Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Etyka gospodarcza – afery i kariery 2012 Dr Grzegorz Myśliwiec By Grzegorz Myśliwiec.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Etyka gospodarcza – afery i kariery 2012 Dr Grzegorz Myśliwiec By Grzegorz Myśliwiec."— Zapis prezentacji:

1 Etyka gospodarcza – afery i kariery 2012 Dr Grzegorz Myśliwiec By Grzegorz Myśliwiec

2 Sędzia Igor Tuleya

3 SOBOLEWSKI Sobolewskiemu zarzuca się, że mógł wykorzystywać pełnioną funkcję do uzyskiwania korzyści dla swojej partnerki, aktorki Anny Szarek. Do niektórych spółek giełdowych, które nadzoruje GPW wysyłane były propozycje sfinansowania filmu "Klątwa Faraona", w którym aktorka miała wystąpić. Miało dziać się to również za pośrednictwem firmowych skrzynek osób blisko związanych z zarządem GPW. W ten sposób na firmy mogła być wywierana presja. Zdaniem Rady Giełdy doszło do konfliktu interesów

4

5

6 Konkurencja KFC ostatnio agresywnie walczy o klienta - przede wszystkim obniżkami cen w menu. Kilka tygodni temu sieć proponowała kubełek frytek w cenie 3,5 zł. Teraz klienci mogą kupić minitwistera z kawałkami kurczaka za 3 zł. Skąd taka strategia? -

7 Konkurencja - To walka cenowa z McDonald's. Chodzi o to, by przyciągnąć klientów niezamożnych, którzy poza minitwisterem za 3 zł może dokupią coś jeszcze. Poza tym skoro IKEA zarabia na hot dogach za 1 zł, to KFC na produktach w promocji też zarabia, ale oczywiście co do wartości mniej niż przy normalnych cenach - mówi Jarosław Frątczak, analityk PMR.

8 RPG Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających.

9 RPG 7 6,3 kg2,6 kg czasem 4 kg

10

11

12

13 Unia burzy szklany sufit. Jest 40 proc. parytet dla kobiet Bruksela argumentuje, że obecnie tylko 15 procent w radach nadzorczych unijnych spółek giełdowych to kobiety. Wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding powiedziała, że to marnowanie kobiecego talentu, Komisja chce, by nowe przepisy objęły ponad pięć tysięcy największych spółek giełdowych, wyłączone mają być z nich małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 osób, z dochodami mniejszymi niż 50 milionów euro rocznie. O sankcjach, na przykład

14 Licytacja Syndyk zlicytuje 134 samochody upadłych spółek Amber Gold i OLT Express. Ma być to sposób na odzyskanie części pieniędzy, które trafiły do tych firm. Dla kupców może to być okazja, aby nabyć używane (lub nawet nowe) auto po atrakcyjnej cenie. Licytacja samochodów Amber Gold odbędzie się w siedzibie gdańskiego sądu w dniach 26-28 listopada 2012 r. (początek każdego dnia o 8 rano). Wadium na każdy samochód będzie takie samo i wyniesie 10 000 zł, natomiast kwota podwyższania ceny to 2 tys. zł.

15 Lee Od sierpnia 1946 roku rozpoczął karierę w Ford Motor Company. Przeszedł wszystkie szczeble kariery. W 1970 roku, w wieku 46 lat, został prezesem zarządu. Mimo przeprowadzeniu wielu kampanii promujących nowe samochody, w 1978 roku został zwolniony przez Henry'ego Forda II. Jeszcze tego samego roku Iacocca został prezesem Chryslera, a od września 1979 roku przewodniczącym rady nadzorczej. Za jego zarządu firma podniosła się z zapaści; wprowadził m.in. do produkcji minivana. Pracował tam do 1993 roku.

16

17 Crash test

18 428 + 408 Partyjnych nominatów Platformy można znaleźć we wszystkich większych i większości mniejszych firmach skarbu państwa - podaje dziś "Puls Biznesu" i publikuje "listę wstydu" 428 osób związanych z PO, które pracują w sektorze państwowym. "Łatwiej obiecać, niż dotrzymać" - tak dziennik kwituje obietnicę Tuska odpolitycznienia spółek skarbu państwa. Prezentujemy 408 nazwisk. To działacze PSL, członkowie ich rodzin i znajomi, którzy zasiadają lub zasiadali w ciągu 5 ostatnich lat w spółkach i instytucjach państwowych.

19

20 Od 1 listopada warszawska giełda przestała publikować dane o stopniu koncentracji pozycji na rynku futures na WIG20. Ludwik Sobolewski, prezes GPW, tłumaczy, że według nowych przepisów UE to sami inwestorzy muszą ujawnić znaczącą pozycję w kontraktach. Komunikaty — ale tylko dotyczące futures na akcje — publikować będzie Komisja Nadzoru Finansowego. Sprawa odbiła się szerokim echem wśród drobnych graczy (to oni dominują na rynku futures), interwencję podjęło już Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

21 Gdyby nie informacja z GPW o koncentracji otwartych pozycji w kontraktach terminowych, nigdy nie dowiedzielibyśmy się o tym, że 29 lipca 2011 r. jeden inwestor posiadał pomiędzy 25 a 30 proc. otwartych pozycji, a tuż przed dołkiem, czyli 9 sierpnia 2011 roku, miał 40-45 proc. Dzięki danym wiemy też, że ta sama pozycja konsekwentnie zmniejszała się wraz z odbiciem w drugiej części miesiąca i zeszła poniżej 20 proc. pod koniec sierpnia. (…).

22 Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjna Facebooka Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjna Facebooka i dwóch innych pracowników kierowniczego szczebla, sprzedali akcje warte miliony dolarów. Sandberg sprzedała w środę 353 tys. akcji najpopularniejszego portalu społecznościowego świata wartych 7,44 mln USD. Menedżerka posiada jednak ciągle około 20 mln akcji koncernu

23 Transparency International -Polska Po 13 latach działalności rozwiązano polski oddział Transparency International (TI), pozarządowej organizacji działającej na rzecz przejrzystości i walki z korupcją - informuje "Rzeczpospolita". - Stwierdzono, że TI Polska jest zbyt słaba i niedofinansowana, by reprezentować TI i wypełniać ważną misję w Polsce - mówi Miklos Marschall, wicedyrektor tej międzynarodowej organizacji. Paweł Kamiński, ostatni wiceprezes polskiego oddziału, przyznaje, że TI od dłuższego czasu nie prowadziła już żadnej działalności. - Nie było chętnych do pracy, nie mieliśmy pieniędzy na działalność. Bardzo zaszkodziły nam krytyczne publikacje - mówi.

24 Jamcito Polska piłka nożna jest chora też przez to, że koszty szkolenia ma ponosić państwo, a za jego organizację odpowiada PZPN. To sytuacja pozbawiona jakiegokolwiek sensu. Grzegorz Lato nie chce przyjąć państwowych pieniędzy na szkolenie, bo później musiałby się z nich rozliczyć. Wpuścić NIK do siedziby stowarzyszenia? Nigdy. Wbrew pozorom, Lato nie jest aż tak głupi. Ustawowy obowiązek dbałości o rozwój sportu spoczywa na samorządzie terytorialnym, który z tym zadaniem radzi sobie nadzwyczaj marnie. Środki na ten cel są wykorzystywane niezgodnie z ich przeznaczeniem, marnotrawione.

25

26 Luxemburg 2009

27 Dziwny krecz Karoliny W I rundzie turnieju w Luksemburgu Woźniacki grała w środę ze słabiutką reprezentantką gospodarzy Anne Kremer (864. w rankingu WTA). Gdy od zwycięstwa dzielił ją jeden gem, niespodziewanie podeszła do sędziego i powiedziała, że rezygnuje z powodu kontuzji. Przy stanie 7:5, 3:0 Piotr wchodzi na coaching i zaleca krecz przed końcem meczu Dunka wycofała się... prowadząc 7:5, 5:0.

28 Czy fair? Władze WTA zaalarmowali bukmacherzy, którzy w momencie kreczu płacili 100 euro za wygraną Kremer. Dostali sporo takich właśnie typów. Jego (PW) słowa wyłapały mikrofony i było je słychać w internetowej relacji. Ci, którzy zrozumieli przekaz, mogli obstawiać zwycięstwo Kremer. BORNJuly 11, 1990 in Odense, Denmark RESIDENCEMonte Carlo, Monaco PLAYSRight-handed (double-handed backhand) FAVOURITE SURFACEHard Court IDOLSMartina Hingis, Steffi Graf HEIGHT177 cm WEIGHT58 kg (127.6 lbs.) STATUSPro (July 18, 2005) Rank 6 Racelist ranking 3 CLOTHINGadidas by Stella McCartney SHOESadidas RACKETBabolat

29 Caroline na to…. Zrezygnowałam, bo wiedziałam, że nie będę w stanie zagrać kolejnego meczu. Bolały mnie plecy, pachwina. Poddałam się, bo chciałam, żeby zawodniczka gospodarzy grała dalej przed własną publicznością. Chciałam zachować się jak najbardziej fair. Jeśli ktoś nie wierzy w kontuzję, mogę pokazać wyniki badań - broni się w duńskiej prasie Woźniacki.

30 WTA – a co na to federacja? Bukmacherzy polskiego najwyraźniej nie znali. Inaczej, zmieniliby stawki. Dunka w najgorszym wypadku dostanie symboliczną karę finansową za tzw. brak zaangażowania. Władze tenisowe już karały w ten sposób tenisistów, którzy ich zdaniem za mało się starają, by wygrać mecz. W ten sposób piętnowały np. Nikołaja Dawidienkę.

31 Nina Cholewicka i jej wojna z fiskusem Nina C. Od 1991 roku do 2001 była właścicielką przedsiębiorstwa handlowo usługowego-produkcyjnego „Nina”. Zatrudniała 50 osób, szyła ubranka dziecięce i konfekcję oraz Importowana tkaniny tapicerskie. W 1996 roku UKS w osobie inspektora K. Uznał, że część materiałów firma sprzedawała na lewo, a w księgach wpisywała je jako odpady. Swoje wyliczenia kontroler oparł na szacunkach, np. układając bele materiału w stosy, by obliczyć ich całkowitą ilość.

32 Kto pomógł?

33 Dzielna NINA Inspektor K. Wyliczył 3 mln dopłaty, a po odwołaniach stanęło na 1 mln. zl. Bankructwo było w tej sytuacji nieuchronne, właścicielka odwoływała się. Zapadały kolejne wyroki niekorzystne dla Niny C., ani razu nie powołano niezależnego biegłego. Dopiero Sąd Najwyższy uchylił wszystkie wyroki, a biegły stwierdził, że służby skarbowe nie sporządziły nawet protokółu z kontroli, i że poza bałaganem w księgowości, to trudno coś zarzucić bizneswoman.

34 2007 Siemens skazany za korupcję 210 mln euro kary ma zapłacić koncern Siemens. Niemiecki sąd nałożył ją po zakończeniu śledztwa w sprawie łapówek wręczanych przez firmę. Decyzja jest wynikiem licznych dochodzeń. W ich trakcie śledczy ustalili, że pracownicy spółki wręczali innym podmiotom łapówki w zamian za zlecenia i kontrakty telekomunikacyjne. W związku ze sprawą aresztowanych zostało kilka osób z kadry zarządzającej. Zarówno pracujących w firmie obecnie, jak i wcześniej. Koncern musi ponadto zapłacić 179 mln euro zaległych podatków. Siemens nie będzie odwoływać się od wyroku wydanego przez monachijski sąd.

35 Greg Smith nieznany do tej pory szerzej finansista z londyńskiego City rezygnuje z pracy w Goldman Sachs. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie list otwarty dołączony do wypowiedzenia i środowego wydania New Jork Timesa, w którym tłumaczy powody swojej decyzji. „Dziś jest mój ostatni dzień w Goldman Sachs. Po prawie 12 latach w tej firmie – najpierw jako letni stażysta na Stanford, potem przez 10 lat w Nowym Jorku i dziś w Londynie – wierzę, że pracowałem tu dostatecznie długo, by zrozumieć kierunek w jakim zmienia się kultura organizacji, ludzi i ich tożsamość. I mogę uczciwie powiedzieć, że atmosfera tam jest teraz toksyczna i destrukcyjna jak nigdy”, pisze w liście Smith. Głównymi zarzutami autora listu pod adresem jednego z największych banków inwestycyjnych świata są wszechobecna chciwość, egoizm i brak szacunku dla klientów. Smith uważa, że gdy zaczynał pracę w Goldman Sachs kultura korporacyjna ukierunkowana była na stawienia interesu klienta na pierwszym miejscu. Jak wynika z listu, obecnie klienci Goldman Sachs traktowani są z pogardą, manipuluje się nimi, aby zarobić na nich jak najwięcej, a kierownictwo banku nie dostrzega problemu. Autor twierdzi, że nie mógł dłużej z czystym sumieniem uczestniczyć w tym procederze.

36 Poufność inaczej Portal niezależna.pl publikuje dokument, z którego wynika, że były prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler dostałby premię nawet gdyby przez trzy lata nie kiwnął palcem. Wstrzymanie wypłaty przez minister sportu Joannę Muchę działa zaś na jego korzyść, bo dostanie odsetki karne za zwłokę - każda 30-dniowa zwłoka to 6100 złotych na czysto. Tajny aneks do umowy zawartej piędzy Narodowym Centrum Sportu a Rafałem Kaplerem portalowi niezalezna.pl dostarczył Jerzy Polaczek - minister transportu w rządzie PiS, obecnie poseł tego ugrupowania.

37

38 W publicznie dostępnym liście osoba podająca się za pracownika banku JP Morgan Chase informuje amerykański nadzór giełdowy o manipulacjach, jakich jego firma miała się dopuścić na rynkach srebra i złota. „Od stycznia znacząco zwiększaliśmy naszą krótką pozycję i ostatni krach cen złota i srebra, jaki miał miejsce podczas wystąpienia Bernanke 29. lutego, miał szczególne znaczenie, ponieważ wraz z czterema innymi dużymi instytucjami zorganizowaliśmy gwałtowny, studolarowy spadek cen złota i w konsekwencji także srebra” – donosi osoba pisząca pod pseudonimem Z A N i podająca się za pracownika banku JP Morgan Chase. Choć nie ma żadnej pewności, że autor listu faktycznie jest pracownikiem banku, to opisane zdarzenie faktycznie miało miejsce. W środę 29. lutego po godzinie 16:00 doszło do nagłego spadku cen złota i srebra. Statystyki amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission potwierdziły później, że przyczyną tego załamania było masowe zamykanie długich pozycji przez tzw. dużych spekulantów. Ten sam raport potwierdza, że równocześnie doszło do skokowego wzrostu liczby krótkich pozycji otwartych przez tzw. commercials – czyli przez trzy lub cztery duże amerykańskich banków.

39 Jeśli CFTC podejmie śledztwo i udowodni winę jednemu z największych banków Stanów Zjednoczonych, to JP Morgan będzie musiał wypłacić odszkodowania, o jakie firmę pozwali inwestorzy poszkodowani przez nagłe i niewyjaśnione spadki cen srebra. Jeśli oskarżenia te okażą się prawdą, będzie to miało niebagatelne znaczenie dla cen srebra i w mniejszym stopniu także złota. Jeśli JP Morgan zostanie zmuszony do zamknięcia swej gigantycznej krótkiej pozycji na rynku terminowym, to o dwucyfrowych cenach białego metalu będziemy mogli zapomnieć. Warto dodać, że to nie jest pierwsze doniesienie w sprawie podejrzeń o manipulację rynkiem srebra, jakie trafiło do CFTC. Amerykański nadzór już dwa lata temu otrzymał solidnie udokumentowane zawiadomienie od niezależnego tradera o nazwisku Andrew Maguire.


Pobierz ppt "Etyka gospodarcza – afery i kariery 2012 Dr Grzegorz Myśliwiec By Grzegorz Myśliwiec."

Podobne prezentacje


Reklamy Google