Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jak wyhodować kryształy?”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jak wyhodować kryształy?”"— Zapis prezentacji:

1 „Jak wyhodować kryształy?”
Wykonawcy projektu i prezentacji: Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Świąć Coach: Klaudia Filipiak Kinga Szolc Paulina Radomska Magdalena Waszkiewicz Wiktoria Piwowarska Katarzyna Polcyn

2 Kryształy tworzą różne układy krystalograficzne.
Co to jest kryształ? Kryształ - jest to ciało, w którym cząsteczki, jony i atomy ułożone są w sposób uporządkowany i zajmują ściśle określone miejsca w przestrzennej sieci krystalicznej. Każdy kryształ zbudowany jest z wielu powtarzających się tzw. komórek elementarnych. Kryształy tworzą różne układy krystalograficzne.

3 Przykłady struktury kryształów:
Struktura rombowa Struktura regularna Struktura tetragonalna Np. granat, fluoryt, sól kuchenna, cukier. Np. topaz Np. cyrkon

4 Przykłady struktury kryształów:
Struktura heksagonalna Struktura jednoskośna Struktura romboedryczna Np. Kuncyt Np. korund Np. Turmalin

5 Budowa kryształu soli kuchennej
Kryształy soli kuchennej mają kształt sześcianu. W elementarnej komórce znajdują się: cztery jony Na+ i cztery jony Cl-, czyli cztery cząsteczki NaCl. Każdy jon jednego rodzaju jest otoczony sześcioma jonami drugiego rodzaju, w związku tym liczba koordynacyjna równa się 6.

6 Budowa diamentu Diament - należy do najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa adamas co oznacza "niezwyciężony ". Diament to czysty węgiel o nadzwyczajnie mocnej strukturze krystalicznej, czyniącej go najtwardszym z minerałów. Diamenty formowały się do 200km w głębi ziemi, a niektóre mogą liczyć nawet 3 miliardy lat. 

7 Budowa kalcytu Kalcyt – minerał z gromady węglanów, węglan wapnia. Stanowi powszechny składnik skałotwórczy. Kryształy kalcytu przybierają bardzo różne postacie i są elementem wielu różnych skał . Miejsca występowania to głównie: Wielka Brytania, Islandia,  Niemcy, USA, Czechy. W Polsce występuje na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej, w Pieninach, Tatrach, na Górnym i Dolnym Śląsku.

8 Budowa kryształu górskiego
Kryształ górski - bezbarwny, przezroczysty minerał. Znane są kryształy górskie o masie wielu ton, lecz kamienie warte oszlifowania zdarzają się dość rzadko. Nieskazitelna czystość, silny połysk sprawiły, że był on często utożsamiany z diamentem. Kryształ Górski w dotyku jest zawsze chłodny - dzieje się tak dlatego, że cechuje go bardzo dobre przewodnictwo cieplne oraz duża pojemność cieplna, co powoduje odczuwalne zimno w dotyku.

9 Ametyst Ametyst - jest to odmiana kwarcu o
zabarwieniu fioletowym, purpurowym lub purpurowo fioletowym. Swoją barwę zawdzięcza obecności  żelaza i promieniowaniu radioaktywnemu. Jest stosowany w jubilerstwie  jako kamień szlachetny.

10 Hodowla kryształów:

11 Do wyhodowania jakiegokolwiek kryształu potrzebne są przede wszystkim:
Woda, najlepiej gorąca. Substancja, z której chcemy uzyskać kryształ, np. sól, siarczan (VI) miedzi (II) oraz siarczan (VI) żelaza (II). Przyrządy pomocnicze takie jak zlewki itp. PAMIĘTAJ O DOBRANIU ODPOWIEDNICH PROPORCJI!

12 Jak wyhodować kryształy?
Nasza grupa projektowa miała za zadanie wyhodować kryształy. Zadanie to wymagało od nas ogromnej cierpliwośći. Najpierw musieliśmy się zapoznać z różnymi przepisami proporcji i wszystkie wypróbować. W końcu jednak doszłyśmy do wniosku, że najlepszymi i najbardziej trafnymi proporcjami są: 1:2 i 1:1.

13 1. Na początku przygotowałyśmy roztwór nasycony z podgrzanej wody i substancji ropuszczonej (siarczan (VI) miedzi (II), siarczan (VI) żelaza (II)) zgodnie z podanymi wcześniej proporcjami.

14 2. Następnie klarowny roztwór przelałyśmy do słoika o
objętości 250 ml. Przywiązałyśmy wełniany sznurek do ołówka i zanurzyłyśmy w roztworze. Całość przykryłyśmy gazą, aby roztwór nie uległ zanieczyszczeniu.

15 3. Przygotowane roztwory odstawiłyśmy w ustronne miejsce i cierpliwie czekałyśmy na efekty. Woda stopniowo odparowywała i substancja ulegała krystalizacji, osiadając na sznureczku i ścianach słoika. Z każdym dniem powstawały coraz większe kryształy.

16 Siarczan (VI) miedzi (II) - CuSO4
Efekt naszej pracy: Siarczan (VI) miedzi (II) - CuSO4

17 Siarczan (VI) żelaza (II) – FeSO4

18 Wykonanie geody: Siatkę formujemy w odpowiedni kształt.
4. Otrzymane kryształy umieściłyśmy w pojemnikach lub wkleiłyśmy do geody. Wykonanie geody: Żeby wykonać geodę potrzebne są: gips, woda, siatka (lub drut), wyhodowane kryształy, klej, wybrana farba oraz pędzel. Siatkę formujemy w odpowiedni kształt. Gips mieszamy z wodą w proporcjach 2:1. Uzyskaną masą dokładnie pokrywamy siatkę. Po stwardnieniu w wewnętrznej części nakładamy klej i przyklejamy kryształy. Gdy klej wyschnie, z zewnętrznej strony nakładamy farbę. Gdy farba wyschnie geoda jest gotowa.

19 Geoda Geoda to pusta przestrzeń masy skalnej wypełniona minerałem. Powstaje na skutek krystalizacji minerałów w wolnych przestrzeniach skał. Najczęściej ma ona owalny kształt, a końce kryształów skierowane są do środka geody. Naturalnie są najczęściej tworzone przez takie minerały jak kwarc, ametyst i agat.

20 Ciekłe kryształy Nazwa fazy pośredniej między ciekłym i krystalicznym
stanem skupienia materii, którą charakteryzuje zdolność do płynięcia, charakterystyczna dla cieczy i jednocześnie dalekozasięgowe uporządkowanie tworzących ją cząsteczek, podobnie jak to ma miejsce w kryształach.

21 - w wyświetlaczach, ZASTOSOWANIE: - ekranach,
-w pamięciach masowych do komputerów,

22 Grafen Grafen jest to płaska struktura złożona z atomów węgla. Ma niespotykane właściwości takie jak: giętkość, przewodzenie, wytrzymałość. Gdyby udało się wytwarzać z niej przedmioty codziennego użytku, zrewolucjonizowałaby nasze życie bardziej niż krzem.

23 CIEKAWOSTKA: W 2013 roku polskie firmy rozpoczęły jako pierwszy kraj oficjalnie produkcję grafenu. Eksport tej technologii i jej produktów na światowe rynki może zmienić nasz kraj w drugą "dolinę krzemową", a raczej "dolinę grafenową".

24 Bibliografia:


Pobierz ppt "„Jak wyhodować kryształy?”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google