Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE Gorzów Wlkp.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE Gorzów Wlkp."— Zapis prezentacji:

1 Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE Gorzów Wlkp.
Zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Normy żywienia dla populacji polskiej opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia nowelizacja 2012 r. Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE Gorzów Wlkp.

2 Zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym
Zalecenia żywieniowe dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ujęte są w graficzną formę piramidy. Aby zapewnić organizmowi dietę bogatą we wszystkie składniki odżywcze, należy dbać o urozmaicanie pożywienia i spożywać różne produkty z każdej wymienionej w piramidzie grupy. Piramida żywienia pokazuje proporcje pomiędzy poszczególnymi grupami produktów w diecie.

3

4 Talerz Zdrowia

5 10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży
1. Codzienne spożywanie różnych produktów z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie (każda grupa jest źródłem innych, cennych dla zdrowia składników odżywczych) 2. Codzienna aktywność fizyczna (codzienny ruch wpływa korzystnie na kondycję fizyczna i sprawność umysłową oraz prawidłową sylwetkę)

6 10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży
3. Źródłem energii w diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie piramidy (prawidłowo zaplanowany jadłospis powinien zawierać co najmniej 5 porcji produktów zbożowych) 4. Codzienne spożywanie produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery (mleko i jego przetwory są najważniejszym źródłem wapnia w diecie)

7 10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży
5. Codzienne spożywanie 2 porcji produktów z grupy – mięso, ryby, jaja (uwzględnianie nasion roślin strączkowych) (produkty mięsne, ryby, jaja są w diecie źródłem pełnowartościowego białka) 6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa i owoce. (warzywa i owoce powinny być spożywane kilka razy dziennie – co najmniej 5 porcji dziennie)

8 10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży
7. Ograniczenie spożywania tłuszczów, w szczególności zwierzęcych (tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do potraw) 8. Ograniczenie spożywania cukru (nie dostarcza żadnych witamin i składników odżywczych, a nadmiar prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej)

9 10 zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży
9. Ograniczenie spożywania słonych produktów (sól w potrawach należy zastępować aromatycznymi ziołami) 10. Codzienne picie odpowiedniej ilości wody (dzieci i młodzież powinny pić codziennie co najmniej 6 szklanek wody)

10 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE Gorzów Wlkp."

Podobne prezentacje


Reklamy Google