calik

2 Wydarzenie to spowodowało iż powstające państwo polskie znalazło się w centrum oddziaływań cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Jego państwo było najbardziej wysuniętym punktem w Europie chrześcijańskiej z kręgu kultury łacińskiej.

3 Romański Sztuka ta w Państwie Polskim pojawiła się wraz z odbudową miast przez Kazimierza Odnowiciela. Rozwój budownictwa sakralnego nastąpił w XII-XIII w. Gotycki Sztuka ta rozpoczęła się w XIIIw kiedy to coraz więcej dementów pojawiało się w architekturze polskiej. Za panowania Kazimierza Wielkiego została ukończona budowa jednej z trzech katedr na Wawelu.

4

5

6 Ko ś ció ł Ś w. Andrzeja w Krakowie

7

8

9 ROMAŃSKIE GOTYCKIE Do rzeźb romańskich należą między innymi, kolumny z kościoła Norbertanek w Strzelnie, odlane w brązie drzwi Gnieźnieńskie oraz dekoracja portalu w Czerwińcu. Przykładem późno gotyckiej rzeźby są dzieła artysty tworzącego w Polsce Wita Stwosza.

10 Drzwi Gnie ź nie ń skie

11 Kolumny z ko ś cio ł a Norbertanek w Strzelnie

12 Nagrobek Kazimierza Jagiello ń czyka na Wawelu

13 O ł tarz w Ko ś ciele Mariackim

14 Ręcznie malowana lub rysowana ilustracja tekstu rękopiśmiennego.

15 Oprócz rozwoju gospodarki i chrystianizacji, budowano coraz więcej szkół. 1364 rok – powołanie akademii Krakowskiej Do dziś po całym Krakowie są rozmieszczone kampusy i odziały UJ

16

17 Literatura w Polsce, tworzona była głównie w języku łacińskim i ograniczała się początkowo tylko do tematów świętych. Dziejopisarze : Gall Anonim Mistrz Wincenty (Kadłubek) Jan Długosz

18 BOGURODZICA

19 MISTRZ WINCENTY

20 JAN D Ł UGOSZ

21 Pomnik Galla Anonima

22


Pobierz ppt "Jakub Wincencik Weronika Mozuł Aleksandra Calik. Wydarzenie to spowodowało iż powstające państwo polskie znalazło się w centrum oddziaływań cywilizacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google