Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jak wyhodować kryształy?” Wykonawcy projektu i prezentacji: Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Świąć Coach: Klaudia Filipiak Kinga Szolc Paulina Radomska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jak wyhodować kryształy?” Wykonawcy projektu i prezentacji: Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Świąć Coach: Klaudia Filipiak Kinga Szolc Paulina Radomska."— Zapis prezentacji:

1 „Jak wyhodować kryształy?” Wykonawcy projektu i prezentacji: Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Świąć Coach: Klaudia Filipiak Kinga Szolc Paulina Radomska Magdalena Waszkiewicz Wiktoria Piwowarska Katarzyna Polcyn

2 Co to jest kryształ? Kryształ - jest to ciało, w którym cząsteczki, jony i atomy ułożone są w sposób uporządkowany i zajmują ściśle określone miejsca w przestrzennej sieci krystalicznej. Każdy kryształ zbudowany jest z wielu powtarzających się tzw. komórek elementarnych. Kryształy tworzą różne układy krystalograficzne.

3 Przykłady struktury kryształów: Np. granat, fluoryt, sól kuchenna, cukier. Np. cyrkon Np. topaz Struktura tetragonalna Struktura rombowa Struktura regularna

4 Przykłady struktury kryształów: Np. korund Struktura heksagonalna Np. Turmalin Struktura romboedryczna Struktura jednoskośna Np. Kuncyt

5 Budowa kryształu soli kuchennej Kryształy soli kuchennej mają kształt sześcianu. W elementarnej komórce znajdują się: cztery jony Na + i cztery jony Cl -, czyli cztery cząsteczki NaCl. Każdy jon jednego rodzaju jest otoczony sześcioma jonami drugiego rodzaju, w związku tym liczba koordynacyjna równa się 6.

6 Budowa diamentu Diament - należy do najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa adamas co oznacza "niezwyciężony ". Diament to czysty węgiel o nadzwyczajnie mocnej strukturze krystalicznej, czyniącej go najtwardszym z minerałów. Diamenty formowały się do 200km w głębi ziemi, a niektóre mogą liczyć nawet 3 miliardy lat.

7 Budowa kalcytu Kalcyt – minerał z gromady węglanów, węglan wapnia. Stanowi powszechny składnik skałotwórczy. Kryształy kalcytu przybierają bardzo różne postacie i są elementem wielu różnych skał. Miejsca występowania to głównie: Wielka Brytania, Islandia, Niemcy, USA, Czechy. W Polsce występuje na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej, w Pieninach, Tatrach, na Górnym i Dolnym Śląsku.

8 Budowa kryształu górskiego Kryształ górski - bezbarwny, przezroczysty minerał. Znane są kryształy górskie o masie wielu ton, lecz kamienie warte oszlifowania zdarzają się dość rzadko. Nieskazitelna czystość, silny połysk sprawiły, że był on często utożsamiany z diamentem. Kryształ Górski w dotyku jest zawsze chłodny - dzieje się tak dlatego, że cechuje go bardzo dobre przewodnictwo cieplne oraz duża pojemność cieplna, co powoduje odczuwalne zimno w dotyku.

9 Ametyst Ametyst - jest to odmiana kwarcu o zabarwieniu fioletowym, purpurowym lub purpurowo fioletowym. Swoją barwę zawdzięcza obecności żelaza i promieniowaniu radioaktywnemu. Jest stosowany w jubilerstwie jako kamień szlachetny.

10 Hodowla kryształów:

11 Do wyhodowania jakiegokolwiek kryształu potrzebne są przede wszystkim: 1) Woda, najlepiej gorąca. 2) Substancja, z której chcemy uzyskać kryształ, np. sól, siarczan (VI) miedzi (II) oraz siarczan (VI) żelaza (II). 3) Przyrządy pomocnicze takie jak zlewki itp. PAMIĘTAJ O DOBRANIU ODPOWIEDNICH PROPORCJI!

12 Nasza grupa projektowa miała za zadanie wyhodować kryształy. Zadanie to wymagało od nas ogromnej cierpliwośći. Najpierw musieliśmy się zapoznać z różnymi przepisami proporcji i wszystkie wypróbować. W końcu jednak doszłyśmy do wniosku, że najlepszymi i najbardziej trafnymi proporcjami są: 1:2 i 1:1. Jak wyhodować kryształy?

13 1. Na początku przygotowałyśmy roztwór nasycony z podgrzanej wody i substancji ropuszczonej (siarczan (VI) miedzi (II), siarczan (VI) żelaza (II)) zgodnie z podanymi wcześniej proporcjami.

14 2. Następnie klarowny roztwór przelałyśmy do słoika o objętości 250 ml. Przywiązałyśmy wełniany sznurek do ołówka i zanurzyłyśmy w roztworze. Całość przykryłyśmy gazą, aby roztwór nie uległ zanieczyszczeniu.

15 3. Przygotowane roztwory odstawiłyśmy w ustronne miejsce i cierpliwie czekałyśmy na efekty. Woda stopniowo odparowywała i substancja ulegała krystalizacji, osiadając na sznureczku i ścianach słoika. Z każdym dniem powstawały coraz większe kryształy.

16 Efekt naszej pracy: Siarczan (VI) miedzi (II) - CuSO4

17 Siarczan (VI) żelaza (II) – FeSO 4

18 Wykonanie geody: Siatkę formujemy w odpowiedni kształt. Gips mieszamy z wodą w proporcjach 2:1. Uzyskaną masą dokładnie pokrywamy siatkę. Po stwardnieniu w wewnętrznej części nakładamy klej i przyklejamy kryształy. Gdy klej wyschnie, z zewnętrznej strony nakładamy farbę. Gdy farba wyschnie geoda jest gotowa. Żeby wykonać geodę potrzebne są: gips, woda, siatka (lub drut), wyhodowane kryształy, klej, wybrana farba oraz pędzel. 4. Otrzymane kryształy umieściłyśmy w pojemnikach lub wkleiłyśmy do geody.

19 Geoda Geoda to pusta przestrzeń masy skalnej wypełniona minerałem. Powstaje na skutek krystalizacji minerałów w wolnych przestrzeniach skał. Najczęściej ma ona owalny kształt, a końce kryształów skierowane są do środka geody. Naturalnie są najczęściej tworzone przez takie minerały jak kwarc, ametyst i agat.

20 Ciekłe kryształy Nazwa fazy pośredniej między ciekłym i krystalicznym stanem skupienia materii, którą charakteryzuje zdolność do płynięcia, charakterystyczna dla cieczy i jednocześnie dalekozasięgowe uporządkowanie tworzących ją cząsteczek, podobnie jak to ma miejsce w kryształach.

21 - w wyświetlaczach, - ekranach, -w pamięciach masowych do komputerów, ZASTOSOWANIE:

22 Grafen Grafen jest to płaska struktura złożona z atomów węgla. Ma niespotykane właściwości takie jak: giętkość, przewodzenie, wytrzymałość. Gdyby udało się wytwarzać z niej przedmioty codziennego użytku, zrewolucjonizowałaby nasze życie bardziej niż krzem.

23 W 2013 roku polskie firmy rozpoczęły jako pierwszy kraj oficjalnie produkcję grafenu. Eksport tej technologii i jej produktów na światowe rynki może zmienić nasz kraj w drugą "dolinę krzemową", a raczej "dolinę grafenową". CIEKAWOSTKA:

24 Bibliografia: http://odkrywcy.pl/kat,131554,title,Grafen-co-to- jest,wid,16366833,wiadomosc.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Cia%C5%82o_krystaliczne http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciek%C5%82y_kryszta%C5%82 http://www.youtube.com/watch?v=kRdcxRIi3VE http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/fiz/scb/Wyklad14/w14.xml


Pobierz ppt "„Jak wyhodować kryształy?” Wykonawcy projektu i prezentacji: Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Świąć Coach: Klaudia Filipiak Kinga Szolc Paulina Radomska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google